Lägre lärarbehörighet i utsatta områden – har inte ökat på sju år
Socialdemokraterna har under sina snart åtta år i regeringsställning haft som mål att locka de bästa lärarna till skolor i utsatta områden.
Men Ekots kartläggning av siffror från Skolverket och SCB visar att andelen behöriga lärare i de här områdena inte har ökat alls på sju år.
I landets mest utsatta områden är 62 procent av lärare behöriga, vilket till och med är lägre än 2015.
– Det är inte en bra utveckling, vi behöver lärare i alla områden, och i synnerhet i socioekonomiskt utsatta områden behövs behöriga, legitimerade lärare, säger Jonas Forsberg, rektor i skolområde Hammarkullen i Göteborg.
Enligt Skolverkets senaste statistik som samlades in i höstas är knappt hälften av lärarna behöriga på Hammarkullskolan, en av flera skolor som Jonas Forsberg är rektor på, och som ligger i ett område med stora socioekonomiska utmaningar. Sedan i höstas har flera lärare på skolan fått legitimation och därför är situationen betydligt bättre, säger han. Men visst är det en utmaning att rekrytera lärare.
– Dels är det nog att man vet att det är ett socioekonomiskt utsatt område, och att de får reda på att eleverna ligger på väldigt olika nivåer, säger han.
Inför valet 2014 skrev Socialdemokraterna i sitt valmanifest att "Framgångsrika
lärare ska premieras och de skickligaste ska attraheras med högre lön till skolor som har tuffa förutsättningar". Skolan är hjärtat i det jämlika samhället, sade den dåvarande partiledaren Stefan Löfven i sitt tal i Almedalen samma år:
– Därför ska vi investera mer, så att de skolor som har de tuffaste utmaningarna, också får de största resurserna, och vi ska locka de bästa lärarna dit med högre lön, sade han då.
Ekots kartläggning av siffror från Skolverket och SCB visar att i områden som enligt SCB har stora socioekonomiska utmaningar, där många bland annat har låg utbildningsbakgrund och en högre andel får ekonomiskt bistånd, där är 62 procent av lärarna i grundskolan behöriga. Och jämfört med läsåret 2015/2016, som enligt Skolverket är första året med stabila siffror på lärarbehörighet, har behörigheten i dessa områden sjunkit något. Då var motsvarande siffra 66 procent.
För att vara behörig räknar Skolverket den som har lärarlegitimation, och är behörig i minst ett av de ämnen som man undervisar i. Totalt i Sverige ligger lärarbehörigheten i grundskolan på 71 procent det här läsåret, visar Skolverkets senaste statistik.
Regeringen har genomfört flera reformer för att locka lärare till utsatta områden. Men ändå halkar alltså de här skolorna fortsatt efter.
– Jag tycker att det är ju en ödesfråga för Sverige, både som kunskapsnation och som samhälle, det är en väldigt oroväckande utveckling, och att vi inte har lyckats vända på den är minst sagt problematiskt, säger Lee Gleichmann Linnarsson, undervisningsråd på Skolverket.
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete