VALEN PÅ ÖLAND

Klart vad som ska hända med strandade valen

Publicerad 28 apr 2021 · kl 16:45 · 1:31 min
  • Nu är det klart vad som kommer att hända med den strandade knölval som legat på sydöstra Öland i över en vecka.
  • Naturvårdsverket har beslutat att valen ska omhändertas och det är Polismyndigheten har fått i uppdrag att sköta förflyttningen av valen.
  • "Själva hanteringen är att försöka lyfta upp den här valen på land och föra den till en anläggning som kan ta hand om den", säger Linus Vandrevik, lokalpolisområdeschef i Kalmar.
Peter Bresslerpeter.bressler@sverigesradio.seMichael Olssonmichael.olsson@sverigesradio.seP4 KalmarAnsvarig utgivare: Rasmus Björe

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

Mer om hur vi bedriver vårt arbete

Relaterat

Senaste sändningen

P4 Kalmar