Anders Åkesson, ordförande i Riksförbundet HjärtLung. Foto: Anders Norderman samt Tomas Oneborg/SvD/TT
LÄKEMEDELSBRIST

Patientorganisation om brist på blodförtunnande medicin: "Skapar oro"

Publicerad 16 dec 2022 · kl 18:01 · 1:24 min
  • Nu reagerar Riksförbundet HjärtLung – som är en av Sveriges största patientorganisationer med omkring 35 000 medlemmar – på P4 Jämtlands rapportering om bristen på det blodförtunnande medlet Actilyse inom den akuta vården för hjärt- och strokepatienter.

  • Anders Åkesson är förbundsordförande och även sjuksköterska och oroar sig för att sjukvårdspersonal ska hamna i en situation där de kan behöva prioritera vilka patienter som ska få läkemedlet: "Det här skapar ju en oro hos våra medlemmar."

P4 JämtlandAnsvarig utgivare: Olof Ekerlid

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

Mer om hur vi bedriver vårt arbete

Relaterat

P4 Jämtland