Frågan var om politikerna skulle betala sitt fika själva eller inte. Foto: BJÖRN LARSSON ROSVALL / TT
ÖREBRO KOMMUN

Politikerna får fortsatt gratis fika på möten

Publicerad 16 feb 2022 · kl 21:30 · 0:44 min
  • Frågan om politikernas fika vid olika möten i Örebro kommun avgjordes också idag, det var Örebropartiet som föreslagit att det inte skulle vara gratis.

  • Efter en lång debatt så avslogs motionen med 56 röster mot 6, Örebropartiet fick stöd i frågan av Sverigedemokraterna.

  • Kommunens tjänstemän tog tidigare fram ett underlag på vad det kostar för fika på alla nämndsammanträden, inte bara fullmäktige och det var år 2019 drygt 626 000 kr ink moms, en vanlig kostnad för kaffe och macka var 37 kr/person.

Marie Hanssonmarie.hansson@sverigesradio.seP4 ÖrebroAnsvarig utgivare: David Forsell

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

Mer om hur vi bedriver vårt arbete

Relaterat

P4 Örebro