Radiosporten sänder: Tider och innehåll i P4

Direkt
Sänds kl. 16.32 - 16.32
  • Tisdag 29 november

Kl.13.15 inhopp i P4 Extra

Skidskytte
VC-premiär – Kontiolahti
13.15 Distans herrar (Bengt Skött och Uschi Disl)

Kl.16.00-18.00 ca

Fotboll
VM gruppspel herrar
16.00 Nederländerna-Qatar (Jonas Enarson och Simon Thern)
16.00 Ecuador-Senegal (Per Kahl)

Programledare: Alexander Lundholm

Kl.19.00-22.00 ca

Ishockey
SHL
19.00 Luleå-Frölunda (Peter Sundkvist)
19.00 Brynäs-Oskarshamn (Magnus Wahlman)
19.00 HV71-Timrå (Paul Zyra)
19.00 Leksand-Färjestad (Sigge Sanner)
19.00 Malmö-Rögle (Patric Ljunggren)

Fotboll
VM gruppspel herrar
20.00 Wales-England (Andreas Matz och Johan Elmander)
20.00 Iran-USA (Jonas Enarson och Simon Thern)

Programledare: Johan Bengts och Gustav Jakobsson

  • Onsdag 30 november

Kl.13.15 inhopp i P4 Extra

Skidskytte
VC-premiär – Kontiolahti
13.15 Distans damer (Bengt Skött och Uschi Disl)

Kl.16.00-18.00 ca i P4

Fotboll
VM gruppspel herrar
16.00 Australien-Danmark (Christian Olsson och Johan Elmander)
16.00 Tunisien-Frankrike (Jonas Enarson)

Programledare: Alexander Lundholm

Kl.19.00-22.00 ca i P4

Handboll
SHE
19.00 Sävehof-Skövde (Per Kahl)

Fotboll
VM gruppspel herrar
20.00 Polen-Argentina (Susanna Andrén och Jon Persson)
20.00 Saudiarabien-Mexiko (Jonas Enarson)

Programledare: Linn Nenzén och William Waldetoft

  • Torsdag 1 december

Kl.11.00 på sajten och i appen SR Play

Skidskytte
VC-premiär – Kontiolahti
11.00 Stafett herrar (Bengt Skött och Uschi Disl)

Kl.13.35 inhopp i P4 Extra

Skidskytte
VC-premiär – Kontiolahti
13.35 Stafett damer (Bengt Skött och Uschi Disl)

Kl.16.00-18.00 i P4

Fotboll
VM gruppspel herrar
16.00 Kroatien-Belgien (Christian Olsson och Johan Elmander)
16.00 Kanada-Marocko (Jonas Enarson)

Programledare: Alexander Lundholm

Kl.19.00-22.00 ca i P4

Fotboll
VM gruppspel herrar
20.00 Japan-Spanien (Jonas Enarson)
20.00 Costa Rica-Tyskland (Andreas Matz och Johan Elmander)

Ishockey
SHL
19.00 Skellefteå-Luleå (Peter Sundkvist)
19.00 Örebro-Växjö (Mats Fagerström)
19.00 Timrå-Frölunda (Magnus Wahlman och Per Svartvadet)
19.00 Oskarshamn-Malmö (Janne Rindstig)
19.00 Rögle-Färjestad (Malin Rimfors)

Programledare: Linn Nenzén och Samuel Sillén

  • Fredag 2 december

Kl.11.00-12.15

Skidor
VC – Lillehammer
11.00 10 km fristil damer
12.45 10 km fristil herrar (Dag Malmqvist och Hanna Falk)

Programledare: Gustav Jakobsson

16.00-18.00

Fotboll
VM gruppspel herrar
16.00 Ghana-Uruguay (Andreas Matz och Johan Elmander)
16.00 Sydkorea-Portugal (Susanna Andrén)

Programledare: Johan Bengts

Kl.19.00-22.00 ca

Bandy
Elitserien herrar
19.00 Edsbyn-Villa Lidköping (Magnus Wahlman)

Fotboll
VM gruppspel herrar
20.00 Serbien-Schweiz (Christian Olsson och Johan Elmander)
20.00 Kamerun-Brasilien (Susanna Andrén)

Programledare: Linn Nenzén och William Waldetoft

  • Lördag 3 december

Kl.10.44-12.00 i P3

Skidskytte
VC – Kontiolahti
10.45 Sprint herrar (Bengt Skött och Uschi Disl)

Kl.12.03 inhopp i P4 Extra

Skidor
VC – Lillehammer
12.00 Sprint fristil damer och herrar (Dag Malmqvist och Hanna Falk)

Kl.13.45-22.00 ca i P4

Skidskytte
VC – Kontiolahti
13.45 Sprint damer (Bengt Skött och Uschi Disl)

Ishockey
SHL
15.15 Färjestad-Timrå (Mats Fagerström)
15.15 Brynäs-Frölunda (Magnus Wahlman)
15.15 Örebro-Malmö (Pelle Marklund)
15.15 HV71-Rögle (Paul Zyra)
18.00 Skellefteå-Linköping (Peter Sundkvist)
18.00 Oskarshamn-Leksand (Janne Rindstig)
18.00 Växjö-Luleå (Jonatan Bergman)

Fotboll
VM herrar
16.00/20.00 Åttondelsfinaler

Programledare: Peter Ahnberg, Sigge Sanner, Johan Bengts och Samuel Sillén

  • Söndag 4 december

Kl.10.45-11.30 ca i P4

Skidor
VC – Lillehammer
10.45 20 km masstart klassiskt damer (Dag Malmqvist och Hanna Falk)

Kl.12.15 inhopp i P4 Extra

Skidskytte
VC – Kontiolahti
12.15 Jaktstart herrar (Bengt Skött och Uschi Disl)

Skidor
VC – Lillehammer
13.00 20 km masstart klassiskt herrar (Dag Malmqvist och Hanna Falk)

Kl.14.03-18.00 i P4

Skidskytte
VC – Kontiolahti
14.15 Jaktstart damer (Bengt Skött och Uschi Disl)

Fotboll
VM herrar
16.00 Åttondelsfinal (Christian Olsson och Johan Elmander)

Programledare: Johan Bengts och Sigge Sanner

Kl.20.00-22.00 ca

Fotboll
VM herrar
20.00 Åttondelsfinal (Per Kahl och Jon Persson)

Programledare: Peter Ahnberg

  • Måndag 5 december

Kl.16.00-18.00 ca

Fotboll
VM herrar
16.00 Åttondelsfinal (Andreas Matz och Jon Persson)

Programledare: Linn Nenzén

Kl.19.01-22.00 ca

Fotboll
VM herrar
20.00 Åttondelsfinal (Christian Olsson och Johan Elmander)

Programledare: Johan Bengts och Selma Jennervall

  • Tisdag 6 december

Kl.16.00-18.00ca

Fotboll
VM herrar
16.00 Åttondelsfinal (Christian Olsson och Johan Elmander)

Programledare: Johan Bengts

Kl.19.00-22.00 ca

Fotboll
VM herrar
20.00 Åttondelsfinal (Andreas Matz och Jon Persson)

Programledare: Peter Ahnberg och Sigge Sanner

  • Onsdag 7 december

Kl.19.00-21.40

Fotboll
Champions League damer
18.45 Rosengård-Benfica (Paul Zyra)

Bandy
Elitserien herrar
19.00 Villa Lidköping-Västerås (Tomas Bader)
19.00 Broberg-Sirius (Christer Jonasson)

Ishockey
SDHL
19.30 Djurgården-Linköping (Bosse Johander)

Programledare: Roger Burman och Andreas Andersson

  • Torsdag 8 december

Kl.14.10 inhopp i P4 Extra

Skidskytte
VC – Hochfilzen
14.10 Sprint damer (Bengt Skött och Carl Johan Bergman)

Kl.19.00-21.40

Ishockey
SHL
19.00 Timrå-Brynäs (Magnus Wahlman och Per Svartvadet)
19.00 Luleå-Leksand (Peter Sundkvist)
19.00 Färjestad-Linköping (Mats Fagerström)
19.00 Frölunda-Oskarshamn (Jonas Enarson)
19.00 Rögle-Växjö (Gunnar Brink)
19.00 HV71-Örebro (Per Kahl)
19.00 Malmö-Skellefteå (Paul Zyra)

Programledare: Roger Burman och Dag Malmqvist

  • Fredag 9 december

Kl.12.10 inhopp i P4 Extra

Skidor
VC – Beitostölen
12.00 Sprint klassiskt damer och herrar (Dag Malmqvist och Hanna Falk)

Skidskytte
VC – Hochfilzen
13.45 Sprint herrar (Bengt Skött och Carl Johan Bergman)

Kl.16.00-18.00 ca

Fotboll
VM herrar
16.00 Kvartsfinal (Christian Olsson och Johan Elmander)

Programledare: Alexander Lundholm

Kl.19.00-22.00 ca

Ishockey
SHL
19.00 Linköping-HV71 (William Waldetoft)

Fotboll
VM herrar
20.00 Kvartsfinal (Susanna Andrén och Jon Persson)

Programledare: Linn Nenzén och Samuel Sillén

Lyssna på tidigare Sportextra

Senaste Sportnyheterna
Låtlistor från Sportextra