Största minskningen av reallönerna på tjugo år i Storbritannien. Foto: Frank Augstein/APElias Wahlberg, Londonelias.wahlberg@sverigesradio.seEkotAnsvarig utgivare: Robert Brännström
EKONOMI
Skenande inflation - rekordminskning av reallönerna i Storbritannien
Publicerad 16 aug 2022 · kl 20:29 · 1:53 min
Reallönerna sjunker snabbare i Storbritannien än de har gjort på över tjugo år, enligt nya siffror från den brittiska statistikmyndigheten.
Trots att lönerna ökade med nästan fem procent mellan april och juni i år åts värdet av ökningen upp av den skenande inflationen.
Inflationen i Storbritannien låg i juni på 9,4 procent, den högsta nivån på 40 år, rapporterar Elias Wahlberg, vår utsände i London.
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete