NATOANSÖKAN

Svenska och finländska delegationer på plats i Turkiet för nya samtal

Publicerad 24 maj 2022 · kl 17:49 · 1:46 min
  • Sverige och Finland har skickat varsin delegation till Turkiet för att träffa den biträdande utrikesministern och presidentens talesperson i Ankara.

  • Mötet sker för att försöka komma närmare varandra i frågan om Natomedlemskap för Sverige och Finland, något som ju Turkiet hittills har stoppat.

  • Turkiet kräver bland annat att Sverige tydligt ska stoppa och sluta understödja terrorism från Sverige, däribland PKK.

Från turkiskt håll är det stor öppenhet kring vilka krav som ställs på Sverige och Finland för att överhuvudtaget ens ansökningarna om Natomedlemskap ska bli godkända, och förhandlingar inledas om ett medlemskap i Nato.

Även om den turkiske utrikesministern Mevlüt Cavusoglu är på resa till Israel, var han tydlig med till turkiska journalister ombord på planet, vilka förutsättningarna är inför morgondagens möte.
Vid lunchtid i morgon kommer den högste politiske tjänstemannen på presidentens kansli här i Ankara, talespersonen Ibrahim Kalin, tillsammans med Turkiets vice utrikesminister, att närmare presentera de krav som Turkiet ställer på Sverige och Finland.

Först och främst handlar det om att Sverige och Finland måste vara tydliga och även konkreta i arbetet mot terrorstämplade PKK, och dess syriska gren YPG. Men också mot den extrema och terrorstämplade vänstergruppen DHKP-C och inte minst mot Gulenrörelsen som ju anklagas för att ligga bakom en misslyckad statskupp i Turkiet för några år sedan.

I den delegation som Turkiet har offentliggjort ingår också flera juridiska experter och underrättelsetjänstemän som också ska närvara vid mötet i Ankara i morgon.

Något annat som är viktigt för Turkiet är att Sverige och Finland också tar bort vapenembargot som finns mot Turkiet sedan flera år.

Intressant är också att den turkiske utrikesministern förväntar sig ett skriftligt avtal som innehåller konkreta steg i Finland och Sverige.

Här i Ankara ges mötet stor plats i flera medier. Kort efter att mötet blev känt vid lunchtid, bekräftade också Finlands utrikesminister att ett möte skulle ske i Ankara i morgon.

Från svenskt håll dröjde det innan en pressekreterare till statsminister Magdalena Andersson kunde bekräfta samma sak:
“Det stämmer att en delegation kommer resa till Ankara. Det är en del i vår löpande dialog med Turkiet och den dialogen fortsätter nu. En delegation från Finland reser samtidigt” sägs det i en skriftlig kommentar.

I turkiska medier hade det också i flera timmar talats om att det var statssekreterare Oscar Stenström, statsminister Anderssons närmaste medarbetare på regeringskansliet, som leder delegationen - alltså inte någon från svenska utrikesdepartementet, innan samma pressekreterare på regeringskansliet kunde bekräfta samma sak från Sverige.

Jan Andersson, Ankarajan.andersson@sr.seEkotAnsvarig utgivare: Robert Brännström

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

Mer om hur vi bedriver vårt arbete

Nyheter från Ekot