Tävlingsprogram vinter-OS i Peking 2022

  • Här är tävlingsprogrammet för vinter-OS i Peking 2022.

  • De svenska idrottare som hittills blivit uttagna finns också uppskrivna efter respektive gren.

  • Radiosporten sänder förstås OS i kanalen P4.

Onsdagen den 2 februari
13.05–15.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 1 Oskar Eriksson, Almida de Val mot Storbritannien.

Torsdagen den 3 februari
02.05–04.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 2 Oskar Eriksson, Almida de Val mot Tjeckien
09.40–11.55 Ishockey, damer gruppspel Sverige-Japan
11.00–11.45 Puckelpist, damer kval 1
12.45–13.30 Puckelpist, herrar kval 1 Ev Ludvig Fjällström, Walter Wallberg, Albin Holmgren
13.05–15.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 4 Oskar Eriksson, Almida de Val mot Kina

Fredagen den 4 februari
01.35–03.30 Curling, mixed dubbel grundomgång 5 Oskar Eriksson, Almida de Val mot Australien
02.55–07.55 Konståkning, lagtävling
06.35–08.30 Curling, mixed dubbel grundomgång 6 Oskar Eriksson, Almida de Val mot USA
13.00–15.00 Invigning

Lördagen den 5 februari
02.05–04.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 7 Oskar Eriksson, Almida de Val mot Schweiz
03.45–05.50 Snowboard, damer slopestyle kval
07.05–09.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 8 Oskar Eriksson, Almida de Val mot Kanada
07.20–08.30 Backhoppning, herrar ind. normalbacke kval
08.45–09.45 Längdskidor, damer skiathlon Frida Karlsson, Ebba Andersson, Emma Ribom, Moa Olsson, Charlotte Kalla
09.30–11.05 Skridsko, damer 3000 m
09.40–11.55 Ishockey, damer gruppspel Sverige-Tjeckien
10.00–11.00 Skidskytte, mixedstafett Sverige
11.00–11.30 Puckelpist, herrar utslagsomgång Ev Ludvig Fjällström, Walter Wallberg, Albin Holmgren
11.45–13.20 Backhoppning, damer ind normalbacke final, Frida Westman
12.00–14.50 Short track, damer och herrar
12.10–15.00 Rodel, herrar heat 1 och 2
12.30–14.10 Puckelpist, herrar final Ev Ludvig Fjällström, Walter Wallberg, Albin Holmgren

Söndagen den 6 februari
02.30–05.40 Konståkning, lagtävling
02.30–04.00 Snowboard, damer slopestyle final
04.00–06.30 Alpint, herrar, störtlopp
05.30–07.35 Snowboard, herrar slopestyle kval Sven Thorgren och Niklas Mattsson
07.05–09.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 11 Oskar Eriksson, Almida de Val mot Norge
08.00–09.45 Längdskidor, herrar skiathlon Jens Burman, Leo Johansson, Calle Halfvarsson, William Poromaa
09.30–11.25 Skridsko, herrar 5000 m, Nils van der Poel
11.00–11.30 Puckelpist, damer kval 2
12.00–13.45 Backhoppning, herrar ind. normalbacke final
12.30–15.10 Rodel, herrar, heat 3 och 4
12.30–14.10 Puckelpist, damer final
13.05–15.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 12 Oskar Eriksson, Almida de Val mot Italien

Måndagen den 7 februari
02.15–05.40 Konståkning, lagtävling
02.30–04.45 Freeski, damer big air kval
03.15–04.55 Alpint, damer storslalom åk 1 Sara Hector
05.00–06.30 Snowboard, herrar slopestyle final Ev Sven Thorgren och Niklas Mattsson
06.30–08.45 Freeski, herrar big air kval Jesper Tjäder, Henrik Harlaut och Oliwer Magnusson
06.45–08.50 Alpint, damer storslalom åk 2 Sara Hector
09.30–11.00 Skridsko, damer 1500 m
10.00–11.50 Skidskytte, damer 15 km distans Hanna Öberg, Elvira Öberg, Anna Magnusson, Linn Persson, Mona Brorsson, Stina Nilsson
12.30–14.25 Short track, damer och herrar
12.45–14.45 Backhoppning, mixad lagtävling, normalbacke
12.50–15.40 Rodel, damer heat 1 och 2
13.05–15.00 Curling, mixed dubbel semifinaler Ev Oskar Eriksson, Almida de Val
14.10–16.25 Ishockey, damer gruppspel Sverige-Kina

Tisdagen den 8 februari
02.15–06.30 Konståkning, herrar kort program
03.00–04.20 Freeski, damer big air final
03.40–05.30 Snowboard, damer och herrar parallellstorslalom kval
04.00–06.25 Alpint, herrar super-G
05.10–07.25 Ishockey, damer gruppspel
07.05–09.00 Curling, mixed dubbel bronsmatch Ev Oskar Eriksson, Almida de Val
07.30–09.10 Snowboard, damer och herrar parallellstorslalom final
09.00–10.35 Längdskidor, damer och herrar sprint fristil kval Jonna Sundling, Maja Dahlqvist, Emma Ribom, Anna Dyvik, Oskar Svensson, Marcus Grate, Johan Häggström, Anton Persson
09.30–11.25 Skidskytte, herrar 20 km distans Sebastian Samuelsson, Martin Ponsiluoma, Jesper Nelin, Peppe Femling
09.40–11.55 Ishockey, damer gruppspel
11.30–13.00 Skridsko, herrar 1500 m
11.30–13.30 Längdskidor, damer och herrar sprint fristil final Jonna Sundling, Oskar Svensson
12.50–15.30 Rodel, damer heat 3 och 4
13.05–15.15 Curling, mixed dubbel final Ev Oskar Eriksson, Almida de Val

Onsdagen den 9 februari
02.30–04.10 Snowboard, damer halfpipe kval
03.15–04.50 Alpint, damer slalom åk 1 Anna Swenn-Larsson, Hanna Aronsson-Elfman
04.00–05.20 Freeski, herrar big air final Ev Jesper Tjäder, Henrik Harlaut och Oliwer Magnusson.
04.00–05.25 Snowboard, damer snowboardcross kval
05.30–07.10 Snowboard, herrar halfpipe kval
06.45–08.40 Alpint, damer slalom åk 2 Anna Swenn-Larsson, Hanna Aronsson-Elfman
07.30–09.10 Snowboard, damer snowboardcross final
09.00–09.55 Nordisk kombination, herrar individuell normalbacke
12.00–14.40 Short track, damer och herrar
12.00–12.50 Nordisk kombination, herrar individuell 10 km
13.05–16.00 Curling, herrar grundomgång 1 Lag Edin mot Kina
13.20–15.25 Rodel, damer och herrar dubbel

Torsdagen den 10 februari
02.05–05.00 Curling, damer grundomgång 1 Lag Hasselborg mot Japan
02.30–06.40 Konståkning, herrar fritt program
02.30–04.55 Skeleton, herrar heat 1 och 2
02.30–04.30 Snowboard, damer halfpipe final
03.30–05.45 Alpint, herrar kombination störtlopp
04.15–05.40 Snowboard, herrar snowboardcross kval
05.10–07.25 Ishockey, herrar gruppspel Tre Kronor-Lettland
07.00–08.40 Snowboard, herrar snowboardcross final
07.05–10.00 Curling, herrar grundomgång 2 Lag Edin mot USA
07.15–09.10 Alpint, herrar kombination slalom
08.00–09.40 Längdskidor, damer 10 km klassisk stil Frida Karlsson, Ebba Andersson, Emma Ribom, Moa Olsson, Charlotte Kalla
12.00–13.30 Freestyle hopp, mixad lagtävling hopp
13.00–14.30 Skridsko, damer 5000 m
13.05–16.00 Curling, damer grundomgång 2 Lag Hasselborg mot Storbritannien
14.10–16.25 Ishockey, herrar gruppspel
14.30–15.50 Rodel, lagstafett

Fredagen den 11 februari
02.05–05.00 Curling, herrar grundomgång 3 Lag Edin mot Italien
02.30–04.55 Skeleton, damer heat 1 och 2
02.30–04.00 Snowboard, herrar halfpipe final
04.00–06.20 Alpint, damer super-G
05.10–07.25 Ishockey, herrar gruppspel, Sverige-Lettland
05.10–18.25 Ishockey, damer kvartsfinaler
08.00–09.45 Längdskidor, herrar 15 km klassisk stil Jens Burman, Leo Johansson, Calle Halfvarsson, William Poromaa
09.00–11.05 Skridsko, herrar 10000m, Nils van der Poel
09.40–11.55 Ishockey, herrar gruppspel Tre Kronor-Slovakien
09.40–11.55 Ishockey, damer kvartsfinaler
10.00–11.20 Skidskytte, damer 7,5 km sprint Hanna Öberg, Elvira Öberg, Anna Magnusson, Linn Persson, Mona Brorsson, Stina Nilsson
12.00–14.00 Short track, damer och herrar
12.00–13.10 Backhoppning, herrar ind. stor backe kval
13.20–15.50 Skeleton, herrar heat 3 och 4

Lördagen den 12 februari
02.05–05.00 Curling, damer grundomgång 4 Lag Hasselborg mot Kanada
03.00–04.15 Snowboard, mixad lagtävling, snowboardcross
05.10–07.25 Ishockey, damer kvartsfinaler
07.05–10.00 Curling, herrar, grundomgång 5 Lag Edin mot Kanada
08.30–10.00 Längdskidor, damer 4x5 km stafett Sverige
09.00–10.45 Skridsko, damer och herrar
09.40–11.55 Ishockey, herrar gruppspel, Sverige-Slovakien
09.40–11.55 Ishockey, damer kvartsfinaler
10.00–11.25 Skidskytte, herrar 10 km sprint Sebastian Samuelsson, Martin Ponsiluoma, Jesper Nelin, Peppe Femling
12.00–15.40 Konståkning, isdans rytmisk dans
12.00–13.45 Backhoppning, herrar ind. stor backe final
13.05–16.00 Curling, damer grundomgång 5 Lag Hasselborg mot Kina
13.20–15.50 Skeleton, damer heat 3 och 4

Söndagen den 13 februari
02.05–05.00 Curling, herrar, grundomgång 6 Lag Edin mot Norge
02.30–04.45 Bobsleigh, damer monobob heat 1 och 2
03.00–05.00 Freeski, damer slopestyle kval
03.15–05.15 Alpint, herrar storslalom åk 1 Kristoffer Jakobsen
06.45–09.00 Alpint, herrar storslalom åk 2 Kristoffer Jakobsen 
07.05–10.00 Curling, damer grundomgång 6  Lag Hasselborg mot USA
08.00–09.55 Längdskidor, herrar 4x5 km stafett Sverige
09.40–11.55 Ishockey, herrar gruppspel Finland-Sverige
10.00–10.50 Skidskytte, damer 10 km jaktstart Hanna Öberg, Elvira Öberg, Anna Magnusson, Linn Persson, Mona Brorsson, Stina Nilsson
11.45–12.35 Skidskytte, herrar 12,5 km jaktstart Sebastian Samuelsson, Martin Ponsiluoma, Jesper Nelin, Peppe Femling
12.00–13.40 Short track, damer och herrar
12.00–13.15 Freestyle hopp, damer hopp kval
14.00–15.50 Skridsko, damer och herrar

Måndagen den 14 februari
02.15–05.50 Konståkning, isdans fridans
02.30–04.45 Snowboard, damer big air kval
02.30–05.00 Bobsleigh, damer monobob heat 3 och 4
02.30–04.00 Freeski, damer slopestyle final
05.10–07.25 Ishockey, damer semifinal
05.30–07.35 Freeski, herrar slopestyle kval Jesper Tjäder, Henrik Harlaut och Oliwer Magnusson
06.30–08.45 Snowboard, herrar big air kval
07.05–10.00 Curling, herrar, grundomgång 8 Lag Edin mot Ryska laget
12.00–14.00 Backhoppning, herrar lagtävling stor backe
12.00–13.30 Freestyle hopp, damer hopp final
13.05–16.00 Curling, damer grundomgång 8 Lag Hasselborg mot Schweiz
13.05–15.45 Bobsleigh, herrdubbel heat 1 och 2
14.10–16.25 Ishockey, damer semifinal

Tisdagen den 15 februari
02.05–05.00 Curling, herrar, grundomgång 9 Lag Edin mot Danmark
02.30–03.50 Snowboard, damer big air final
02.30–04.05 Freeski, herrar slopestyle final Ev Jesper Tjäder, Henrik Harlaut och Oliwer Magnusson
04.00–06.10 Alpint, damer störtlopp
05.10–07.25 Ishockey, herrar särspel 2 matcher Ev Tre Kronor
06.00–07.20 Snowboard, herrar big air final Sven Thorgren och Niklas Mattsson
07.05–10.00 Curling, damer grundomgång 9 Lag Hasselborg mot Danmark
07.30–10.15 Skridsko, damer och herrar lagtempo finaler
09.00–09.55 Nordisk kombination, herrar stor backe
09.40–11.55 Ishockey, herrar särspel Ev Tre Kronor
10.00–11.30 Skidskytte, herrar 4x7,5km stafett Sverige
11.00–15.25 Konståkning, damer kort program
12.00–12.50 Nordisk kombination, herrar 10 km
12.00–13.15 Freestyle hopp, herrar hopp kval
13.05–16.00 Curling, herrar, grundomgång 10 Lag Edin mot Storbritannien
13.15–15.45 Bobsleigh, herrdubbel heat 3 och 4
14.10–16.25 Ishockey, herrar särspel Ev Tre Kronor

Onsdagen den 16 februari
03.15–05.10 Alpint, herrar slalom åk 1 Kristoffer Jakobsen
05.10–07.25 Ishockey, herrar kvartsfinaler Ev Tre Kronor
06.45–08.50 Alpint, herrar slalom åk 2 Kristoffer Jakobsen
07.00–09.15 Ishockey, herrar kvartsfinaler Ev Tre Kronor
08.45–10.15 Skidskytte, damer 4x6 km stafett Sverige
09.40–11.55 Ishockey, herrar kvartsfinaler Ev Tre Kronor
10.00–11.30 Längdskidor, damer och herrar teamsprint klassisk stil kval Sverige
12.00–13.20 Längdskidor, damer och herrar teamsprint klassisk stil final Sverige
12.00–13.30 Freestyle hopp, herrar hopp final
12.30–14.45 Ishockey, damer bronsmatch
12.30–14.45 Short track, damer och herrar
13.05–16.00 Curling, damer grundomgång 11 Lag Hasselborg mot Ryska laget
14.30–16.45 Ishockey, herrar kvartsfinaler Ev Tre Kronor

Torsdagen den 17 februari
02.05–05.00 Curling, herrar grundomgång 12 Lag Edin mot Schweiz
02.30–04.10 Freeski, damer halfpipe kval
03.30–05.00 Alpint, damer kombination störtlopp
04.30–05.15 Skicross, damer kval Sandra Näslund, Alexandra Edebo
05.10–07.55 Ishockey, damer final
05.30–07.10 Freeski, herrar halfpipe kval
07.00–08.30 Alpint, damer kombination slalom
07.00–08.35 Skicross, damer final Ev Sandra Näslund, Alexandra Edebo
07.05–10.00 Curling, damer grundomgång 12 Lag Hasselborg mot Sydkorea
09.00–09.40 Nordisk kombination, herrar lag stor backe
09.30–10.55 Skridsko, damer 1000 m
11.00–15.10 Konståkning, damer fritt program
12.00–13.10 Nordisk kombination, herrar lag 4x5 km
13.05-16.00 13.05–16.00 Curling, herrar semifinal Ev Lag Edin

Fredagen den 18 februari
02.30–04.00 Freeski, damer halfpipe final
04.45–05.30 Skicross, herrar kval Viktor Andersson, Erik Mobärg, David Mobärg
05.10–07.25 Ishockey, herrar semifinal Ev Tre Kronor
07.00–08.35 Skicross, herrar final Ev Viktor Andersson, Erik Mobärg, David Mobärg
07.05–10.00 Curling, herrar bronsmatch Ev Lag Edin
09.30–10.50 Skridsko, herrar 1000 m
10.00–10.55 Skidskytte, herrar 15 km masstart Sebastian Samuelsson, Martin Ponsiluoma, Jesper Nelin, Peppe Femling
11.30–14.45 Konståkning, par kortprogram
13.00–15.15 Bobsleigh, damdubbel heat 1 och 2
13.05–16.00 Curling, damer semifinal Ev Lag Hasselborg
14.10–16.25 Ishockey, herrar semifinal Ev Tre Kronor

Lördagen den 19 februari
02.30–05.05 Bobsleigh, herrar fyrmanna heat 1 och 2
02.30–04.00 Freeski, herrar halfpipe final
04.00–06.10 Alpint, lagtävling Sverige
07.00–09.55 Längdskidor, herrar 50 km masstart klassisk stil Jens Burman, Leo Johansson, Calle Halfvarsson, William Poromaa
07.05–10.15 Curling, herrar final Ev Lag Edin
08.00–10.35 Skridsko, damer och herrar masstart
10.00–10.55 Skidskytte, damer 12,5 km masstart Hanna Öberg, Elvira Öberg, Anna Magnusson, Linn Persson, Mona Brorsson, Stina Nilsson
12.00–15.10 Konståkning, par fritt program
13.00–15.30 Bobsleigh, damer dubbel heat 3 och 4
13.05–16.00 Curling, damer bronsmatch Ev Lag Hasselborg
14.10–16.40 Ishockey, herrar bronsmatch Ev Tre Kronor

Söndagen den 20 februari
02.05–05.20 Curling, damer final Ev Lag Hasselborg
02.30–05.25 Bobsleigh, herrar fyrmanna heat 3 och 4
05.00–07.30 Konståkning, uppvisningsgala
05.10–07.45 Ishockey, herrar final Ev Tre Kronor
07.30–09.40 Längdskidor, damer 30 km masstart fristil Frida Karlsson, Ebba Andersson, Emma Ribom, Moa Olsson, Charlotte Kalla
13.00–15.00 Avslutningsceremoni

Källa: SOK