Johannes Anyuru 2010

– Om att gå hem på natten med armen om polaren och säga att man är brorsor för alltid, fast man vet att man kommer att dra från stan nästa höst, och om tiden som blåser och blåser åt samma håll alltid, om antimateriavärldar, om brev som man skickar som pappersflygplan dalande ner genom tiden, om dikter som försöker besegra döden och störtar som fåglar, förklarar Johannes Anyuru.
Om Johannes Anyuru
Höjdes till skyarna av poesikritikerna för sin debut Det är bara gudarna som är nya 2003 och Augustnominerades 2009 för diktsamlingen Städerna i Hall. Har också skrivit teaterpjäsen Förvaret ihop med filosofen Aleksander Motturi och romandebuterar hösten 2010. Skrev Star Wars-inspirerade berättelser i smyg under mattelektionerna i skolan och är mycket intresserad av dystopiska science fiction-filmer.
Musik som spelats i avsnittet
-
13.00UNDERHÅLLNINGSORKESTERN, EGON (DIR) KJERRMAN - SOMMAR SOMMAR SOMMARKompositör: STEN CARLBERG
-
13.08NINA SIMONE, WELDON IRVINE, EMILE LATIMER, TOM SMITH, DON ELIAS, YUNA - WHO KNOWS WHERE THE TIME GOESAlbum: BLACK GOLDKompositör: SANDY DENNYBolag: CAMDEN
-
13.16WU-TANG CLAN - CAN IT BE ALL SO SIMPLEAlbum: ENTER THE WU-TANG (36 CHAMBERS)Kompositör: WU-TANG CLANBolag: RCA