P3 med Samir Yosufi

Här finns inget ljud
Från disco och house till techno och trance - det här är programmet för dig som älskar ny dansmusik.

Förläng helgen lite till med Samir Yosufi som varje vecka vaskar fram den bästa nysläppta elektroniska musiken. I kvällens första timme spelar han extra mycket disco och house, du hör nya låtar av bland andra Cassy, Mr. Tophat, Cinthie och Kiwi.

I andra halvan av programmet spelar Samir den lite tyngre och ännu mer dansgolvsfokuserade musiken, tech och minimal house som övergår i techno med nya släpp av Archie Hamilton, Anja Schneider, Head High, ItaloJohnson och DJ Red.


Vill du komma i kontakt med Samir? Mail: samir.yosufi@sr.se / Instagram: @samirzy

Och missa inte Samirs spellista på Spotify (se "Relaterade länkar" här nedanför för dig som är inne via sverigesradio.se eller länka in via hans Instagram).

Musik som spelats i avsnittet

  • 19.03
    Kiwi - Midnight Driver
    Kompositör: Kiwi
    Bolag: Future Disco
  • 19.06
    Ladymonix, Rashida - Track 39
    Kompositör: Ladymonix
    Bolag: Frizner Electric
  • 19.09
    Kedr Livanskiy - Your Need (Deep Mix)
    Kompositör: Kedr Livanskiy
    Bolag: 2Mr
  • 19.12
    Cinthie - Everything I Say
    Kompositör: Cinthie
    Bolag: Beste Modus
  • 19.17
    Mr. Tophat, Noomi - Time Lapse
    Kompositör: Mr. Tophat
    Bolag: Twilight Enterprise
  • 19.19
    Svenglund - Almost Well
    Kompositör: Svenglund
    Bolag: Osignat
  • 19.23
    Frangie - Night Time
    Kompositör: Frangie
    Bolag: Missing Letters
  • 19.27
    Panthera Krause - Genki Girl
    Kompositör: Panthera Krause
    Bolag: Riotvan
  • 19.31
    Finn - Do What You Want Forever
    Kompositör: Finn
    Bolag: Local Action Records
  • 19.35
    Jon Dixon - Want It (Waajeed's I Know Dub)
    Bolag: 4Evr 4Wrd
  • 19.38
    Conformal - Gathering
    Kompositör: Conformal
    Bolag: Beats Of No Nation
  • 19.41
    Dj Chupacabra - Rocinante
    Kompositör: Davide Piras
    Bolag: Carpet & Snares Records
  • 19.44
    Cassy - Next Generation
    Kompositör: Cassy
    Bolag: Kwench Records
  • 19.47
    Mythologen - Bobby
    Kompositör: Alexander Palmestål
    Bolag: Höga Nord Rekords
  • 19.51
    Cleveland - Noord
    Kompositör: Cleveland
    Bolag: Hivern Discs
  • 19.55
    Elkka - D Flaw
    Kompositör: Elkka
    Bolag: Femme Culture
  • 19.57
    Data Room - Laugh Track (Jumpin Jack Frost House Of Dub Mix)
    Kompositör: Data Room
    Bolag: Ecke Records
  • 20.06
    Lovehrtz - Burning Up
    Kompositör: Richy Ahmed, Jansons
    Bolag: Four Thirty Two
  • 20.09
    Elisa Bee - Travel In Mind
    Kompositör: Elisa Bee
    Bolag: Usb Only
  • 20.12
    Head High - Set Me Free
    Kompositör: Pawlowitz
    Bolag: Power House
  • 20.16
    Italojohnson - 12A1
    Kompositör: Italojohnson
    Bolag: Italojohnson
  • 20.20
    Lioness - Inference
    Kompositör: Lioness
    Bolag: Envelope Audio
  • 20.23
    Miroloja - Muet (P.D. Edit)
    Kompositör: Miroloja
    Bolag: Miroloja
  • 20.26
    Christian Burkhardt, Einzelkind - Tribal Dance Pt. 2
    Kompositör: Christian Burkhardt, Einzelkind
    Bolag: Celesta
  • 20.28
    Archie Hamilton - Make The Difference (Original Mix)
    Kompositör: Archie Hamilton
    Bolag: Moscow Records
  • 20.32
    Anja Schneider - Tijuana
    Kompositör: Anja Schneider
    Bolag: Sous Music
  • 20.36
    Johannes Heil - Exile 011 B
    Kompositör: Johannes Heil
    Bolag: Exile
  • 20.38
    Dj Red - The Prophets Smile (Lory D Remix)
    Kompositör: Dj Red
    Bolag: Danza Tribale
  • 20.42
    Yagya - Stormur Tvö
    Album: Stormur
    Kompositör: Adalsteinn Gudmundsson
    Bolag: A Strangely Isolated Place
  • 20.45
    Heiko Laux, Joel Mull - Contour (Original Mix)
    Kompositör: Heiko Laux, Joel Mull
    Bolag: Drumcode
  • 20.49
    Aril Brikha - Pattern Recognition
    Kompositör: Aril Brikha
    Bolag: Mule Musiq
  • 20.53
    Ryan Elliott - Grafton Road
    Kompositör: Ryan Elliott
    Bolag: Ostgut Ton
  • 20.56
    Vtss - Safe Location
    Kompositör: Vtss
    Bolag: Repitch Recordings