Hör abbedissans musik!

Här finns inget ljud

Idag hörs barockens musik från en abbedissa vid namn Isabella Leonarda. I klostret skapade hon en hel del, och mycket finns kvar!

Här pratar vi en kyrkans kvinna, eller snarare kloster, Isabella Leonarda blev abbedissa 1686 och i klostret skapade hon mycket musik, en hel del finns bevarat eftersom klostren är noga med sina arkiv. Det är många glada för, annars hade ju allt varit borta… Mycket av det som Isabella Leonarda skrev var sånger av olika slag, solo, motetter, körverk. Precis sådant som ett kloster behöver!

Musik som spelats i avsnittet

  • 17.06
    John Fernström - Konsert För Klarinett & Orkester Op 30
    Karin Dornbusch, Petri Sakari, Gävle Symfoniorkester
    Nordic Clarinet Concertos
    Solist: Karin Dornbusch
    Ensemble/Orkester: Gävle symfoniorkester
    Dirigent: Petri Sakari
    Etikett: CAPRICE
  • 17.11
    Isabella Leonarda - Sonat För 2 Violiner & Bc Nr 7 Op 16:7
    Concerto Soave
    Il Canto Delle Dame
    Ensemble/Orkester: Concerto Soave
    Etikett: AMBRONAY EDITION
  • 17.19
    Clara Schumann - Variationer För Piano Op 20 Fiss-Moll
    Mika Sasaki
    Obsidian
    Etikett: YARLUNG RECORDS
  • 17.20
    Clara Schumann - Variationer För Piano Op 20 Fiss-Moll
    Mika Sasaki
    Obsidian
    Etikett: YARLUNG RECORDS
  • 17.25
    Leos Janacek - Sinfonietta
    Antoni Wit, Warszawas Nationalfilharmonis Symfoniorkester
    Glagolitic Mass
    Ensemble/Orkester: Warszawas nationalfilharmonis symfoniorkester
    Dirigent: Antoni Wit
    Etikett: NAXOS
  • 17.27
    Ernest Chausson - Quatre Mélodies (Op 13)
    Christine Schäfer, Irwin Gage
    Melodies
    Solist: Christine Schäfer/Irwin Gage
    Etikett: DGG
  • 17.32
    Benjamin Carr - Sonat För Klaverinstrument Nr 6 B-Dur
    Olivier Baumont
    The Enlightment In The New World
    Etikett: WARNER BROS
  • 17.38
    Francois Adrien Boieldieu - Emma: Uvertyr
    Howard Griffiths, Orchestra Della Svizzera Italiana (Lugano)
    Piano Concerto - Six Overtures
    Ensemble/Orkester: Italienska Schweiz orkester
    Dirigent: Howard Griffiths
    Etikett: CPO
  • 17.45
    Wolfgang Amadeus Mozart - Die Zauberflöte
    René Jacobs, Anna-Kristiina Kaappola, Marlis Petersen, Sunhae Im, Inga Kalna, Alois Mühlbacher, Christoph Schlögl, Anna Grevelius, Isabelle Druet, Philipp Pötzlberger, Daniel Behle, Kurt Azesberger...
    Die Zauberflöte
    Solist: Anna Grevelius/Daniel Behle/Daniel Schmutzard/Inga Kalna/Isabelle Druet
    Ensemble/Orkester: Akademin för tidig musik, Berlin
    Dirigent: René Jacobs
    Etikett: HARMONIA MUNDI
  • 17.52
    Malcolm Arnold - Tam O'shanter (Op 51)
    Rumon Gamba, Bbc Philharmonic Orchestra (Manchester)
    Overtures
    Ensemble/Orkester: BBC:s filharmoniker, Manchester
    Dirigent: Rumon Gamba
    Etikett: CHANDOS
  • 18.01
    Karin Rehnqvist - När Natten Skänker Frid (Arr)
    Jutta Seppinen, Akademiska Damkören Lyran (Helsingfors)
    Ensemble/Orkester: Akademiska damkören Lyran, Helsingfors
    Dirigent: Jutta Seppinen
    Etikett: FUGA
  • 18.05
    Gaetano Donizetti - Stråkkvartett Nr 11 C-Dur
    The Revolutionary Drawing Room
    String Quartets Nos 10-12
    Ensemble/Orkester: The revolutionary drawingroom
    Etikett: CPO
  • 18.15
    György Kurtag - 3 Pezzi Op 38
    Album: Psy Utgiven: 2001
    Kompositör: György Kurtag
    Bolag: Hungaroton
  • 18.20
    Antonio Caldara - Olympiaden: Lucidas Aria, "Mentre Dormi, Amor Fomenti", Ur Första Akten
    Antonio Caldara
    Solist: Philippe Jaroussky
    Ensemble/Orkester: Concerto Köln
    Dirigent: Emmanuelle Haïm
    Etikett: VIRGIN CLASSICS
  • 18.27
    George Gershwin - Porgy And Bess: Summertime
    Duke Ellington, Cat Anderson
    The Complete Gus Wildi Recordings
    Etikett: LONE HILL JAZZ
  • 18.30
    Vitezslava Kapralova - Konsert För Piano & Orkester Op 7 D-Moll
    Alice Rajnohova, Tomas Hanus, Martinu, Bohuslav (Bohuslav Martinu-Filharmonin, Zlin)
    Piano Concerto D Minor Op 7
    Solist: Alice Rajnohova
    Ensemble/Orkester: Bohuslav Martinu-filharmonin
    Dirigent: Tomas Hanus
    Etikett: CZECH RADIO
  • 18.40
    Jacob Gade - Jalousie
    José Serebrier, Orquestra Simfonica De Barcelona I Nacional De Catalunya
    Tango In Blue
    Ensemble/Orkester: Barcelonas symfoniorkester
    Dirigent: José Serebrier
    Etikett: BIS
  • 18.44
    Laura Netzel - Pianosonat (II)
    Laura Netzel
    Pianosonat
    Solist: Lucia Negro
    Etikett: Daphne
  • 18.52
    Hector Berlioz - L'Enfance Du Christ (Op 25)
    Véronique Gens, Yann Beuron, Stephan Loges, Alastair Miles, Radiokören (Stockholm), Sveriges Radios Symfoniorkester (Stockholm), Robin Ticciati
    L'Enfance Du Christ
    Ensemble/Orkester: Sveriges Radios Symfoniorkester/Radiokören
    Dirigent: Robin Ticciati
    Etikett: LINN
  • 18.56
    Marinens Musikkår (Karlskrona), Per Ohlsson - Fantasia On British Sea Songs: Jack's The Lad
    Album: An Evening With The Royal Swedish Navy Band
    Kompositör: Trad, Henry Wood
    Bolag: SERPENT