Klassisk morgon - Dansande näckrosor och baskisk körsång i den hemlighetsfulla trädgården

Här finns inget ljud
Med Martin Ekeholm. Din väg in i helgen med klassisk musik från tidigt till nutid. Utmana dig själv i Tidsmaskinen (kl. 07.30).

Önskemusik i programmet:

Max Richter - Elena & Lila (ur tv-serien My Brilliant Friend)
Pablo Sorozabal - Euskalerria
Joseph Haydn - Trumpetkonsert

Musik som spelats i avsnittet

  • 06.03
    Ida Gotkovsky - Kvartett För Saxofoner
    Saxofon Concentus
    Etikett: Simax
  • 06.07
    Erkki Melartin - Sininen Helmi (Op 160): Utdrag
    Hannu Lintu, Finska Radions Symfoniorkester (Helsingfors)
    Melartin: Traumgesicht - Marjatta - The Blue Pearl
    Etikett: Ondine
  • 06.12
    Johannes Okeghem - Mort Tu As Navré - Miserere Pie Jesu
    Jordi Savall, La Capella Reial
    El Cancionero De Montecassino
    Textförfattare: Anonymus 1400-Tal,Liturgisk Text
    Etikett: Alia Vox
  • 06.16
    Philippe Rombi, Orchestre Symphonique Bel Arte - Un Homme Et Son Chien
    Album: Un Homme Et Son Chien
    Kompositör: Philippe Rombi
    Bolag: Zig Zag Territoires
  • 06.21
    Max Richter - Elena & Lila
    Kompositör: Max Richter
    Bolag: Dgg
  • 06.27
    Felix Mendelssohn-Bartholdy - Andante För Stråkkvartett Op 81:1 E-dur
    Escher-Kvartetten
    String Quartets
    Etikett: Bis
  • 06.33
    Henry Purcell - The Old Bachelor: Nr 4, Hornpipe (Z 607)
    Francois Lazarevitch, Francois Lazarevitch, Francois Lazarevitch, Les Musiciens De Saint-Julien
    Purcell Songs And Dances
    Etikett: Alpha Classics
  • 06.35
    Gustav Mahler - Blicke Mir Nicht In Die Lieder
    Katarina Karnéus, Susanna Mälkki, Göteborgs Symfoniker
    Kindertotenlieder | Rückert-Lieder | Lieder Eines Fahrenden Gesellen
    Textförfattare: Friedrich Rückert
    Etikett: Bis
  • 06.38
    Katharine Parker - Nocturne För Piano
    Jeanell Carrigan
    Etikett: Wirripang
  • 06.41
    Christoph Willibald Gluck - Orfeo Ed Euridice: Nr 29-30, Akt 2, Dans I De Saligas Ängder
    Emmanuel Pahud, Yannick Nézet-Séguin, Rotterdams Filharmoniska Orkester
    Fantasy - A Night At The Opera
    Etikett: Emi
  • 06.47
    Continuum Percussion Quartet - Petite Suite
    Album: Percussion Works
    Kompositör: Billy Ver Planck
    Bolag: New World
  • 06.53
    Johann Sebastian Bach - Fransk Svit För Klaverinstrument Nr 2 c-moll Bwv 813
    Andrea Bacchetti
    The French Suites (1:2)
    Etikett: Sony Classical
  • 06.57
    Pablo Sorozabal - Euskalerria (Version För Blandad Kör & Orkester)
    Cristian Mandeal, Sociedad Coral De Bilbao, Euskadiko Orkestra Sinfonikoa
    Pablo Sorozabal
    Textförfattare: Nemesio Etxaniz
    Etikett: Claves
  • 07.01
    Lucy Simon - How Could I Ever Know
    Renée Fleming, Bryn Terfel, Paul Gemignani, Orkester
    Under The Stars
    Textförfattare: Marsha Norman
    Etikett: Decca
  • 07.07
    Ole Bull - Saeterjentens Söndag (Arr)
    Arve Tellefsen, Harald Aadland, Eileen Siegel, Nora Taksdal Viken, Catherine Bullock, Anne Britt Saevig Årdal, Björn Solum, Dan Styffe
    Ole Bull
    Etikett: Simax
  • 07.09
    John Parry - Sonat För Harpa Nr 2 G-dur
    Judy Loman
    Harp Showpieces
    Etikett: Naxos
  • 07.17
    Béla Bartok - Tavasz
    Pécs Kammarkör, Aurél Tillai
    Choral Music
    Textförfattare: Trad Från Ungern
    Etikett: Somm Recordings
  • 07.21
    Franz Schubert - Sonat För Piano Nr 20 A-dur D 959
    Alfredo Perl
    Ich Fühle Luft Von Anderem Planeten
    Etikett: Oehms Classics
  • 07.26
    Sergej Rachmaninov - Preludium För Piano Op 32:5 G-dur
    Guillaume Vincent
    Preludes (2:2)
    Etikett: Naive
  • 07.30
    Agustin Barrios - Vals De La Primavera
    Alexander-Sergei Ramirez
    Confesion
    Etikett: Dgg
  • 07.37
    Pete Anthony, Hollywood Studio Symphony - We Are Marshall
    Album: We Are Marshall
    Kompositör: Christophe Beck
    Bolag: Varese Sarabande
  • 07.41
    Joseph Haydn - Konsert För Trumpet & Orkester Hv Vii E:1 Ess-dur
    Alison Balsom, Thomas Klug, Deutsche Kammerphilharmonie (Bremen)
    Trumpet Concertos
    Etikett: Emi
  • 07.46
    Amanda Maier - Stråkkvartett A-dur
    Cecilia Zilliacus, Julia-Maria Kretz, Johanna Persson, Kati Raitinen
    Amanda Maier (3)
    Etikett: Db Productions
  • 07.53
    Francois Joseph Gossec - Symfoni Op 4:6 d-moll
    Simon Gaudenz, Deutsche Kammerakademie (Neuss)
    Symphonies Op 4
    Etikett: Cpo