AI ska hjälpa polisen hitta misstänkta i övervakningsfilmer

19 min
Polisen får tillstånd att använda ansiktsigenkänning för att hitta misstänkta personer i till exempel övervakningsfilmer. Hur fungerar den typen av artificiell intelligens, och vilka är riskerna?

Redan förra året fick polisen tillstånd till en annan typ av användning av ansiktsigenkänning. Då handlade det om att söka igenom polisens signalementregister med hjälp av tekniken. Polisen räknar med att framöver i kraftigt ökad utsträckning använda kamerateknik i sitt arbete.

Hur fungerar tekniken, och hur kan vi som samhälle väga risker mot nytta med att använda artificiell intelligens på detta sätt? Det diskuterar vi med Niclas Appleby på Nationellt Forensiskt Centrum och med Fredrik Blix, cybersäkerhetsforskare vid Stockholms universitet.