Klassisk morgon - landstingspyjamas, frimärksskjorta och regnställ

Här finns inget ljud
med Pernilla Eskilsdotter. Din väg in i vardagen med klassisk musik, Kulturnytt och nyhetsuppdateringar.

Önskemusik i programmet:

Erna Touro - Höstvisa
Erik Satie - Gnossienne 1
Antonio Caldara - Questi al cor finora ignoti
Wolfgang Amadeus Mozart - Don Giovanni
Ludwig van Beethoven - Variationer ur Don Giovanni
Ludwig van Beethoven - Egmont
Trad från Finland - Säkkijärven polkka
Ludwig van Beethoven - Pianokonsert nr 4

Musik som spelats i avsnittet

  • 07.32
    Jean Sibelius - Karelia (Op 11)
    Andrew Davis, Bergens Filharmoniska Orkester, Hege Sellevåg
    Violin Concerto
    Etikett: Chandos
  • 07.37
    Roque Jacinto De Chavarria - Fuera Fuera Haganles Lugar
    Arakaendar Bolivia Choir, Ashley Solomon
    Bolivian Baroque (3)
    Textförfattare: Okänd
    Ensemble/Orkester: Arakaender-kören, Bolivia/Florilegium
    Etikett: Channel Classics
  • 07.44
    Trad Från Polen - Danssvit
    Stefan Plewniak, Il Giardino D'amore
    The Heart Of Europe
    Etikett: Evoe Records
  • 07.46
    Cumulus - Höstvisa
    Kompositör: Erna Tauro
    Bolag: Rca
  • 07.50
    Alexander Glazunov - Årstiderna (Op 67): Tablå 4: Hösten: Backanal
    Francois-Xavier Roth, Les Siecles
    Les Siecles Live
    Etikett: Actes Sud
  • 07.55
    Yvonne Desportes - La Foire Aux Croutes
    Duo Vivace
    Etikett: Audite
  • 07.59
    Agustin Barrios - La Catedral
    Enno Voorhorst
    Guitar Music (2)
    Etikett: Naxos
  • 08.02
    Mikael Karlsson - Refrains
    Sigstein Folgerö, Thomas Knudsen, Charles Rinaudo, Zelina Sannum, Yoko Toda
    Etikett: Rough State Sound
  • 08.08
    Raoul Von Koczalski - Konsert För Piano & Orkester Nr 2 G-dur Op 83
    Joanna Lawrynowicz, Massimiliano Caldi, Filharmonia Podkarpacka
    Raul Koczalski: Piano Concertos
    Etikett: Acte Préalable
  • 08.16
    Robert Schumann - Symfoni Nr 4 d-moll Op 120
    Riccardo Chailly, Gewandhaus-Orchester (Leipzig)
    Symphonies 2 & 4
    Etikett: Decca
  • 08.21
    Erik Satie - Gnossienne Nr 1 (Arr)
    Kaori Muraji
    Lumieres
    Etikett: Decca
  • 08.25
    Henry Purcell - Dido And Aeneas: Nr 38, Akt 3, "When I Am Laid In Earth" (Arr)
    Tift Merritt, Simone Dinnerstein
    Night
    Textförfattare: Nahum Tate
    Etikett: Sony Classical
  • 08.29
    Giovanni Pierluigi Da Palestrina - Vergine Sol' Al Mondo
    Paul Hillier, The Hilliard Ensemble
    Canticum Canticorum & Madrigali Spirituali
    Ensemble/Orkester: Hilliard-ensemblen
    Etikett: Emi
  • 08.34
    Wolfgang Amadeus Mozart - Mässa Nr 18 c-moll Kv 427
    Carolyn Sampson, Olivia Vermeulen, Makoto Sakurada, Christian Immler, Masaaki Suzuki, Bach Collegium Japan, Bach Collegium Japan
    Mozart - Great Mass In C Minor
    Textförfattare: Liturgisk Text
    Etikett: Bis
  • 08.38
    Antonio Vivaldi - Konsert För Flautino & Stråkorkester Med Bc Rv 443 C-dur
    Maurice Steger, Diego Fasolis, I Barocchisti
    Concerti Per Flauto
    Etikett: Harmonia Mundi
  • 08.43
    Antonio Caldara - La Morte D'abel: "Questi Al Cor Finora Ignoti"
    Cecilia Bartoli, Giovanni Antonini, Il Giardino Armonico (Milano)
    Farinelli
    Textförfattare: Pietro Metastasio
    Etikett: Decca
  • 08.48
    Franz Schubert - Winterreise (D 911): Nr 5, Der Lindenbaum (Arr)
    Amarcord, Leipzig-Kvartetten (Nya)
    Das Lieben Bringt Gross Freud
    Textförfattare: Wilhelm Müller
    Etikett: Mdg
  • 08.51
    Ture Rangström - Mälarlegender
    Lars Roos
    Svenska Mästarpianister
    Etikett: Swedish Society
  • 09.02
    Charles Gounod - Faust: Akt 2, Vals
    Neeme Järvi, Göteborgs Symfoniker
    Entry Of The Gladiators
    Etikett: Dgg
  • 09.08
    Ludvig Norman - Kvartett För Piano, Violin, Viola & Violoncell Op 10 e-moll
    Ivaldi-Kvartetten
    Pianokvartett - Stråkkvartett
    Etikett: Musica Sveciae
  • 09.14
    Wolfgang Amadeus Mozart - Don Giovanni: Nr 7, Akt 1, "La Ci Darem La Mano"
    Cecilia Bartoli, Bryn Terfel, Myung-Whun Chung, Orkester
    The Art Of Cecilia Bartoli
    Textförfattare: Lorenzo Da Ponte
    Etikett: Decca
  • 09.18
    Wolfgang Amadeus Mozart - Variationer För 2 Oboer & Engelskt Horn Woo 28 C-dur
    Consortium Classicum, ***, Gernot Schmalfuss, Christian Hartmann, Matthias Grünewald
    Chamber Music For Winds (2)
    Etikett: Cpo
  • 09.31
    Ludwig Van Beethoven - Egmont (Op 84)
    Thomas Dausgaard, Svenska Kammarorkestern (Örebro), Geoffrey Cox, Henriette Bonde-Hansen, Anders Hemström
    Symphony No 7 - Egmont Music
    Etikett: Simax
  • 09.39
    Ari Haatainen - Säkkijärven Polkka
    Album: Säkkijärven Polkka
    Kompositör: Trad Från Finland
    Bolag: Sveriges Radio
  • 09.41
    Max Bruch - Schwedische Tänze (Op 63:1)
    Werner Andreas Albert, Sydvästtyska Radions Orkester (Kaiserslautern)
    Swedish & Russian Dances
    Etikett: Cpo
  • 09.43
    Ethel Smyth - The Boatswain's Mate: Uvertyr
    Rumon Gamba, Bbc National Orchestra Of Wales (Cardiff)
    Ouvertures From The British Isles Vol.2
    Etikett: Chandos
  • 09.49
    Ludwig Van Beethoven - Konsert För Piano & Orkester Nr 4 G-dur Op 58
    Leif Ove Andsnes, Mahler Chamber Orchestra
    The Beethoven Journey (2)
    Etikett: Sony Classical