Klassisk morgon - för det sköna här i världen

Här finns inget ljud
med Pernilla Eskilsdotter som idag har önskningar om John Rutters körmusik. For the beauty of the earth är en av dem. Hör också musiken som dyker upp när det blir avbrott i grannkanalen P1.

Önskemusik i programmet:

Ulrika Emanuelsson - Min tunga jublar
Evert Taube - Kosterflickornas visa
John Rutter - The Lord Bless You and Keep You
John Rutter - For The Beauty Of The Earth
Robert Schumann - Kinderszenen
Philip Glass - Akhnaten
Jean Sibelius - Miranda ur Stormen
Takashi Yoshimatsu - Memo Flora
Johannes Brahms - Rapsodi nr 2

Musik som spelats i avsnittet

  • 07.32
    Johann Pachelbel - Kanon & Gigue D-dur
    Daniel Hope, Lorenza Borrani, Lucy Gould, Stewart Eaton, William Conway, Stefan Maass, Stephan Rath, Enno Senft
    Air. A Baroque Journey
    Etikett: Dgg
  • 07.36
    Emilie Mayer - Sonat För Piano d-moll
    Yang Tai
    String Quartet - Piano Sonata
    Etikett: Capriccio
  • 07.40
    Jacob Gade - Jalousie
    José Serebrier, Orquestra Simfonica De Barcelona I Nacional De Catalunya
    Tango In Blue
    Etikett: Bis
  • 07.45
    Ludwig Van Beethoven - Fidelio
    Simon Rattle, Angela Denoke, Juliane Banse, Jon Villars, Rainer Trost, Thomas Ebenstein, Alan Held, Thomas Quasthoff, Laszlo Polgar, Ion Tibrea, Arnold (Arnold Schönberg Chor, Wien) Schönberg, Berl...
    Fidelio
    Textförfattare: Joseph Sonnleithner,Georg Friedrich Treitschke
    Etikett: Emi
  • 07.48
    Dmitrij Sjostakovitj - Stråkkvartett Nr 3 F-dur Op 73
    Lutoslawski-Kvartetten
    Bridge
    Ensemble/Orkester: Lutoslawskikvartetten
    Etikett: Narodowe Forum Muzyki
  • 07.57
    Nicolas Gombert - Desilde Al Cavallero
    Les Haulz & Les Bas
    Renaissance Winds
    Etikett: Christophorus
  • 08.05
    Claudio Monteverdi - Vattene Pur Crudel
    Francesca Boncompagni, Mariana Flores, Christopher Lowrey, Mathias Vidal, Philippe Favette, Leonardo Garcia Alarcon
    I 7 Peccati Capitali
    Textförfattare: Torquato Tasso
    Etikett: Alpha Classics
  • 08.12
    Edward Elgar - Sea Pictures (Op 37)
    Elina Garanca, Daniel Barenboim, Kammarorkester
    Elgar: Sea Pictures & Falstaff
    Textförfattare: Alice Elgar,Richard Garnett
    Etikett: Decca
  • 08.16
    Franz Schreker - Svit För Orkester Op 14
    Joann Falletta, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin
    The Birthday Of The Infanta - Suite
    Etikett: Naxos
  • 08.24
    Ulrika Emanuelsson - Min Tunga Jublar
    Alexander Einarsson, Petri Sångare
    Min Tunga Jublar - Ep
    Textförfattare: Ulrika Emanuelsson
    Etikett: Petri Sångare
  • 08.31
    David R Gillingham - At Morning's First Light
    Ron Hufstader, University Of Texas At El Paso Symphonic Winds
    Ensemble/Orkester: University of Texas at El Paso symphonic winds
    Dirigent: Ron Hufstader
    Etikett: Mark Records
  • 08.34
    Erich Kunzel, Cincinnati Pops Orchestra - The Chamber Of Secrets
    Album: Great Film Fantasies Featuring Music From Star Wars - Harry Potter - Lord Of The Rings
    Kompositör: John (6) Williams
    Bolag: Telarc Records
  • 08.39
    Dave Arch, Alexandre Desplat - The King's Speech
    Album: The King's Speech
    Kompositör: Alexandre Desplat
    Bolag: Decca
  • 08.45
    Anna-Lotta Larsson, Mälarkvartetten - Kosterflickornas Visa
    Album: I Dina Drömmar
    Kompositör: Evert Taube
    Bolag: Tunna Skivor
  • 08.46
    John Rutter - The Lord Bless You And Keep You
    The Hampstead Singers, Mark Denza, The Emmanuel Chamber Orchestra
    My Beloved Spake
    Textförfattare: 24
    Etikett: Guild Music
  • 08.50
    Silvius Leopold Weiss - Sonat För Luta c-moll
    Jakob Lindberg
    Sonatas Played On The Unique 1590 Sixtus Rauwolf Lute
    Etikett: Bis
  • 09.02
    John Rutter - For The Beauty Of The Earth
    Saint John's Episcopal Cathedral Choir (Denver), Saint John's Episcopal Cathedral Boys' & Girls' Choir (Denver), Donald Pearson, Eric Plutz, Saint John's Episcopal Cathedral, Tom Blomster
    Sing We Merrily
    Textförfattare: Folliott Sandford Pierpoint
    Etikett: Delos
  • 09.06
    Hugo Alfvén - Den Förlorade Sonen: Orkestersvit
    Niklas Willen, National Symphony Orchestra Of Ireland (Dublin)
    Symphony No 2 - The Prodigal Son
    Etikett: Naxos
  • 09.12
    Robert Schumann - Kinderszenen (Op 15)
    Haochen Zhang
    Haochen Zhang Plays Schumann, Liszt, Janacek & Brahms
    Etikett: Bis
  • 09.17
    Philip Glass - Akhnaten: Akhnaten & Nefertiti
    Paul Esswood, Milagro Vargas, Dennis Russell Davies, Orkester
    Songs From The Trilogy
    Textförfattare: Philip Glass,Shalom Goldman,Robert Israel,Richard Riddell
    Etikett: Columbia
  • 09.27
    Jean Sibelius - Stormen (Op 109:3)
    Okko Kamu, Lahtis Stadsorkester
    The Tempest | The Bard | Tapiola
    Etikett: Bis
  • 09.33
    Takashi Yoshimatsu - Konsert För Piano & Orkester Op 67
    Kyoko Tabe, Sachio Fujioka, Manchester Camerata
    Piano Concerto
    Etikett: Chandos
  • 09.45
    Luca Marenzio - E S'io Mio Doglio Amor
    Rinaldo Alessandrini, Concerto Italiano
    Le Quattro Stagioni
    Textförfattare: Okänd
    Ensemble/Orkester: Concerto Italiano
    Dirigent: Rinaldo Alessandrini
    Etikett: Opus 111
  • 09.47
    Franz Berwald - Septett För Klarinett, Fagott, Horn, Violin, Viola, Violoncell & Kontrabas B-dur
    Gaudier-Ensemblen
    Grand Septet
    Etikett: Hyperion
  • 09.53
    Johannes Brahms - Rapsodi För Piano Nr 2 g-moll Op 79:2
    Jonathan Plowright
    Brahms - Paganini Variations Etc.
    Etikett: Bis