Förundrad och hänförd

I boken Granskogsfolk har David Thurfjell, professor i religionsvetenskap, intervjuat människor om deras relation till skogen. Han menar att skogen för en del personer kan fylla en roll likvärdig en kyrkas. I det sekulariserade samhället saknas ofta ord för livets olika dimensioner, det finns ingen färdig vokabulär för det som sker med en när man bli hänförd, hamnar i sorg eller kris. I naturen kan man spegla sig själv och sitt känsloläge utan ord, menar han.
Förundran kan också användas som ett verktyg i pedagogiken, vissa menar att det är grunden för allt lärande.
Tove Jonstoij är författare och regissör samt medförfattare till en bok om förundrans roll i pedagogisk verksamhet.
- Förundran är att ha kvar den ursprungliga förmågan att bli glatt överraskad av någonting man upptäcker, känner eller ser. Förundran rymmer också att ta ett kliv tillbaka och tänka ”kan det vara så här!”, berättar hon.
Gäster i programmet: David Thurfjell, professor i religionsvetenskap, Sara Hammarkrantz, journalist och författare.
Programledare är Ulrika Hjalmarson Neideman.
Producent Clara Lowden.
Programmet sänds direkt.
Musik som spelats i avsnittet
-
10.04Harold Budd, Brian Eno, Daniel Lanois - Against The SkyAlbum: The PearlKompositör: Harold Budd, Brian EnoBolag: Virgin
-
10.07Brian Eno - Emerald and StoneAlbum: Small Craft On A Milk SeaBolag: Warp Records