Rock, metal och punk i P3 med John Andersson

Här finns inget ljud
Ikväll blir det den vanliga klätterturen längs rockens greniga släktträd, och samtidigt en resa jorden runt på jakt efter ny musik! Poppunk, tysk hårdrock och allt man kan önska sig!

Musik som spelats i avsnittet

  • 20.06
    Eddie Mooney & The Grave, Mike Rowbottom, Ricky Medlock, Malte Buhr - Great!!!
    Kompositör: Eddie Mooney
    Bolag: Still Unbeatable Records
  • 20.09
    Debt Neglector - Dirty Water
    Kompositör: Debt Neglector
    Bolag: Smartpunk Records
  • 20.12
    Angstbadan - Your Love Is Hard On Me
    Kompositör: Filip Karlström, Johan Kalla, Elin Tannerdal, Lada Egolaeva
    Bolag: Label missing
  • 20.15
    Radio Days - Mercy
    Kompositör: Jörgen Westman
    Bolag: Ammonia Records
  • 20.18
    Fortress - Lost Forever
    Kompositör: Fortress
  • 20.23
    Tightwire - Anyone But You
    Kompositör: Tightwire
    Bolag: Red Scare
  • 20.26
    Anxious Pleasers - Suck
    Kompositör: Anxious Pleasers
    Bolag: Neon Taste Records
  • 20.28
    Anxious Pleasers - Errand Boy
    Kompositör: Anxious Pleasers
    Bolag: Neon Taste Records
  • 20.31
    Unanimated - As The Night Takes Us
    Kompositör: Jojje Bohlin, Mickael Broberg, Anders Schultz, Jonas Derouche, Richard Cabeza
    Bolag: Sony Music
  • 20.35
    Scorpions - Peacemaker
    Kompositör: Pawel Maciwoda Jastrzebski, Rudolf Schenker, Klaus Meine
    Bolag: Universal Music
  • 20.38
    Jaerven - Lyssna Till Din Röst
    Kompositör: Emil Arnér
  • 20.44
    Bister - Allt Ska Förstöras
    Kompositör: Bister
    Bolag: Records Dk (Distrokid)
  • 20.48
    Outre-Tombe - Abysse Mortifère
    Kompositör: Outre-Tombe
    Bolag: Temple Of Mystery Records
  • 20.53
    Rat Cage - In The Shadow Of The Bomb
    Kompositör: Rat Cage
    Bolag: Lughole Records
  • 20.55
    Unleashed - You Are The Warrior!
    Kompositör: Fredrik Folkare, Jonny Hedlund
    Bolag: Napalm Records
  • 21.03
    Amaranthe - Pvp
    Kompositör: Olof Mörck, Elise Ryd
    Bolag: Nuclear Blast
  • 21.06
    Demonen - Svart Natt
    Kompositör: Demonen
    Bolag: Computer Killed The Recordstore
  • 21.11
    Piedra Roja - El Tiempo Dirá
    Kompositör: Javier Rivas Vizcaya
  • 21.17
    Destructo - Black Mark
    Kompositör: Gg Motörphallus, Jj Soulcrusher
    Bolag: Dying Victims Productions
  • 21.21
    Bummer - Jfk Speedwagon
    Kompositör: Bummer
    Bolag: Thrill Jockey Records
  • 21.23
    Shooting Daggers - Missandra
    Kompositör: Shooting Daggers
    Bolag: New Heavy Sounds
  • 21.27
    Vorga - Starless Sky
    Kompositör: Vorga
    Bolag: Transcending Obscurity Records
  • 21.33
    Cerce - Back From The Dead
    Kompositör: Cerce
    Bolag: Kerk Records
  • 21.35
    Cerce - Fate
    Kompositör: Cerce
    Bolag: Kerk Records
  • 21.37
    Potemkin - The Flophouse
    Kompositör: Potemkin
  • 21.41
    Skegss - Bunny Man
    Kompositör: Toby Cregan
    Bolag: Loma Vista Recordings
  • 21.44
    Scowl - Seeds To Sow
    Kompositör: Scowl
    Bolag: Flatspot Records
  • 21.46
    Xcauterizex - Eternal Resistance
    Kompositör: Xcauterizex
    Bolag: Diy Conspiracy
  • 21.49
    Strikt - Raseri
    Kompositör: Strikt
    Bolag: Aktion 08
  • 21.52
    Gasp - Feeding Guilt
    Kompositör: Gasp
  • 21.56
    False Highs - Ghost Of Burden
    Kompositör: False Highs
    Bolag: Fono Music