Karin Adelsköld

Hennes föräldrar flyttade i början av 70-talet från Linköping ut på landet. Utan tidigare erfarenhet av jordbruk skaffade de får, höns, häst, ko, hund och katt. De började odla sina egna grönsaker och blev självförsörjande. Familjens annorlunda livsstil innebar också att de inte använda sig av traditionella mediciner.
- Ofta sov jag med en vitlök i örat och en yllemössa på mig så att den inte skulle ramla ut, berättar Karin Adelsköld i Sommar i P1. Det var för att jag hela tiden fick öroninflammationer. Men antibiotika var såklart inte att tänka på.
Om Karin Adelsköld
Stand up-artist som blev utsedd till Årets kvinnliga komiker 2011. Var tidigare journalist och PR-ansvarig, men bytte yrkesbana efter att ha drabbats av en livskris. För att skingra tankarna hoppade hon på en stand up-kurs, vilket blev språngbrädan till en komikerkarriär. Driver idag en föreläsaragentur, skriver om teknik i prisbelönta bloggen lillagumman.se, har programlett Go’kväll på SVT och blev nyligen vald till en av Sveriges mest kreativa webbpersonligheter. Gav förra året ut en handbok om hur man blir en roligare talare.
Musik som spelats i avsnittet
-
13.00Underhållningsorkestern/Kjerrman, Egon (Dir) - Sommar Sommar SommarAlbum: Sommar Sommar SommarKompositör: Carlberg, Sten
-
13.01Lo-Fi-Fnk, Maja Gödicke - Want UAlbum: The Last SummerKompositör: Lo-Fi-FnkBolag: Columbia
-
13.09Tame Impala - Feels Like We Only Go BackwardsAlbum: LonerismKompositör: Kevin ParkerBolag: Modular