Joey Tempest

I sitt program berättar han om det märkliga sammanträffandet med en annan av årets Sommarvärdar, den numera världsberömde musikproducenten Nadir ”RedOne” Khayat, som tog sig till Sverige från Marocko som 19-åring bara för att få träffa sin idol Joey Tempest.
- Jag har fortfarande kvar de gåvor han tog med sig till mig från Marocko och vi har fin kontakt idag.
Om Joey Tempest
Sångare och frontman i Sveriges genom tiderna mest framgångsrika rockband Europe. De slog igenom 1986 med monsterhiten It’s the final countdown som gick upp som listetta i 26 länder. Europe 30-årsjubilerar i år och har sålt över 20 miljoner album. Tempest föddes som Joakim Larsson och heter det fortfarande officiellt. Har förutom Europes nio album också gett ut tre soloalbum och gjorde häromåret ett inhopp i komediserien Solsidan på TV4. Fyller 50 år den 19 augusti.
Musik som spelats i avsnittet
-
13.00Underhållningsorkestern/Kjerrman, Egon (Dir) - Sommar Sommar SommarAlbum: Sommar Sommar SommarKompositör: Carlberg, Sten
-
13.00Gary (2) Clark - Bright LightsAlbum: Blak And BluKompositör: Gary (2) ClarkBolag: Warner Bros
-
13.08Tribes - DancehallAlbum: DancehallKompositör: Johnny LloydBolag: Island Records