Anders Norudde och Per Saxholm + Frigg + Miya Masaoka + många fler

Här finns inget ljud
Ett sprängfyllt program med bland annat traditionsmusik från Karlskoga, nordisk folkmusik som möter amerikansk bluegrass och japansk koto som möter experimentell elektronika.

Programmets två första konserter kommer från sommarens Korröfestival. Först Anders Norudde och Per Saxholm som river av sina Karlskogabeter, låtar från Karlskogatrakten. De gottar sig åt att en recensent en gång kallat deras musik för bonnig och primitiv. För det är just vad den är! Låtarna har ju sina rötter i 1700- och 1800-talen.

Sen blir det finsk-norska bandet Frigg vars musik ibland kallas nordgrass, en glad kombination av nordisk folk och amrikansk bluegrass.

Därefter tre konserter från Hagenfesten i lilla Dala-Floda. Först en konsert med Mattias Risberg som trollar fram sitt experimentella äventyr Bells & Pipes på orgel, piano och keyboard.

Sen den engelske pianisten Pat Thomas som med ett anslag utöver det vanliga förmedlar en väldigt egen blandning av historier med rötter hos jazzen, den klassiska och den västindiska musiken.

Och sist men inte minst, Miya Masaoka, som kombinerar det uråldriga japanska instrumentet koto med experimentell elektronik.

Programledare: Marie Vesterholm

P2 Live: Folk & Jazz med Marie Vesterholm.
1. ”Karlskogabeter”: Anders Norudde, säckpipa, fiol, durspel, moraharpa och Per Saxholm, fiol.

2. Frigg: Tommi Asplund, Tero Hyvälhuoma, Alina Järvälä, Antti Järvälä, Esko Järvälä, Einar-Olav Larsen, Tuomas Logren och Petri Prauda.
Konserter 24/7, Korröfestivalen.

3. Hagenfesten 2014:
a) Mattias Risberg Bells & pipes: Mattias Risberg piano, orgel och elektronik.
b) Pat Thomas, solopiano.
c) Miya Masaoka, koto och elektronik
Konserter Dala-Floda kyrka 2/8 och 31/7.

Musik som spelats i avsnittet

  • 19.08
    Anders Norudde, Per Saxholm - Sen går han lätt
    Kompositör: Trad
  • 19.10
    Anders Norudde, Per Saxholm - Polska efter karl Nilsa "Metbäcken"
    Kompositör: Trad
  • 19.12
    Anders Norudde, Per Saxholm - Bôllåserns polkett
    Kompositör: Trad
  • 19.15
    Anders Norudde, Per Saxholm - Fyrariksdalersvalsen
    Kompositör: Trad
  • 19.18
    Anders Norudde, Per Saxholm - Gubben å käringa å dotera
    Kompositör: Trad
  • 19.21
    Anders Norudde, Per Saxholm - polska efter Karl Nilsa G-dur
    Kompositör: Trad
  • 19.23
    Anders Norudde, Per Saxholm - Horsagöken
    Kompositör: Trad, Karl Ekengren
  • 19.26
    Anders Norudde, Per Saxholm - Livets fästemö
    Kompositör: Trad, Glysen
  • 19.30
    Anders Norudde, Per Saxholm - Lamberthvalsen
    Kompositör: Trad
  • 19.33
    Anders Norudde, Per Saxholm - Kôpperbergern
    Kompositör: Trad Edvin Hammarbäck
  • 19.36
    Anders Norudde, Per Saxholm - Glysens polkett
    Kompositör: Trad
  • 19.39
    Anders Norudde, Per Saxholm - Johanna
    Kompositör: Trad Evin Hammarbäck
  • 19.42
    Anders Norudde, Per Saxholm - Vals från lilla Ullen
    Kompositör: Trad
  • 19.45
    Anders Norudde, Per Saxholm - Gammal polska efter spelkula+travare efter spelkula
    Kompositör: Trad
  • 19.49
    Frigg:tommie Asplund, Tero Hyväluoma, Alina Järvelä, Antti Järvela, Esko Järvelä, Einar-Olav Larsen, Tuomas Logren, Petri Prauda - Potatisvals
    Kompositör: Ale Möller, Pasi Porvari, Antti Järvelä
  • 19.56
    Frigg:tommie Asplund, Tero Hyväluoma, Alina Järvelä, Antti Järvela, Esko Järvelä, Einar-Olav Larsen, Tuomas Logren, Petri Prauda - Rajrajraj/Cross-country
    Kompositör: Esko Järvelä, Gjermund Larsen
  • 20.02
    Frigg:tommie Asplund, Tero Hyväluoma, Alina Järvelä, Antti Järvela, Esko Järvelä, Einar-Olav Larsen, Tuomas Logren, Petri Prauda - Economy class
    Kompositör: Antti Järvelä
  • 20.07
    Frigg:tommie Asplund, Tero Hyväluoma, Alina Järvelä, Antti Järvela, Esko Järvelä, Einar-Olav Larsen, Tuomas Logren, Petri Prauda - Kiulupolska
    Kompositör: Tuomas Logren
  • 20.13
    Frigg:tommie Asplund, Tero Hyväluoma, Alina Järvelä, Antti Järvela, Esko Järvelä, Einar-Olav Larsen, Tuomas Logren, Petri Prauda - Xurda wyn/Norsken
    Kompositör: Trad, Sven Ahlbäck
  • 20.18
    Frigg:tommie Asplund, Tero Hyväluoma, Alina Järvelä, Antti Järvela, Esko Järvelä, Einar-Olav Larsen, Tuomas Logren, Petri Prauda - Bö
    Kompositör: Antti Järvelä
  • 20.22
    Frigg:tommie Asplund, Tero Hyväluoma, Alina Järvelä, Antti Järvela, Esko Järvelä, Einar-Olav Larsen, Tuomas Logren, Petri Prauda - Polka V/Vierivä
    Kompositör: Ville Kangas, Tuomas Logren
  • 20.28
    Frigg:tommie Asplund, Tero Hyväluoma, Alina Järvelä, Antti Järvela, Esko Järvelä, Einar-Olav Larsen, Tuomas Logren, Petri Prauda - Fjig/Bussen
    Kompositör: Gjermund Larsen, Magnus Samuelsson
  • 20.34
    Mattias Risberg - Bells and pipes
    Kompositör: Mattias Risberg
  • 21.19
    Pat Thomas - The water clock
    Kompositör: Pat Thomas
  • 21.28
    Miya Masaoka - Illusion #34
    Kompositör: Miya Masaoka
  • 21.54
    Charles Lloyd New Quartet - Ystad
    Kompositör: Charles Lloyd