Cyklisterna - om de som tar strid för cyklingen

25 min
Cyklisterna - vilka är de är och hur ses de av sin omgivning? Vi möter dem på landsbygden i Småland, på cykelbanan i Stockholms innerstad och i Sydafrika.

Hur en cyklist betraktas av sin omgivning skiftar över tid och från plats till plats. I sista avsnittet av Cykla i P1 träffar vi några av dem som tagit strid för cyklingen. Stella Fare som kämpade för cykelbanor på 1990-talet berättar om de starka motståndet hon mötte. ”Det var som en fars. Jag pekades ut som en galen diktator”. Familjen Forsärla som bor på den småländska landsbygden och cyklar åtta kilometer in till Tranås varje dag har blivit ’de billösa cyklisterna’ med hela bygden. Vi reser också till Sydafrika där Beverly Roode lär barn cykla. "Det är viktigt att barn kan cykla eftersom chanserna att de går kvar i skolan ökar", säger hon. 

Musik som spelats i avsnittet

  • 14.30
    Shostakovich, Dmitri (1906-1975) - Concerto For Piano And Orchestra No.2 (Op.102) In F Major [Allegro; Andante; Allegro]
    Dmitri Shostakovich (Piano), Sofia Philharmonic Orchestra, Konstantin Iliev (Conductor) Recorded: 12.01.58 Bulgaria Concert Hall
  • 14.33
    Onra - Gotta Go
    Album: Gotta Go
    Kompositör: Arnaud Bernard
    Bolag: All City Dublin
  • 14.34
    Arthur Fiedler, Boston Pops - Daisy Bell
    Album: Irish Night At The Pops
    Kompositör: Harry Dacre
    Bolag: Rca
  • 14.39
    Paul Kotheimer - Bicycle
    Album: Bicycle
    Kompositör: Okänd
    Bolag: Hand Made Record
  • 14.44
    Björn Olsson - Låt I fiss-moll
    Album: Hummer
    Kompositör: Björn Olsson
    Bolag: Gravitation Recordings
  • 14.45
    The Brothers Move On - The Mourning After
    Album: The Mourning After
    Kompositör: The Brothers Move On
    Bolag: The Brothers Move On
  • 14.51
    John Ramotsie - Mkatakata
    Album: The History Of Township Music
    Kompositör: John Ramotsie
    Bolag: Wrasse Records