Ove "Doc Forest" Skog

Ove Skog har tatuerat runt 45 000 människor under sitt yrkesliv. Sin första tatuering gjorde han på 50-talet, och när han mönstrade på och blev sjöman fick han både inspiration och nya kunskaper i olika hamnar och nya länder. Han berättar om stigmat som har varit förknippat med tatueringar, och hur han införde de japanska motiven i Europa på 70-talet.
Ove Skog var en av grundarna av föreningen Sveriges registrerade tatuerade och har fört en envis kamp för goda hygienförhållanden, för att bland annat undvika blodsmitta. Han har också samarbetat med läkare, föreläst om tatueringar för hudläkare och utarbetat en metod för att rekonstruera bröstvårtor efter till exempel canceroperationer.
Om Ove "Doc Forest" Skog
Gjorde sin första tatuering 1959. Utvecklade yrkeskunskaperna under åren som sjöman på 1960-talet. En av de första som tatuerade enligt japansk tradition i Europa.
Föreläser för plastikkirurger och hudläkare om tatueringar som verktyg för att rekonstruera bröstvårtor efter till exempel canceroperationer.
Ryggen pryds av en samuraj i strid med en drake.
Ove "Doc Forest" Skog levde 1944-2018.
Musik som spelats i avsnittet
-
13.00Underhållningsorkestern/Kjerrman, Egon (Dir) - Sommar Sommar SommarAlbum: Sommar Sommar SommarKompositör: Carlberg, Sten
-
13.02Little Richard - Good Golly Miss MollyAlbum: Good Golly, Miss MollyKompositör: Robert Alexander Blackwell, John MarascalcoBolag: Success
-
13.04Wanda Jackson - Riot In Cell Block Number NineAlbum: Rockin' In The CountryKompositör: Jerry Leiber, Mike StollerBolag: Rhino