KONSERT: Direkt från Umeå jazzfestival del 2

Här finns inget ljud
I den andra delen av våra sändningar från den 49:e upplagan av Umeå Jazzfestival hör du bland andra David Sanborn & Christian McBride Trio, Tineke Postma Quartet och många fler.

Det fullspäckade programmet innehåller också udrag ur konserter med Marilyn Mazur’s Shamania, Susanna Risberg Trio, Mark Dresser, en poddkonsert med Oskar Schönning, samt godbitar från torsdagens fem konserter med ”Young Nordic Jazz Comets”.

Dessutom fyller årets hedersgäst Bengt ”Beche” Berger hela scenen tillsammans med vännerna i Beches Indian Brew.

Producent: Kjell Oscarsson
Programledare: Märet Öman och Pierre Martin

Musik som spelats i avsnittet

  • 18.05
    Marilyn Mazur (Slv), Josefine Cronholm (Sång), Lotte Ancker (Sax), Hildegunn Øiseth (Trp), Liss Wessberg (Trb), Makiko Hirabayashi (Synt), Ellen Andrea Wang (Kb), Anna Lund (Tr), Lisbeth Diers (Slv) - Chaas
    Kompositör: Marilyn Mazur
  • 18.10
    Marilyn Mazur (Slv), Josefine Cronholm (Sång), Lotte Ancker (Sax), Hildegunn Øiseth (Trp), Liss Wessberg (Trb), Makiko Hirabayashi (Synt), Ellen Andrea Wang (Kb), Anna Lund (Tr), Lisbeth Diers (Slv) - Crawl out and Dance
    Kompositör: Marilyn Mazur
  • 18.20
    Marilyn Mazur (Slv), Josefine Cronholm (Sång), Lotte Ancker (Sax), Hildegunn Øiseth (Trp), Liss Wessberg (Trb), Makiko Hirabayashi (Synt), Ellen Andrea Wang (Kb), Anna Lund (Tr), Lisbeth Diers (Slv) - Time Game
    Kompositör: Marilyn Mazur
  • 18.23
    Marilyn Mazur (Slv), Josefine Cronholm (Sång), Lotte Ancker (Sax), Hildegunn Øiseth (Trp), Liss Wessberg (Trb), Makiko Hirabayashi (Synt), Ellen Andrea Wang (Kb), Anna Lund (Tr), Lisbeth Diers (Slv) - Heartshaped Moon
    Kompositör: Marilyn Mazur
  • 18.32
    Marilyn Mazur (Slv), Josefine Cronholm (Sång), Lotte Ancker (Sax), Hildegunn Øiseth (Trp), Liss Wessberg (Trb), Makiko Hirabayashi (Synt), Ellen Andrea Wang (Kb), Anna Lund (Tr), Lisbeth Diers (Slv) - Shabalasa
    Kompositör: Marilyn Mazur
  • 18.39
    Mats Öberg (synt), Morgan Ågren (tr), Andreas Westman (ebas), Stefan Jernståhl (synt), Norrlandsoperans Symfoniorkester (ork), Tom Trapp (dir) - SYLOX
    Kompositör: Mats Öberg
  • 18.45
    Mats Öberg (synt), Morgan Ågren (tr), Andreas Westman (ebas), Stefan Jernståhl (synt), Norrlandsoperans Symfoniorkester (ork), Tom Trapp (dir) - MAMMA
    Kompositör: Mats Öberg
  • 18.51
    Oskar Schönning (Kb), Johan Graden (Pi), Konrad Agnas (Tr), Thomas Backman (Sax) - Bödeln
    Kompositör: Johan Graden
  • 18.59
    Oskar Schönning (Kb), Johan Graden (Pi), Konrad Agnas (Tr), Thomas Backman (Sax) - MARY'S SPECIAL
    Kompositör: Mary Lou Williams
  • 19.09
    Oskar Schönning (Kb), Johan Graden (Pi), Konrad Agnas (Tr), Thomas Backman (Sax), Lisen Rylander Löve (Tsax) - Temple hof story
    Kompositör: Lisen Rylander LÖve
  • 19.26
    Christian Mcbride (Kb), Christian Sands (pi), Jerome Jennings (tr) - Fried Pies
    Kompositör: Wes Montgomery
  • 19.39
    Christian Mcbride (Kb), Christian Sands (pi), Jerome Jennings (tr) - I GUESS I HAVE TO FORGET
    Kompositör: Christian Mcbride
  • 19.49
    Christian Mcbride (Kb), Christian Sands (pi), Jerome Jennings (tr), David Sanborn (asax) - Tumbleweed
    Kompositör: Michael Brecker
  • 20.00
    Christian Mcbride (Kb), Christian Sands (pi), Jerome Jennings (tr), David Sanborn (asax) - Half Moon Lane
    Kompositör: Michael Brecker
  • 20.08
    Christian Mcbride (Kb), Christian Sands (pi), Jerome Jennings (tr), David Sanborn (asax) - Maputo
    Kompositör: David Sanborn
  • 20.21
    Anna Greta Sigurdardottir (Pi), Sölvi Kolbeinsson (Asax) - Lanf
    Kompositör: Anna Greta Sigurdardottir, Sölvi Kolbeinsson
  • 20.26
    Tineke Postma – (Asax) Frans Van Der Hoeven (Kb) Mark Van Roon (Pi) Joost Van Schaik (Tr) - Falling Skills
    Kompositör: Tineke Postma
  • 20.43
    Tineke Postma – (Asax) Frans Van Der Hoeven (Kb) Mark Van Roon (Pi) Joost Van Schaik (Tr) - Canção do Amor
    Kompositör: Heitor Villa-Lobos, Tineke Postma
  • 21.01
    Daniel &amp, Dundret (Igr), Daniel Gahrton (asax), Milton Öhrström (pi), Jonas Nilsson (kb), Cornelia Nilsson (tr) - Mangrove
    Kompositör: Daniel Gahrton
  • 21.04
    Megalodon Collective (Igr), Karl Hjalmar Nyberg (Sax), Martin Myhre Olsen (Sax), Petter Kraft (Sax), Karl Bjorå (Egit), Aaron Mandelmann (Kb), Andreas Winther (Tr), Henrik Lødøen (Tr) - GT on the beach
    Kompositör: Karl Hjalmar Nyberg
  • 21.10
    Marc Dresser (Kb) - INVOCATION
    Kompositör: Marc Dresser
  • 21.16
    Marc Dresser (Kb) - Bacachaonne C
    Kompositör: Marc Dresser
  • 21.26
    Beches Indian Brew (Sigr), Bengt Berger (Tr), Subhalakshmi Akkarai (Fiol), Sornalatha Akkarai (Fiol), Rao Jayachandra Exek (Mridangam), Sundarkumar Shree(exek) Mridangam, Kushiator Doe (Slv), Stefa... - Familjen Bra
    Kompositör: Bengt Berger
  • 21.28
    Beches Indian Brew (Sigr), Bengt Berger (Tr), Subhalakshmi Akkarai (Fiol), Sornalatha Akkarai (Fiol), Rao Jayachandra Exek (Mridangam), Sundarkumar Shree(exek) Mridangam, Kushiator Doe (Slv), Stefa... - Dr. Affe
    Kompositör: Bengt Berger
  • 21.29
    Beches Indian Brew (Sigr), Bengt Berger (Tr), Subhalakshmi Akkarai (Fiol), Sornalatha Akkarai (Fiol), Rao Jayachandra Exek (Mridangam), Sundarkumar Shree(exek) Mridangam, Kushiator Doe (Slv), Stefa... - Moln
    Kompositör: Bengt Berger, Lise-Lotte Norelius
  • 21.32
    Beches Indian Brew (Sigr), Bengt Berger (Tr), Subhalakshmi Akkarai (Fiol), Sornalatha Akkarai (Fiol), Rao Jayachandra Exek (Mridangam), Sundarkumar Shree(exek) Mridangam, Kushiator Doe (Slv), Stefa... - Vesuvio
    Kompositör: Bengt Berger
  • 21.36
    Beches Indian Brew (Sigr), Bengt Berger (Tr), Subhalakshmi Akkarai (Fiol), Sornalatha Akkarai (Fiol), Rao Jayachandra Exek (Mridangam), Sundarkumar Shree(exek) Mridangam, Kushiator Doe (Slv), Stefa... - Klingis Khan
    Kompositör: Bengt Berger
  • 21.41
    Beches Indian Brew (Sigr), Bengt Berger (Tr), Subhalakshmi Akkarai (Fiol), Sornalatha Akkarai (Fiol), Rao Jayachandra Exek (Mridangam), Sundarkumar Shree(exek) Mridangam, Kushiator Doe (Slv), Stefa... - Ewe-song
    Kompositör: Trad Från Indien
  • 21.47
    Beches Indian Brew (Sigr), Bengt Berger (Tr), Subhalakshmi Akkarai (Fiol), Sornalatha Akkarai (Fiol), Rao Jayachandra Exek (Mridangam), Sundarkumar Shree(exek) Mridangam, Kushiator Doe (Slv), Stefa... - Fela Logs
    Kompositör: Bengt Berger, Stefan Bellnäs, Göran Klinghagen
  • 21.54
    Beches Indian Brew (Sigr), Bengt Berger (Tr), Subhalakshmi Akkarai (Fiol), Sornalatha Akkarai (Fiol), Rao Jayachandra Exek (Mridangam), Sundarkumar Shree(exek) Mridangam, Kushiator Doe (Slv), Stefa... - Dagar, Djur
    Kompositör: Bengt Berger
  • 22.05
    Beches Indian Brew (Sigr), Bengt Berger (Tr), Subhalakshmi Akkarai (Fiol), Sornalatha Akkarai (Fiol), Rao Jayachandra Exek (Mridangam), Sundarkumar Shree(exek) Mridangam, Kushiator Doe (Slv), Stefa... - Dhanyasisters
    Kompositör: Bengt Berger
  • 22.13
    Beches Indian Brew (Sigr), Bengt Berger (Tr), Subhalakshmi Akkarai (Fiol), Sornalatha Akkarai (Fiol), Rao Jayachandra Exek (Mridangam), Sundarkumar Shree(exek) Mridangam, Kushiator Doe (Slv), Stefa... - Edith
    Kompositör: Bengt Berger
  • 22.25
    Beches Indian Brew (Sigr), Bengt Berger (Tr), Subhalakshmi Akkarai (Fiol), Sornalatha Akkarai (Fiol), Rao Jayachandra Exek (Mridangam), Sundarkumar Shree(exek) Mridangam, Kushiator Doe (Slv), Stefa... - Kakraba Hi-Five
    Kompositör: Bengt Berger
  • 22.32
    Beches Indian Brew (Sigr), Bengt Berger (Tr), Subhalakshmi Akkarai (Fiol), Sornalatha Akkarai (Fiol), Rao Jayachandra Exek (Mridangam), Sundarkumar Shree(exek) Mridangam, Kushiator Doe (Slv), Stefa... - Kamelen
    Kompositör: Bengt Berger
  • 22.46
    Revoid Ensemble (Igr), Klas Nevrin (Synt), Audrey Chen (Vlc), Anna Lindal (Vl), Katt Hernandez (Vl), Eivind Lønning (Tr), Per Texas Johansson (Kl), Vilhelm Bromander (Kb), Ricard Österstam (Tr) - fXbge
    Kompositör: Klas Nevrin
  • 23.00
    Revoid Ensemble (Igr), Klas Nevrin (Synt), Audrey Chen (Vlc), Anna Lindal (Vl), Katt Hernandez (Vl), Eivind Lønning (Tr), Per Texas Johansson (Kl), Vilhelm Bromander (Kb), Ricard Österstam (Tr) - 15:8 - c
    Kompositör: Klas Nevrin
  • 23.20
    Malin Wättring Kvartett (Igr), Malin Wättring (Tsax), Naoko Sakata (Pi), Anna Lund (Tr), Donovan Van Martens (Kb) - Den blå timmen
    Kompositör: Malin Wättring
  • 23.38
    Susanna Risberg Trio (Igr), Susanna Risberg (Egit), Jonathan Lundberg (Tr), Eirik Lund (Kb) - J.H-L
    Kompositör: Susanna Risberg
  • 23.44
    Susanna Risberg Trio (Igr), Susanna Risberg (Egit), Jonathan Lundberg (Tr), Eirik Lund (Kb) - Mireille
    Kompositör: Susanna Risberg
  • 23.50
    Susanna Risberg Trio (Igr), Susanna Risberg (Egit), Jonathan Lundberg (Tr), Eirik Lund (Kb) - Lotass
    Kompositör: Susanna Risberg