Linda Boström Knausgård
Hon var tonåring när hon märkte att det svängde, och efter att hon släppt sin första diktsamling kände hon sig lätt: ”Det var som om jag flög. Ingenting kunde stoppa mig nu. Ingenting. Jag var helt fri.”
Men så en dag efter en kraftfull förälskelse slutar hon att sova. Hon tas om hand och får reda på vad det är som styrt henne. Linda Boström Knausgård berättar om hur hon såg tiden förända det hon trodde var konstant, om sin far, förälskelser och om en svårfunnen balans.
Om Linda Boström Knausgård
Kritikerhyllade romanen Välkommen till Amerika nominerades till Augustpriset förra året och översätts nu till en rad språk.
Tilldelades Mare Kandre-priset 2013 för romandebuten Helioskatastrofen, som också blev hennes internationella genombrott. Debuterade 15 år tidigare som poet med diktsamlingen Gör mig behaglig för såret. Släppte 2011 novellsamlingen Grand Mal.
Har gjort radiodokumentären Jag skulle kunna vara USA:s president om sin egen bipolära sjukdom.
Musik som spelats i avsnittet
-
13.00Underhållningsorkestern/Kjerrman, Egon (Dir) - Sommar Sommar SommarAlbum: Sommar Sommar SommarKompositör: Carlberg, Sten -
13.00Frédéric Chopin - Impromptu För Piano Nr 4 ciss-moll Op 66Henrik LörstadEtikett: Inspelning Från Föreställningen Pelikanen (Intiman) -
13.11Max Richter - The DepartureKompositör: Max RichterBolag: Watertower Music