Bajsverket monteras ner – finns det plats för drömmar i Göteborg?

Parallellt med de kontroverser som omgärdar ”Drömmarnas monument” pågår en diskussion om konstens plats i staden. Hör Johan Hilton, Göteborgspostens kulturchef, och Petra Johansson, konstnärlig ledare vid Göteborgs konsthall.
NY ROMAN OM ATT SÄLJA SEX I KÖPENHAMN
Han skriver om en ung man som sökt sig till Köpenhamn för att sälja sex till vita, medelålders kvinnor. Vi pratar med Malmödebutanten Karl Kofi Ahlqvist som gästar P1 Kultur.
GÅR DET ATT FÖRÄNDRA VÄRLDEN GENOM ATT VANDRA?
För en månad sedan startade den i Älvdalen i Dalarna, nu på lördag når den fram till Vadstena i Östergötland. På vägen kan den som vill vandra och sjunga tillsammans med några av landets främsta folkmusiker, som på uppdrag av Svenska Kyrkan har tonsatt pilgrimsvandringen.
Programledare: Eskil Larsson
Producent: Esfar Ahmad
Musik som spelats i avsnittet
-
13.58The Hives - Tick Tick BoomAlbum: Tick Tick BoomKompositör: Randy FitzsimmonsBolag: Polydor
-
13.58The Hives - Tick Tick BoomAlbum: The Black And White AlbumKompositör: RANDY FITZSIMMONSBolag: Polydor