Bokcirkel: Alice i Underlandet av Lewis Carroll - sista delen om längdångest och ätstörningar

Final i Bokcirkeln om Alice i Underlandet: Eva Beckman och Johar Bendjelloul gör denna gång varsin djupt personliga tolkning av boken och det visar sig att Alice i Underlandet handlar om kroppskomplex, längdångest och ätstörningar. Vi tar ett sorgset adjö av denna rika bok och konstaterar att man kan göra i stort sett hur många läsningar som helst av den.
Dessutom har vi läst en ny kriminalroman av Christoffer Carlsson, den yngste mottagaren någonsin av Svenska Deckarakademiens pris för årets bästa svenska kriminalroman (2013). Då var han 27 år. Numera är han också doktor i kriminologi och en av dem som tagit över efter Leif GW Persson på Veckans brott i SVT.
Christoffer Carlssons nya bok heter "Järtecken" och utspelas i utkanten av Marbäck på den halländska landsbygden, en plats som också utgör författarens eget barndomslandskap.
Programledare: Marie Lundström
Producenter: Nina Asarnoj och Fredrik Wadström
Musik som spelats i avsnittet
-
08.05Danny Elfman - Alice In WonderlandKompositör: Danny ElfmanBolag: Walt Disney
-
08.07Danny Elfman - ProposalKompositör: Danny ElfmanBolag: Walt Disney
-
08.09Danny Elfman - Little AlicePete AnthonyAlice In WonderlandEtikett: Walt Disney