Bonusfavoriter

Här finns inget ljud
Alostmen visar hur en elektrifierad fiskelina från Ghana låter i denna musikspäckade timme där vi även hör norska folkbandet Valkyrien Allstars, aboriginen Gurrumul och många många fler.

Avsnittet är en repris från den 23 januari.

Musik av och med Blundetto, Thommy Wahlström, Gaye Su Akyol, Alostmen, Valkyrien Allstars, Ben Harper, Sunniva Brynnel, Mongo Santamaria, The Taxi Gang & Sly & Robbie, Daj Ognia, Emel, Matthew Doyle, Geoffrey Gurrumul Yunupingu, Vaev, Merema.

Musik som spelats i avsnittet

  • 16.00
    Blundetto - Pais Azucar
    Kompositör: Clément Petit, Maxime Guiguet
    Bolag: Heavenly Sweetness
  • 16.03
    Thommy Wahlström - Kvarnmelodi
    Kompositör: Thommy Wahlström
    Bolag: Krex Records
  • 16.06
    Gaye Su Akyol - Serefe
    Kompositör: Gaye Su Akyol
    Bolag: Glitterbeat Records
  • 16.12
    Alostmen, Gyedu-Blay Ambolley - Minus Me
    Kompositör: Stevo Atambire, Emmanuel Owusu-Bonso
    Bolag: Strut Records
  • 16.12
    Alostmen, Wanlov The Kubolor - Kologo
    Kompositör: Stevo Atambire, Emmanuel Owusu-Bonso
    Bolag: Strut Records
  • 16.15
    Valkyrien Allstars - Ikke No Å Spare På
    Kompositör: Erik Sollid, Martin Langlie, Tuva Livsdatter Syvertsen, Trad
    Bolag: Grappa
  • 16.20
    Ben Harper - Inland Empire
    Kompositör: Ben Harper
    Bolag: Anti
  • 16.23
    Sunniva Brynnel, Ludvig Seashore - Gläntan
    Kompositör: Sunniva Brynnel
    Bolag: Rosanna Records
  • 16.28
    Mongo Santamaria - Congobel Arere
    Mongo Santamaria
    Etikett: Dds - Caribe
  • 16.31
    Sly, Robbie, The Taxi Gang - Coronation Market
    Kompositör: Orville Baker, Robert Shakespeare, P Wright, Everol Wray, S Green, Natasha Dunbar, Lowell Dunbar, J Brown
    Bolag: Taxi Records
  • 16.34
    Daj Ognia - An Dro De Wit
    Kompositör: Daj Ognia
    Bolag: Records Dk (Distrokid)
  • 16.37
    Emel - Holm
    Kompositör: Amel Mathlouthi, Anoushiravan Rohani
    Bolag: Partisan Records
  • 16.41
    Matthew Doyle - Wild Honey Dreaming
    Album: The Rough Guide To Australian Aboriginal Music
    Kompositör: Matthew Doyle
    Bolag: World Music Network
  • 16.44
    Geoffrey Gurrumul Yunupingu - Djarimirri
    Album: The Rough Guide To Australian Aboriginal Music
    Kompositör: Geoffrey Gurrumul Yunupingu
    Bolag: World Music Network
  • 16.48
    Pigram Brothers - Moonlight
    Album: The Rough Guide To Australian Aboriginal Music
    Kompositör: Pigram Brothers
    Bolag: World Music Network
  • 16.49
    Valkyrien Allstars - Grus Og Sand
    Kompositör: Martin Langlie, Tuva Livsdatter Syvertsen, Erik Sollid, Trad
    Bolag: Grappa
  • 16.54
    Vaev - Jorn - Hellige Konger Tre
    Kompositör: David Mondrup, Trad
    Bolag: Go Danish Folk Music
  • 16.55
    Merema - Alesha —- A Son Of An Old Lady
    Kompositör: Trad
    Bolag: Cpl Music
  • 16.57
    Daj Ognia - Oj Nie Pojde
    Kompositör: Daj Ognia
    Bolag: Records Dk (Distrokid)