Det judiska Jerusalem - en helig stad i kläm

48 min
I Jerusalem korsar tre religioner varandra, i det här avsnittet fokuserar vi på det judiska i staden där både yttre och inre konflikter i gruppen blir tydliga. Detta är en repris från januari 2023.



"Jerusalem är en krutdurk, det krävs inte mycket för att det ska ta eld" säger Nathan Shachar, korrespondent och författare som länge bott i staden.
Följ med honom ned från Scopusberget in i Jerusalems gamla gränder, fram till Hurvatorget och Västra muren.
Hör även Jerusalembon Gilli Edvardson som söker efter en identitet som sekulär jude i ett Israel hon inte alltid känner igen sig i: "Den israeliska ockupationen av Palestina korrumperar själen hos de människor som bor här."

David Kanter är ortodox jude och bor också i Jerusalem: "Det viktigaste för mig är Torahn och lagarna, jag vill bli den den bästa juden jag kan vara."

Sara Bernstein, vd för Rossing center for education and dialogue: "Vi har sett en ökad polarisering i skolorna de senaste åren, något vi försöker ändra på."

Adi Marer studerar vid universitetet i Jerusalem och har deltagit i organiserade möten mellan israeler och palestinier: "Det känns knäppt att säga att jag inte har mött palestinier förr, vi bor ju nära varandra, men det blev första gången som jag fick palestinska vänner."

programledare: Åsa Furuhagen
producent: Anders Diamant
reporter: Edgar Mannheimer

Musik som spelats i avsnittet

  • 15.05
    Matisyahu - Jerusalem (Album Version)
    Album: Youth
    Bolag: Epic
  • 15.35
    Binod Katuwal - Silent Lake
    Album: Samaya Chakra: A Circle of Time (Kala Chakra II)
    Bolag: Kathmandu Music Center
  • 15.37
    Boney M. - Rivers of Babylon
    Album: Ultimate Boney M. - Long Versions & Rarities, Vol. 1 (1976 - 1980)
    Bolag: SME - Farian