Hur ska det gå för Kamala Harris?

42 min
När hon tillträdde som vicepresident räknades hon som given efterträdare till Joe Biden, nu pratas det om att ersätta henne. Hur blev det så här för Kamala Harris?

Och vad förväntas egentligen av en vicepresident? Gäster: Ginna Lindberg, Sveriges Radios USA-kommentator och Frida Stranne, forskare vid Högskolan i Halmstad och Nordamerikainstitutet vid Uppsala universitet. 

Läkaren Jakob Ratz Endler som skrivit en bok om döden kommer också till oss i dag. Han menar att mycket finns att vinna på att både tänka och prata mer om döden eftersom det gör oss bättre förberedda på det som väntar. Det jag vill prata med honom om är hur de här samtalen om döden kan se ut för att bli meningsfulla istället för tvärtom.

Det har ju blossat upp en diskussion om hur Svenska Akademiens ordbok SAOB ska finansieras och jag undrar vad svenska företag skulle kunna ha att vinna på att sponsra just den här ordboken som skildrar svenska språkets utveckling sedan 1521?

Programledare: Louise Epstein
Bisittare: Daniel Alling
Producent: Julius Bäckman

 

 

Musik som spelats i avsnittet

  • 15.11
    ViVii - Last Christmas
    Album: Last Christmas
    Bolag: Dumont Dumont
  • 15.12
    URBANO - Worth The Price
    Album: Worth The Price
    Bolag: 418 Music
  • 15.43
    Nacka Girls Choir - Staffan stalledrang (arr. C.-B. Agnestig)
    Nacka Girls Choir
    Agnestig - aret runt
    Etikett: Linx Music