Matte Lagerwall från The Boppers bjuder på en tidsresa

Till att börja med tänkte de sig sin scenkarriär som ett svängigt dansband och det är fortfarande omöjligt för publiken att stå still när de tar tonl! Det fanns de som trodde att deras musik var en kortvarig fluga - men bandet finns kvar efter mer än fyra decennier och nu får vi möta en av orginalmedlemmarna. Matte Lagerwall bjuder med oss till en miljö som doftar just 50-tal, ett anrikt kafé på klassiska Vällingby torg.
Med bakåtkammad luggar, skinnpaj, boots och skön stämsång blev dom stora idoler i slutet av 70-talet. Tanken var faktiskt att de skulle bli ett dansband - men ganska snabbt gled de över till att bli ett showband.
-Det var väl någon som kom på att som showband kunde vi klämma in tre spelningar på fyra timmar istället för bara en dans, konstaterar Matte med ett kännetecknande leende.
Rock n´roll och do wop från 50- och 60-talet är den stora inspirationskällan - och veckans programvärd möter vi på ett tidstypiskt kafé på Vällingby torg, där neonskyltarna från 50-talet ännu lyser. Och lyser än, det gör även The Boppers…möt gitarristen och sångaren Matte Lagerwall!
Musik som spelats i avsnittet
-
19.30The Boppers (Sv) - DagnyAlbum: DagnyKompositör: Owe ThörnqvistBolag: Scranta
-
19.35The Boppers (Sv), Eva Eastwood - They Never KnowKompositör: Eva EastwoodBolag: Boppers
-
19.39Callinaz - Det Regnar Mot Mitt FönsterAlbum: Från Mörker Till LjusKompositör: Gunilla JohanssonBolag: Atenzia Records