MIXTEJP: Ninotchka special

59 min
En musikalisk resa genom Rysslands musiktraditioner när Giorgos Markakis sätter ihop en timme rysk musikkultur och låter Greta Garbo ur filmen Ninotchka från 1939 få sätta avstamp.

Ryska folksånger och nutidens singer/songwriters blandas med filmmusik i veckans mixtejp av Giorgos Markakis från Aten.

Ljudtekniker: Andreas Kamenidis.

Musik som spelats i avsnittet

  • 17.00
    Alan Hovhaness - 12 Armeniska Folksånger För Piano Op 43
    Mårten Landström
    Hovhaness - Folkish Piano Works
    Etikett: Jivvär Records
  • 17.00
    Mikael Tariverdiev - Boys And The Sea, Pt 1 (From Goodbye Boys)
    Kompositör: Mikael Tariverdiev
    Bolag: Earth Recordings
  • 17.03
    Andrey Dergachev - Exilium
    Kompositör: Andrey Dergachev
    Bolag: Andrey Dergachev
  • 17.06
    Armen Badalyan, Lettiska Radiokören, Sigvards Klava Komitas - Divine Liturgy: Hymf Of Vesting
    Kompositör: Komitas
    Bolag: Delos
  • 17.07
    Angelite, Moscow Art Trio - New Skomorohi
    Album: Mountain Tale
    Kompositör: Trad Från Ryssland
    Bolag: Jaro
  • 17.11
    Sergej Starostin, Olga Krasnopevtseva, Taisia Krasnopevtseva, Sergej Klevenskij - Braid A Wattle Fence
    Album: Zhyli-Byli
    Kompositör: Trad Från Ryssland
    Bolag: Jaro
  • 17.13
    Ayarkhaan - Yrun Tyyn
    Kompositör: Trad
    Bolag: Cpl Music
  • 17.16
    Olga Sergeeva - Nadelyanaya Muzika
    Kompositör: Ej Angiven
    Bolag: Bomba Piter
  • 17.17
    Sainkho Namtchylak, Dzjivan Gasparjan - Naked Spirit
    Album: Naked Spirit
    Kompositör: Dzjivan Gasparjan, Sainkho Namtchylak
    Bolag: Amiata
  • 17.21
    Terem-Quartet - Variations On Swan Lake
    Kompositör: Peter Tjajkovskij
    Bolag: Real World Records
  • 17.24
    Zulya, The Children Of The Underground - Otkryla Serdtse (I Ty Vselisia)
    Album: The Waltz Of Emptiness
    Kompositör: Zulya Kamalova, Andrew Tanner
    Bolag: Westpark Music
  • 17.26
    Reel Road - Waltz
    Kompositör: Ej Angiven
    Bolag: Balt Music
  • 17.30
    Elena Frolova - Petit Sonnet
    Kompositör: Elena Frolova, Joseph Brodsky (Text)
    Bolag: L'empreinte Digitale
  • 17.33
    Michelle Gurevich - Love From A Distance
    Kompositör: Michelle Gurevich
    Bolag: Michelle Gurevich
  • 17.36
    Monetochka - Nymphomanka
    Kompositör: Elizaveta Andreevna Gyrdymova
    Bolag: Monetochka
  • 17.38
    Taisia Krasnoprvceva - Stradaniya
    Kompositör: Trad
    Bolag: Cpl Music
  • 17.41
    Farlanders - Easter Song
    Kompositör: Trad
    Bolag: Jaro Records
  • 17.46
    Ersatzmusika - Antediluvian
    Album: Songs Uncantable
    Kompositör: Sergej Vorontsov
    Bolag: Asphalt Tango Records
  • 17.49
    Vedan Kolod - Cerbianka
    Kompositör: Trad
    Bolag: Cpl Music
  • 17.52
    Synecdoche Montauk - Salut
    Kompositör: Savva Rozanov
  • 17.55
    Galya Bisengalieva - Kantubek
    Kompositör: Galya Bisengalieva
    Bolag: One Little Independent Records