Ridsport, tennis, golf – och musik!

Här finns inget ljud
med Jonas Slättung

Ethel Smyth var inte bara kompositör, hon var även en av de brittiska suffragetterna som stred för kvinnlig rösträtt under början av 1900-talet. Hon var dessutom den första kvinnliga kompositören som blev adlad för sitt bidrag till den brittiska musiken. Ethel Smyth skrev sånger, pianostycken, kammarmusik, orkesterverk, körmusik och operor och kämpade, i en otroligt mansdominerad och -styrd tid, mot fördomar som bland annat sa att kvinnor inte kunde komponera lika bra som män. 
Dame Ethel Smyth var också en väldigt idrottsintresserad och sportig kvinna; hon red, hon spelade tennis – och så älskade hon golf. Hon älskade faktiskt golf så mycket att hon ville att hennes aska skulle spridas i skogen vid hennes favorit-golfklubb. Och så blev det också efter hennes död 1944.

Musik som spelats i avsnittet

  • 17.06
    David Palmer, Royal Philharmonic Orchestra (London) - Bicycle Race
    Album: A Symphonic Tribute To Queen
    Kompositör: Freddie Mercury
    Bolag: Sony Classical
  • 17.10
    Gioacchino Rossini - L'italiana In Algeri
    Jesus Lopez-Cobos, Darina Takova, Jennifer Larmore, Laura Polverelli, Raul Giménez, Alessandro Corbelli, John Del Carlo, Carlos Chausson, Kör, Lausannes Kammarorkester
    L'italiana In Algeri
    Textförfattare: Angelo Anelli
    Etikett: Teldec
  • 17.14
    Johann Sebastian Bach - Brandenburgkonsert Nr 2 F-dur (Bwv 1047)
    Lars Ulrik Mortensen, Concerto Copenhagen
    The Brandenburg Concertos
    Etikett: Cpo
  • 17.19
    Wolfgang Amadeus Mozart - Serenad Kv 525 G-dur
    Jurij Basjmet, Moskvas Solister
    Holberg Suite (Op 40)
    Etikett: Onyx Classics
  • 17.22
    Joseph Haydn - Stråkkvartett Op 74:3 g-moll
    Takacs-Kvartetten
    String Quartets Op 74
    Etikett: Hyperion
  • 17.28
    Ethel Smyth - Sonat För Violoncell & Piano Op 5 a-moll
    Rebecca Knight, Diana Ambache
    Seven Sisters
    Etikett: Ambache
  • 17.34
    Wilhelm Stenhammar - I Seraillets Have
    Paul Hillier, Ars Nova (Köpenhamn)
    Crossing Borders
    Textförfattare: Jens Peter Jacobsen
    Ensemble/Orkester: Ars Nova, Köpenhamn
    Dirigent: Paul Hillier
    Etikett: Dacapo
  • 17.37
    Franz Berwald - Estrella De Soria: Uvertyr
    Sixten Ehrling, Sveriges Radios Symfoniorkester (Stockholm)
    Sinfonie Serieuse G-Minor
    Etikett: Bluebell Of Sweden
  • 17.45
    Jordi Savall - Lachrimae Caravaggio
    Jordi Savall, Ferran Savall, Riccardo Minasi, Andrew Lawrence-King, Xavier Puertas, Le Concert Des Nations, Hespérion Xx
    Lachrimae Caravaggio
    Etikett: Alia Vox
  • 17.49
    Peter Tjajkovskij - Årstiderna (Op 37A)
    Valentina Lisitsa
    Complete Works For Solo Piano - The Seasons
    Etikett: Decca
  • 17.56
    Sven-Erik Bäck - Jag Är Livets Bröd
    Vox Nova, Fredrik Malmberg
    Sven-Erik Bäck 1919-1994
    Textförfattare: 35-36
    Ensemble/Orkester: Vox nova
    Dirigent: Fredrik Malmberg
    Etikett: Map
  • 18.00
    Kati Agocs - By The Streams Of Babylon
    Kati Agocs, Lisa Bielawa, Gil Rose, Boston Modern Orchestra Project
    The Debrecen Passion
    Textförfattare: Psaltaren 137
    Etikett: Bmop
  • 18.05
    Anders Paulsson, Gary Graden, Sankt Jakobs Kyrkokör (Stockholm) - Varifrån Kommer Vinden
    Album: Hymn To Life
    Kompositör: Anders Paulsson
    Bolag: Caprice
  • 18.10
    Louise Farrenc - Sextett För Piano, Flöjt, Oboe, Klarinett, Fagott & Horn Op 40 c-moll
    Angelo De Angelis, Carlo Enrico Macalli, Luca Vignali, Eliseo Smordoni, Alessio Bernardi, Linda Di Carlo
    Wind Sextet - Trios
    Etikett: Brilliant Classics
  • 18.18
    Johann (1) Strauss - Radetzky-Marsch (Op 228)
    Heiko-Mathias Förster, Neue Philharmonie Westfalen
    Sphärenklänge
    Etikett: Ebs
  • 18.21
    Dmitrij Sjostakovitj - Stråkkvartett Nr 3 F-dur Op 73
    Lutoslawski-Kvartetten
    Bridge
    Ensemble/Orkester: Lutoslawskikvartetten
    Etikett: Narodowe Forum Muzyki
  • 18.29
    Isaac Albéniz - Rumores De La Caleta (Op 71:6) (Arr)
    Christer Brodén
    Cancionero
    Etikett: Svenska Kyrkan
  • 18.35
    Yngve Sköld - Sonatin För Flöjt & Piano Op 57
    Jan Bengtson, Bengt-Åke Lundin
    Scandinavian Light
    Etikett: Arietta
  • 18.41
    Christoph Willibald Gluck - Symfoni D-dur
    Michi Gaigg, L'orfeo Barockorchester
    5 Symphonies
    Etikett: Cpo
  • 18.46
    Johann Philipp Krieger - Triosonat Nr 5 G-dur Op 2
    Echo Du Danube, Christian Zincke
    Ensemble/Orkester: Echo du Danube
    Dirigent: Christian Zincke
    Etikett: Cpo (Classic Produktion Osnabrück)
  • 18.52
    Gabriel Fauré - Pavane (Op 50)
    Howard Shelley, Västerås Sinfonietta
    Västerås Sinfonietta - Aubade - Fauré & Poulenc - Howard Shelley
    Etikett: Db Productions