Vad finns det för koppling mellan kvantfysik och dejting? Sommartalkshow med Kalle Lind och Susanna Dzamic

40 min
I sin bok "Skönheten i kaos" söker civilingenjören och idéhistorikern Julia Ravanis efter parallellerna mellan teoretisk fysik och mänskliga upplevelser.

Fysik och matematik – det handlar väl om siffror, orubbliga lagar och snustorra ekvationer? Inte om du frågar Julia Ravanis, som i sin debutbok vill förmedla det mångbottnade, motsägelsefulla och vackra i den moderna teoretiska fysiken. Idag gästar hon Kalle Lind och Susanna Dzamic i studion.

På dagen tio år efter terrordåden i Oslo och Utöya sommarpratar Jens Stoltenberg, Natos generalsekreterare, och ni hör honom också i Sommartalkshow.

Och så frågar vi Hélène Benno, nästa veckas programledare, vad vi kan vänta oss av Sommartalkshow framöver.

Programledare: Kalle Lind

Bisittare: Susanna Dzamic

Producent: Karin Arbsjö

Musik som spelats i avsnittet

  • 15.38
    JustD - Livets glada dagar
    Album: Livets glada dagar
    Bolag: WMG - WM Sweden
  • 15.39
    Tutta Rolf - En Stille Flørt (Bonusmelodier)
    Album: Det Er Sommer, Det Er Sol Og Det Er Søndag: Melodiminner Fra 1953 (Lirekassen No. 18)
    Bolag: Nidelven Grammofon
  • 15.39
    Ernst Rolf - Bättre och bättre dag för dag
    Album: Fler svenska tokhits
    Bolag: Parlophone Sweden
  • 15.40
    Karl Gerhard - Jazzgossen
    Album: En doft ifrån den fina världen
    Bolag: SME - Cupol
  • 15.41
    Louis Armstrong & His Hot Seven - Wild Man Blues
    Album: The Complete Hot Five And Hot Seven Recordings Volume 2
    Bolag: Columbia/Legacy