Låtlistor

  • Måndag 14 juni 2021

    • 16.42
      Alfred Jensen - Bröllopsmusik: Notturno
      Adolf Jensen
      Hochzeitsmusik, för piano fyra händer
      Etikett: DB Productions
    • 16.33
      Giovanni Battista Sammartini - Memet: Uvertyr
      Giovanni Battista Sammartini
      Memet
      Ensemble/Orkester: Dresdens barockorkester
      Etikett: CPO
    • 16.27
      Ludwig van Beethoven - Stråkkvartett nr 3 D-Dur (IV)
      Ludwig van Beethoven
      Stråkkvartett nr 3 D-dur op 18:3
      Ensemble/Orkester: Belcea-kvartetten
      Etikett: Zig Zag
    • 16.22
      Johannes Brahms - Ein deutsches Requiem (IV)
      Johannes Brahms
      Ein deutsches Requiem op 45
      Ensemble/Orkester: Revolutionens och romantikens orkester/Monteverdi-kören
      Dirigent: John Eliot Gardiner
      Etikett: Soli Dei Gloria
    • 16.10
      Cristina Spinei - Synched
      Cristina Spinei
      Synched för stråkorkester
      Ensemble/Orkester: Sankt Michels stadsorkester
      Dirigent: José Serebrier
      Etikett: Alba
    • 16.07
      Wolfgang Amadeus Mozart - Pianosonat nr 11 A-dur (III) Rondo alla turca
      Wolfgang Amadeus Mozart
      Pianosonat nr 11 A-dur K 331
      Etikett: DGG
    • 15.54
      Bedrich Smetana - Mitt fosterland: Moldau
      Bedrich Smetana
      Ma Vlast
      Ensemble/Orkester: Malaysias filharmoniska orkester
      Dirigent: Claus Peter Flor
      Etikett: BIS
    • 15.51
      Ture Rangström - Mälarlegender (II)
      Ture Rangström
      Mälarlegender
      Etikett: Swedish Society
    • 15.41
      Wilhelm Peterson-Berger - Symfoni nr 1 B-Dur, "Baneret" (IV) Mot nya vårar
      Wilhelm Peterson-Berger
      Symfoni nr 1 B-dur, "Baneret"
      Ensemble/Orkester: Saarländska radions symfoniorkester
      Dirigent: Michail Jurowski
      Etikett: CPO
    • 15.31
      Fernando Sor - Gitarrsonat nr 1 D-dur
      Fernando Sor
      Gitarrsonat nr 1 D-dur i arr. för gitarrkvartett
      Ensemble/Orkester: Aquarell-kvartetten
      Etikett: Chandos
    • 15.18
      Robert Schumann - Requiem för Mignon
      Robert Schumann
      Requiem für Mignon op 98b
      Ensemble/Orkester: Bayerska statsoperans kör och symfoniorkester
      Dirigent: Wolfgang Sawallisch
      Etikett: Eurodisc
    • 15.08
      Anton Bruckner - Symfoni nr 7 E-dur (III)
      Anton Bruckner
      Symfoni nr 7 E-dur
      Ensemble/Orkester: Wiens filharmoniker
      Dirigent: Yakov Kreizberg
      Etikett: Pentatone Classics
    • 14.59
      John Ireland - Ballade of London nights
      John Ireland
      Ballade of London nights, för piano
      Etikett: Somm Recordings
    • 14.56
      Manuel de Falla - Kärlekens trollmakt: Rituell elddans
      Manuel de Falla
      El amor brujo
      Ensemble/Orkester: I Musici de Montréal
      Dirigent: Julij Turovskij
      Etikett: Analekta
    • 14.43
      Ludwig van Beethoven - Variationer c-moll WoO 80
      Ludwig van Beethoven
      Variationer c-moll över ett eget tema för piano WoO 80
      Etikett: DGG
    • 14.33
      Karen Tanaka - Vid Beethovens grav
      Karen Tanaka
      At the grave of Beethoven, för stråkkvartett
      Ensemble/Orkester: Brodskykvartetten
      Etikett: Challenge Records.
    • 14.26
      Benedetto Marcello - Tirsi e Fileno: Veggio Fille
      Benedetto Marcello
      Tirsi e Fileno, kantat
      Ensemble/Orkester: Les arts florissants
      Dirigent: William Christie
      Etikett: Virgin Classics
    • 14.11
      Hans Bronsart von Schellendorf - Pianokonsert fiss-moll (I)
      Hans Bronsart von Schellendorf
      Pianokonsert fiss-moll op 10
      Ensemble/Orkester: BBC:s skotska symfoniorkester
      Dirigent: Eugene Tzigane
      Etikett: Hyperion
    • 14.08
      Johann Adam Scheibl - Cembalokonsert C-dur (III)
      Johann Adam Scheibl
      Cembalokonsert C-dur
      Ensemble/Orkester: Nya hovkapellet, Graz
      Etikett: CPO
    • 13.59
      Franz Schubert - Auf dem Strom
      Franz Schubert
      Auf dem Strom D 943
      Etikett: Philips
    • 13.45
      Antonín Dvorák - Otello
      Antonín Dvorák
      Otello, konsertuvertyr
      Ensemble/Orkester: Clevelandorkestern
      Dirigent: Vladimir Ashkenazy
      Etikett: Decca
    • 13.41
      Wolfgang Amadeus Mozart - Don Juan: "Batti, batti, o bel Masetto"
      Wolfgang Amadeus Mozart
      Don Giovanni
      Ensemble/Orkester: La Cetra
      Dirigent: Andrea Marcon
      Etikett: DGG
    • 13.28
      Johann Sebastian Bach - Orkestersvit nr 4 D-dur (I)
      Johann Sebastian Bach
      Orkestersvit nr 4 D-dur BWV 1069
      Ensemble/Orkester: Concerto Italiano
      Dirigent: Rinaldo Alessandrini
      Etikett: NAIVE
    • 13.23
      Laura Netzel - Cellosonat e-moll (III)
      Laura Netzel
      Cellosonat e-moll op 66
      Etikett: Musica Sveciae
    • 13.15
      Aaron Copland - Symfoni nr 1 (II)
      Aaron Copland
      Symfoni nr 1
      Ensemble/Orkester: Bournemouths symfoniorkester
      Dirigent: Marin Alsop
      Etikett: Naxos
    • 13.04
      Ludwig van Beethoven - Stråkkvartett nr 10 Ess-dur, "Harpkvartetten" (I)
      Ludwig van Beethoven
      Stråkkvartett nr 10 Ess-dur, "Harpkvartetten" op 74
      Ensemble/Orkester: Borodinkvartetten
      Etikett: Chandos
    • 13.00
      Giacomo Puccini - La bohème: Så kall ni är om handen (Che gelida manina)
      Giacomo Puccini
      La bohème
      Ensemble/Orkester: Münchens radioorkester
      Dirigent: Marcello Viotti
      Etikett: Virgin Classics
    • 12.45
      B Tommy Andersson - Kyssar Vill Jag Dricka
      Notus (Stockholm), Olof Boman
      Satyricon
      Textförfattare: Höga Visan
      Etikett: Phono Suecia
    • 12.33
      Georg Friedrich Händel - Concerto Grosso Op 6:2 F-dur
      Lars Ulrik Mortensen, European Union Baroque Orchestra
      Pure Handel
      Etikett: Estonian Record Productions
    • 12.25
      Jacques Offenbach - La Belle Hélene: Uvertyr
      Paul Paray, Detroit Symphony Orchestra
      Marches And Overtures A La Francaise
      Etikett: Mercury
    • 11.36
      Peter Tjajkovskij - Trio För Piano, Violin & Violoncell Op 50 a-moll
      Yefim Bronfman, Gil Shaham, Truls Mörk
      Piano Trio In A Minor Op 50
      Etikett: Canary Classics
    • 10.57
      Frederick Delius - Florida-Svit
      David Lloyd-Jones, English Northern Philharmonia (Leeds)
      Orchestral Works
      Etikett: Naxos
    • 10.34
      Margaret Griebling-Haigh - Bocadillos Floridianos
      Mary Ashley Barret, Inara Zandmane
      Falling Still
      Etikett: Centaur
    • 10.10
      Joaquin Rodrigo - Fantasia Para Un Gentilhombre
      Milos Karadaglic, Yannick Nézet-Séguin, London Philharmonic Orchestra
      Aranjuez
      Etikett: Dgg
    • 10.03
      Evelyn Glennie - Giles
      Evelyn Glennie
      Street Songs
      Etikett: Rca
    • 09.53
      Gioacchino Rossini - Il Barbiere Di Siviglia: Uvertyr
      Kerstin Nerbe, Folkoperans Orkester (Stockholm)
      Folkoperan Live
      Etikett: Folkoperan Records
    • 09.46
      Georg Friedrich Händel - Messiah: Del 1, Nr 9 & 10, "For Behold Darkness Shall Cover The Earth"
      John Lundgren
      Textförfattare: Charles Jennens,Jesaja
      Etikett: Classico
    • 09.41
      Rebekka Karijord, Jon Ekstrand - People Are Waking Up
      Kompositör: Rebekka Karijord, Jon Ekstrand
      Bolag: Oona
    • 09.36
      Georges Bizet - Carmen: Nr 17B, Akt 2 "La Fleur Que Tu M'avais Jetée"
      Joseph Calleja, Stephen Mercurio, Bbc Concert Orchestra (London)
      Be My Love
      Textförfattare: Henri Meilhac,Ludovic Halévy
      Etikett: Decca
    • 09.29
      Jean Richafort - Requiem
      King's Singers
      Requiem
      Textförfattare: Liturgisk Text
      Etikett: Signum Records
    • 09.18
      Ralph Vaughan Williams - The Wasps: Orkestersvit
      James Judd, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra
      Piano Concerto
      Etikett: Naxos
    • 09.16
      Daniel Börtz - Klangernas Sånger
      Fredrik Zetterström, Thomas Schuback
      Voices In The Darkness
      Textförfattare: Göran Sonnevi
      Etikett: Footprint Records
    • 09.13
      Stefan Ljungqvist, Göteborgs Gosskör, Lill-Magnus, Fredrik Bergman, Fredrik Sixten - Sjösala Vals
      Album: Med Lust Och Fägring Stor
      Kompositör: Evert Taube
      Bolag: Naxos
    • 09.10
      Frederick Loewe - The Rain In Spain
      Martine Mccutcheon, Jonathan Pryce, Nicholas Le Prevost, Nick (Gb) Davies
      My Fair Lady
      Textförfattare: Alan Jay Lerner
      Etikett: First Night
    • 09.02
      Dmitrij Sjostakovitj - Festuvertyr Op 96
      Andris Nelsons, Boston Symphony Orchestra
      Under Stalin's Shadow (1)
      Etikett: Dgg
    • 08.49
      Antonio Vivaldi - Konsert För Violin & Stråkorkester Med Bc Rv 271 E-dur
      Riccardo Minasi, Il Pomo D'oro
      Concerti Per Violini L'imperatore
      Etikett: Naive
    • 08.47
      Hilding Rosenberg - Orfeus I Sta'n (Op 75)
      B Tommy Andersson, Kungl Filharmoniska Orkestern (Stockholm)
      Orfeus I Sta'n
      Etikett: Phono Suecia
    • 08.44
      Salonorchester Schwanen, Georg Huber - Serenata
      Album: Salon Orchestra Favourites (1)
      Kompositör: Enrico Toselli
      Bolag: Naxos
    • 08.40
      Alarm Will Sound - 4
      Kompositör: Richard David James
      Bolag: Cantaloupe Music
    • 08.34
      Émile Jaques-Dalcroze - Suite Pastorale
      Adriano, Bratislavas Symfoniorkester
      Tragédie D'amour - Suite Pastorale
      Etikett: Sterling
    • 08.27
      Kaspar Kummer - Trio För Flöjt, Klarinett & Fagott Op 32
      Italian Classical Consort
      Chamber Music For Winds
      Etikett: Brilliant Music
    • 08.23
      John (6) Williams - The Rise Of Skywalker
      Album: Star Wars: The Rise Of Skywalker
      Kompositör: John (6) Williams
      Bolag: Walt Disney
    • 08.16
      Georg Philipp Telemann - Flavius Bertaridus
      Alessandro De Marchi, Nina Bernsteiner, Katerina Tretiakova, Mélissa Petit, Ann-Beth Solvang, Maite Beaumont, David Dq Lee, Jürgen Sacher, Antonio Abete, Academia Montis Regalis
      Flavius Bertaridus
      Textförfattare: Georg Philipp Telemann,Christoph Gottlieb Wend
      Etikett: Harmonia Mundi
    • 08.08
      Peter Tjajkovskij - Konsert För Piano & Orkester Nr 2 G-dur Op 44
      Xiayin Wang, Peter Oundijan, Royal Scottisch National Orchestra (Glasgow), Maya Iwabuchi
      Tjajkovskij - Chatjaturjan: Piano Concertos
      Etikett: Chandos
    • 08.05
      Karolina Andersson, Olle Persson, Magnus Ricklund - Lilla Käringtands Bekymmer
      Album: Alice Tegnér - Musikskapare
      Kompositör: Alice Tegnér
      Bolag: Bo Ejeby Förlag
    • 08.00
      Giacomo Puccini - Turandot: Akt 3, "Nessun Dorma"
      Andrea Bocelli, Alan Gilbert, Westminster Symphonic Choir, New York Philharmonic
      Concerto - One Night In Central Park
      Textförfattare: Giuseppe Adami,Renato Simoni
      Etikett: Sugar
    • 07.56
      Joseph Haydn - Stråkkvartett Op 33:5 G-dur
      Casals-Kvartetten, , Abel Tomas Realp, Vera Martinez Mehmer, Jonathan Grown, Arnau Tomas Realp
      String Quartets Op 33 Nos 4-6
      Etikett: Harmonia Mundi
    • 07.54
      Ludwig Van Beethoven - Sonat För Piano Nr 25 G-dur Op 79
      Angela Hewitt
      Beethoven Piano Sonatas
      Etikett: Hyperion
    • 07.50
      Torgny Björk, Herr T & Hans Spelmän - Skalden Wennerbom
      Album: Gustaf Fröding - 39 Dikter Med Musik Av Torgny Björk (1)
      Kompositör: Torgny Björk
      Bolag: Ytf
    • 07.47
      Örebro Kammarkör, Fred Sjöberg - I Folkviseton
      Album: Vårkänslor
      Kompositör: Torgny Björk
      Bolag: Naxos
    • 07.41
      Johann Sebastian Bach - Svit För Violoncell Solo Nr 4 Ess-dur Bwv 1010
      Nina Kotova
      The Cello Suites (2:2)
      Etikett: Warner Bros
    • 07.37
      Heitor Villa-Lobos - Suite Popular Brasileira
      Norbert Kraft
      Complete Music For Solo Guitar
      Etikett: Naxos
    • 07.32
      Leonard Bernstein - Candide: Uvertyr
      Mark W Dorrell
      Candide
      Ensemble/Orkester: Orkester från Royal National Theatre, London
      Dirigent: Mark W Dorrell
      Etikett: First Night
    • 07.25
      Wilhelm Stenhammar - Romeo Och Julia (Op 45)
      Neeme Järvi, Göteborgs Symfoniker
      Sången
      Etikett: Bis
    • 07.23
      Grzegorz Gerwacy Gorczycki - Missa Rorate
      Eamonn Dougan, The Sixteen
      Gorczycki
      Textförfattare: Jesaja,Liturgisk Text
      Etikett: Coro
    • 07.17
      Geirr Tveitt - Frå Ei Reisedagbok
      Fragaria Vesca
      From A Travel Diary
      Etikett: Simax
    • 07.14
      Adolf Fredrik Lindblad - Midsommarnatt
      Karl-Magnus Fredriksson, Gustav Djupsjöbacka
      Sommarnatt
      Textförfattare: Zacharias Topelius
      Etikett: Naxos
    • 07.06
      Wolfgang Amadeus Mozart - Stråkkvartett Nr 14 G-dur Kv 387
      Quatuor Van Kuijk
      Quartets - Divertimento
      Ensemble/Orkester: Van Kuijkvartetten
      Etikett: Alpha Classics
    • 07.03
      Karel Van Steenhoven - Just A Song - For Michael Nyman
      Ute Schleich
      Etikett: Conditura Records
    • 06.58
      Orlando Di Lasso - Susanne Un Jour
      Jordi Savall, Hesperion Xx
      Ministriles Reales
      Etikett: Alia Vox
    • 06.55
      Wilhelm Peterson-Berger - Sommarsång
      Karin Haglund
      Musik Till Glädje 2003
      Etikett: Nosag Records
    • 06.50
      Jean Sibelius - Andante Festivo (Version För Stråkorkester Med Pukor Ad Lib)
      Andrew Davis, Bergens Filharmoniska Orkester
      Violin Concerto
      Etikett: Chandos
    • 06.44
      Maurice Ravel - Miroirs: Nr 5, La Vallée Des Cloches (Arr)
      Simon Rattle, City Of Birmingham Symphony Orchestra
      Shéhérazade
      Etikett: Emi
    • 06.39
      Thomas Augustine Arne - Artaxerxes: Akt 1, "O Too Lovely"
      Helen Sherman, Ian Page, The Mozartists
      Mozart In London (1)
      Textförfattare: Thomas Augustine Arne
      Etikett: Signum Records
    • 06.34
      Felix Mendelssohn-Bartholdy - Stråkkvartett Nr 2 a-moll Op 13
      Escher-Kvartetten
      String Quartets
      Ensemble/Orkester: Escherkvartetten
      Etikett: Bis
    • 06.29
      Lucien Posman - To Summer
      Aquarius, Marc Michael De Smet
      Welcome Stranger
      Textförfattare: William Blake
      Ensemble/Orkester: Aquarius
      Dirigent: Marc Michael de Smet
      Etikett: Phaedra
    • 06.24
      Johann Sebastian Bach - Kantat Nr 105 (Herr Gehe Nicht Ins Gericht): Nr 3, Wie Zittern Und Wanken
      Anna Prohaska, Wolfgang Katschner, Lautten Compagney (Berlin)
      Bach Redemption
      Textförfattare: Ej Angiven
      Etikett: Alpha Classics
    • 06.17
      Joseph Jongen - Cantabile För Orgel (Op 37:1)
      Heinz-Peter Kortmann, Sankt Vinzenz-Kyrkan
      Priere - Musik Für Orgel Und Querflöte
      Etikett: Motette-Ursina
    • 06.12
      Violeta Parra - Gracias A La Vida
      Album: Latin Essentials From The Warner Archives (8)
      Kompositör: Violeta Parra
      Bolag: Warner Bros
    • 06.08
      Maria Löfberg - Dreaming Dance
      David Härenstam
      Recital
      Etikett: Daphne
    • 06.05
      Luigi Boccherini - Kvintett För Stråkar Nr 11 E-dur G 275: Sats 3, Menuett (Arr)
      Erich Kunzel, Cincinnati Pops Orchestra
      Classics For All Seasons
      Etikett: Telarc
    • 05.52
      Helja Angervo (soprano), Finnish Radio Symphony Orchestra, Ulf Soderblom (conductor) - Dalila's aria: 'Mon coeur s'ouvre' (from "Samson et Dalila", Act 2 Scene 3)
      Kompositör: Camille Saint-Saens (1835-1921)
    • 05.45
      Galliard Ensemble - Trois Pieces breves for wind quintet
      Kompositör: Jacques Ibert (1890-1962)
    • 05.34
      Lise Berthaud (viola), Xenia Maliarevitch (piano) - Four pieces for viola and piano
      Kompositör: Frank Bridge (1879-1941)
    • 05.24
      Jaap ter Linden (cello), Ton Koopman (harpsichord), Ageet Zweistra (cello) - Sonata for cello and continuo in G major, Op 5 no 8
      Kompositör: Pieter Hellendaal (1721-1799)
    • 05.11
      Reitze Smits (organ) - Variations Serieuses, Op54
      Kompositör: Felix Mendelssohn (1809-1847)
    • 05.02
      Bolette Roed (recorder), Arte dei Suonatori - Quadro in G minor
      Kompositör: Georg Philipp Telemann (1681-1767)
    • 04.44
      Manitoba Chamber Orchestra, Roy Goodman (conductor) - Sea Sketches (1944)
      Kompositör: Grace Williams (1906-1977)
    • 04.23
      Jeno Jando (piano), Hungarian National Philharmonic Orchestra, Zoltan Kocsis (conductor) - Piano Concerto No 2 in A major
      Kompositör: Franz Liszt (1811-1886)
    • 04.01
      Quatuor Mosaiques - String Quartet in B flat major, K458, 'Hunt'
      Kompositör: Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
    • 04.00
      BBC Concert Orchestra - "La Cheminée du Roi René" (excerpt from Madrigal-Nocturne)
      Kompositör: Darius Milhaud (1892-1974)
    • 03.35
      Daniel Muller-Schott (cello), Norwegian Radio Orchestra, Gurer Aykal (conductor) - Cello Concerto in A minor, Op 129
      Kompositör: Robert Schumann (1810-1856)
    • 03.03
      Polish Radio Symphony Orchestra, Izabella Klosinska (soprano), Cracow Philharmonic Boys' Choir, Cracow Polish Radio Choir, Antoni Wit (conductor) - Eternel - for soprano, boys' choir, mixed choir and orchestra (1984)
      Kompositör: Grazyna Pstrokonska-Nawratil (1947-)
    • 02.19
      Rinaldo Alessandrini (harpsichord), Concerto Italiano - Goldberg Variations, BWV 988
      Kompositör: Johann Sebastian Bach (1685-1750)
    • 02.12
      Concerto Italiano, Rinaldo Alessandrini (conductor) - Aria variata alla maniera italiana in A minor BWV989; Canzona in D minor BWV588
      Kompositör: Johann Sebastian Bach (1685-1750)
    • 02.01
      Concerto Italiano, Rinaldo Alessandrini (conductor) - Passacaglia and Fugue in C, BWV 582
      Kompositör: Johann Sebastian Bach (1685-1750)
    • 02.00
      BBC Concert Orchestra - "La Cheminée du Roi René" (excerpt from Madrigal-Nocturne)
      Kompositör: Darius Milhaud (1892-1974)
    • 01.37
      Royal Concertgebouw Orchestra, Eugene Ormandy (conductor) - Symphony No.8 in B minor (D.759) "Unfinished"
      Kompositör: Franz Schubert (1797-1828)
    • 01.17
      Alexander Kerr (violin), Gregor Horsch (cello), Sepp Grotenhuis (piano) - Piano Trio in C minor, Op 50 no 4
      Kompositör: Julius Rontgen (1855-1932)
    • 00.52
      Tom Ottar Andreassen (flute), Norwegian Radio Orchestra, Roy Goodman (conductor) - Flute Concerto in G major (Wq 169)
      Kompositör: Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788)
    • 00.42
      Guitar Trek - Scaramouche
      Kompositör: Darius Milhaud (1892-1974), Timothy Kain (arranger)
    • 00.32
      Frank Peter Zimmermann (violin), Netherlands Radio Philharmonic Orchestra, Guido Ajmone Marsan (conductor) - Zigeunerweisen Op 20 [vers. for violin and orchestra]
      Kompositör: Pablo de Sarasate (1844-1908)
    • 00.26
      Consort of Musicke, Evelyn Tubb (soprano), Mary Nichols (alto), Andrew King (tenor), Paul Agnew (tenor), Alan Ewing (bass) - Fiume, ch'a l'onde tue [O river that invite the nymphs and shepherds]
      Kompositör: Sigismondo d'India (c.1582-1629), Antonio Ongaro (author)
    • 00.17
      Brass Consort Koln - Fancies, Toyes and Dreams
      Kompositör: Giles Farnaby (c. 1563 - 1640), Elgar Howarth (arranger)
    • 00.10
      Zheeyoung Moon (piano) - Polonaise No 7 in A flat, Op 53
      Kompositör: Fryderyk Chopin (1810-1849)
    • 00.01
      Trondheim Symphony Orchestra, Eivind Aadland (conductor) - Overture: Egmont
      Kompositör: Ludwig van Beethoven (1770-1827)
    • 00.00
      BBC Concert Orchestra - "La Cheminée du Roi René" (excerpt from Madrigal-Nocturne)
      Kompositör: Darius Milhaud (1892-1974)