Låtlistor

  • Söndag 17 januari 2021

    • 00.00
      BBC Concert Orchestra - "La Cheminée du Roi René" (excerpt from Madrigal-Nocturne)
      Kompositör: Darius Milhaud (1892-1974)
    • 23.59
      Tarawangsawela - Selalu
      Album: Selalu
    • 23.56
      Bessie Smith, Ed Allen, Clarence Williams, Cyrus Saint Clair - Nobody Knows You When You're Down And Out
      Kompositör: Jimmie Cox
      Bolag: Columbia
    • 23.53
      Linus Hillborg - Arkivet För Det Oförklarade
      Album: Arkivet För Det Oförklarade
    • 23.48
      Arabenisk Kör - Psalm 53 In Georgia For Påve Franciskus
      Album: Psalm 53 In Georgia For Påve Franciskus
    • 23.45
      Philemon Arthur & The Dung - Ingenting I Din Hjärna
      Album: Vild I Skogen (2)
      Kompositör: Philemon Arthur
      Bolag: Silence
    • 23.42
      Sagor & Swing - Återkomsten
      Album: Allt Hänger Samman
      Kompositör: Eric Malmberg
      Bolag: Häpna
    • 23.38
      L.T. Fisk - Det Glittrar
      Album: Det Glittrar
    • 23.35
      Virna Lindt - Episode One
      Album: Shiver
      Kompositör: Virna Lindt, Tot Taylor
      Bolag: Ltm
    • 23.31
      Amiina - Skakka
      Album: Skakka
    • 23.28
      Duo Disparat - Blytung Brudmarsch
      Album: Blytung Brudmarsch
    • 23.23
      Miles Davis - It Never Entered My Mind
      Album: Miles Davis Chronicle (10)
      Kompositör: Richard Rodgers
      Bolag: Prestige
    • 23.19
      Severed Heads - We Have Come To Bless This House
      Album: We Have Come To Bless This House
    • 23.16
      Baris Manco - Lambaya Püf De
      Album: Iste Baris Iste Manco
      Kompositör: Trad
      Bolag: Türküola
    • 23.12
      The Second Hand Orchestra James Yorkston - Ella Mary Leather
      Album: Ella Mary Leather
    • 23.08
      Divna Ljubojevic - Aghni Parthene
      Kompositör: Anonymus
      Bolag: Phonofile Balkan
    • 23.04
      Tariverdiev - Waktz - From "The Long Day"
      Album: Waktz - From "The Long Day"
    • 23.01
      Lena Platonos - Bloody Shadows From Afar
      Kompositör: Lena Platonos
      Bolag: Dark Entries
    • 22.56
      Michelle Gurewich - Lovers Are Strangers
      Album: Lovers Are Strangers
    • 22.54
      Musette - Little Elvis
      Album: Drape Me In Velvet
      Kompositör: Joel Danell
      Bolag: Häpna
    • 22.49
      Tarawangsawela - Selalu
      Album: Selalu
    • 22.48
      Carter Burwell - Seduction
      Album: Seduction
    • 22.43
      Stella Chiwese - Tapera
      Album: Tapera
    • 22.39
      Witch - Introduction
      Album: Introduction
    • 22.33
      Mamman Sani - Zaybanakoy
      Album: Zaybanakoy
    • 22.29
      Mec Yek - Pale Tsha Kalo
      Kompositör: Mark Ronson, Amy Winehouse
      Bolag: Choux De Bruxelles
    • 22.27
      Angelo Badalamenti - Hook Rug Dance
      Album: Twin Peaks
      Kompositör: Angelo Badalamenti
      Bolag: David Lynch
    • 22.23
      Selda Bagcan - Beri Gel Halo
      Album: Beri Gel Halo
    • 22.20
      Shida Shahabi - Petula
      Kompositör: Shida Shahabi
      Bolag: 130701
    • 22.19
      Connie Converse - We Lived Alone
      Album: We Lived Alone
    • 22.17
      Moondog - Sandalwood
      The London Saxophonic, Moondog
      Sax Pax For A Sax
      Etikett: Atlantic
    • 22.13
      Nahid Akhtar, M Ashraf - Good News For You
      Album: The Sound Of Wonder
      Kompositör: M Ashraf
      Bolag: Finders Keepers Records
    • 22.09
      Mary Ocher - Blue Chrystal Fire
      Album: Blue Chrystal Fire
    • 22.04
      Ebo - Devastation
      Kompositör: Ebo Krdum
      Bolag: Supertraditional Records
    • 22.00
      Azis - Saint Tropez
      Album: Saint Tropez
      Kompositör: Biochev
    • 21.53
      Ira Hadžić - Inspirit
      Ira Hadžić, Christina Hug, Nikolai Meinhold
    • 21.31
      CM von Hausswolff - Freq-Wave
      CM von Hausswolff, Jón Þór „Jónsi“ Birgisson ,Georges Cremaschi, Barry Wan, Polina Khatsenka, Andrew Pekler , Vincent Pongracz, Audrey Chen, Ira Hadžić, Jacques Demierre, Johan Hyttnäs, Bojana Š...
    • 21.25
      Cezary Duchnowski - Whims
      ElettroVoce Duo (Agata Zubel and Cezary Duchnowski
    • 21.18
      Cezary Duchnowski - Bar
      ElettroVoce Duo (Agata Zubel and Cezary Duchnowski
    • 21.17
      Cezary Duchnowski - Il dolce suono
      ElettroVoce Duo (Agata Zubel and Cezary Duchnowski
    • 21.00
      Juraj Ďuriš - Folk me - (Hard)
      Miroslav Dudík (violin), Marcel Comendant (cimbalom), Laco Kerata (voice), Rudolf Pepucha (keyboards), Juraj Ďuriš (electronics), Juraj Polgáry (drons)
    • 20.50
      Andrew Pekler - Amami Remote Extension
      Andrew Pekler
    • 20.30
      Stine Janvin - Chords for calling
      Stine Janvin
    • 20.19
      Antonio Ferreira - Artifake
      Antonio Ferreira
    • 20.13
      Felipe Esteves - Barra-a-barra
      Felipe Esteves
    • 20.00
      S4NTP (Adel Akram Alameddine, Vinzenz Aubry, Valentina Berthelon, Alberto de Campo, Özcan Ertek, Pedro Ferreira, Bruno Gola, Isak Han, Hannes Hoelzl, Hyungjoong Kim, Yun Chu Liang, André Martins, S... - Future Voices
      S4NTP (Adel Akram Alameddine, Vinzenz Aubry, Valentina Berthelon, Alberto de Campo, Özcan Ertek, Pedro Ferreira, Bruno Gola, Isak Han, Hannes Hoelzl, Hyungjoong Kim, Yun Chu Liang, André Martins, S...
    • 19.35
      Savannah Agger - Habitat
      Savannah Agger
    • 19.18
      Anders Blomqvist - IOPS III
      Anders Blomqvist
    • 19.07
      Ellen Arkbro - Selected Collections
      Ellen Arkbro
    • 18.38
      The Carla Bley Band - Spangled Banner Minor And Other Patriotic Songs
      Kompositör: Carla Bley
      Bolag: Watt
    • 18.30
      Asmundsen & Co - Osckars Dröm
      Kompositör: Vidar Johansen
      Bolag: Losen Records
    • 18.27
      Emmet Cohen, Russell Hall, Kyle Poole - Symphonic Raps
      Kompositör: Emmet Cohen
      Bolag: Mack Avenue Records
    • 18.16
      Edvin Fridolfsson, Maria Palmqvist, Henrik Büller, Hampus Torarp, Albin Lindgård, Bohuslän Big Band, Petter Iderström Pankinaho - Wading The Water
      Kompositör: Edvin Fridolfsson
      Bolag: Prophone
    • 18.09
      Bjorn Ingelstam, Calle Brickman, Matthias Petri, Andreas Svendsen - Ancestral Calling
      Kompositör: Björn Ingelstam
      Bolag: Label Missing Sverige
    • 18.03
      Gretchen Parlato, Gerald Clayton, Mark Guiliana - Wonderful
      Kompositör: Gretchen Parlato
      Bolag: Edition Records
    • 17.53
      Joe Farnsworth, Wynton Marsalis, Kenny Barron, Peter Washington - Down By The Riverside
      Kompositör: Trad
      Bolag: Smoke Sessions Records
    • 17.49
      Gösta Linderholm, Sveriges Jazzband - Jag Tänker Sätta Mig Ner Och Skriva Mig Själv Ett Brev
      Album: Sveriges Jazzband
      Kompositör: Fred E Ahlert
      Bolag: Emi
    • 17.43
      Dave Brubeck, Paul Desmond, Eugene Wright, Joe Morello - Talkin' And Walkin'
      Album: Tonight Only
      Kompositör: Gene Wright
      Bolag: American Jazz Classics
    • 17.39
      Kandace Springs - The Nearness Of You
      Kompositör: Hoagy Carmichael, Ned Washington
      Bolag: Blue Note Records
    • 17.36
      David Shire - Marlowe's Theme
      Album: Marlowe's Theme
      Kompositör: David Shire
      Bolag: Ancha
    • 17.25
      Casa Loma Orchestra, Glen Gray - Smoke Rings
      Album: Stora Och Små Män
      Kompositör: Eugene Gifford
      Bolag: Emi
    • 17.20
      Claude Bolling - Coup De Chapeau
      Album: Live At The Méridien Paris (Bolling, Claude)
      Kompositör: Claude Bolling
      Bolag: Columbia
    • 17.16
      Beth Hart, Toots Thielemans - I Gotta Right To Sing The Blues
      Album: One More For The Road
      Kompositör: Harold Arlen
      Bolag: Verve
    • 17.12
      Clark Terry, Bill Charlap, Marcus Mclaurine, Dennis Mackrel - When It's Sleepy Time Down South
      Album: The Songs Ella And Louis Sang
      Kompositör: Clarence Muse, Leon René, Otis René
      Bolag: Concord Jazz
    • 17.06
      Gary Burton, Mulgrew Miller, Christian Mcbride, Lewis Nash - Flying Home
      Album: For Hamp, Red Bags And Cal
      Kompositör: Benny Goodman, Lionel Hampton
      Bolag: Concord Jazz
    • 17.00
      Carmen Mcrae, Cal Tjader - Upside Down
      Kompositör: Djavan
      Bolag: Concord Records (Concord Jazz, Concord Picante, Concorde Vista, Concord Music Group, Concord Concert
    • 16.53
      John Mayall, Dennis Healey, Alan Skidmore, John Almond - Ramblin' On My Mind
      Album: Blues Breakers
      Kompositör: Robert ( 3) Johnson
      Bolag: Deram
    • 16.50
      Johanna-Adele Jüssi, Jo Einar Jansen - Jol
      Album: Kiilid
      Kompositör: Jo Einar Jansen, Johanna-Adele Jüssi
      Bolag: Go Danish Folk Music
    • 16.46
      Emily Smith - Reres Hill
      Album: Reres Hill
      Kompositör: Trad Från Skottland
      Bolag: White Fall Records
    • 16.41
      Groupa - Bykle
      Kompositör: Groupa, Trad
      Bolag: All Ice Records
    • 16.38
      Cesaria Evora - Estanhadinha (Versao Carnaval)
      Kompositör: Frank Cavaquim
      Bolag: Lusafrica
    • 16.35
      Elin & The Woods, Hilda Länsman - I'm Nature
      Kompositör: Upphovsman Ej Angiven
      Bolag: Fajo Music
    • 16.30
      Dimitris Mystakidis, Ifigeneia Ioannou - Mi Me Xehnas Sta Xena
      Kompositör: Okänd Upphovsman
      Bolag: Fishbowl Music
    • 16.28
      Angelite - Oi Mara
      Kompositör: Trad Från Bulgarien
      Bolag: Jaro Records
    • 16.23
      Criolo - Casa De Papelao
      Album: Convoque Seu Buda
      Kompositör: Marcelo Cabral, Criolo, Daniel Ganjaman, Guilherme Held
      Bolag: Sterns Music
    • 16.20
      Frigg - Häkkisen Riili
      Kompositör: Tero Hyväluoma
      Bolag: Frigg.Fi
    • 16.17
      Sofia Sandén, Maria Jonsson - Tulitova
      Kompositör: Trad Från Sverige
      Bolag: Dalakollektivet Records
    • 16.15
      Louisa Lyne, Di Yiddishe Kapelye - A Heymisher Bulgar
      Album: A Farblondzhete Blondinke
      Kompositör: Abraham Ellstein
      Bolag: Maestro Music
    • 16.12
      Piers Faccini - Drone
      Kompositör: Piers Faccini
      Bolag: Beating Drum
    • 16.08
      Rising Appalachia, Peia - Bold Riley
      Kompositör: Chloe Anne Smith, Leah Elizabeth Smith, Trad
      Bolag: Rising Appalchia
    • 16.02
      Bokanté - O La
      Kompositör: Okänd
      Bolag: Groundup Music Llc
    • 15.57
      Nordic Raga - Polska Från Eda
      Album: Nordic Raga
      Kompositör: Upphovsman Ej Angiven
      Bolag: Riverboat
    • 15.54
      Triakel - Sparvens Visa
      Album: Thyra
      Kompositör: Trad Från Sverige
      Bolag: Westpark Music
    • 15.51
      Anna Lindblad - Bigfoot
      Album: Anna Lindblad Med Vänner
      Kompositör: Ej Angiven
      Bolag: Anna Lindblad
    • 15.47
      Reelroad - Pigeons
      Album: Reelroad - Russian Post-Folk Group
      Kompositör: Okänd
      Bolag: Reelroad
    • 15.44
      Cristina Branco - E As Vezes Dou Por Mim
      Album: Menina
      Kompositör: Mae Da Filho
      Bolag: Universal Music
    • 15.40
      Pupkulies & Rebecca - Juvinal
      Kompositör: Tibau Tavara
      Bolag: Normoton
    • 15.37
      Omara Portuondo - En Tu Ausencia
      Kompositör: Carlos Alberto Cartaya, Jessee Suarez
      Bolag: Bis Music
    • 15.33
      Radik Tyulyush, Chalama Project - Kymnyn Churttu
      Kompositör: Radik Tyulyush
      Bolag: Zion Music
    • 15.29
      Derek Gripper - Lam Tooro
      Kompositör: Baaba Maal, Mansour Seck
      Bolag: Label missing
    • 15.24
      Salif Keita - Were Were
      Kompositör: Salif Keita
      Bolag: Naive
    • 15.22
      Jaakko Laitinen, Väärä Raha - Ihmehyrrä
      Album: Lapland-Balkan
      Kompositör: Janne Hast
      Bolag: Playground
    • 15.17
      Okonkolo - Canto Asoyin
      Kompositör: Okonkolo
      Bolag: Big Crown Records
    • 15.11
      Meelika Hainsoo, Mirjam Tally - Ku Ma Kulla Koton Kasvi
      Kompositör: Trad Från Estland
      Bolag: Fst
    • 15.06
      Ebo - Devastation
      Kompositör: Ebo Krdum
      Bolag: Supertraditional Records
    • 15.03
      Sara Parkman - Mormorstallen
      Kompositör: Sara Parkman
      Bolag: Hybris
    • 15.00
      Loco-Hot, A-Wa, Dunkelbunt, Ape - I'm A Tribe (Dunkelbunt Remix)
      Kompositör: Tamir Muskat
      Bolag: Ape Records
    • 14.51
      Herbert Henck - Two Pieces For Piano (1946) Nr 2
      Album: Two Pieces For Piano (1946) Nr 2
    • 14.45
      John Cage - Cheap Imitation
      Giancarlo Simonacci
      Etikett: Brilliance Records
    • 14.40
      John Cage - Aria With Fontana Mix
      Cathy Berberian
      The Voice Of Cathy Berberian
      Textförfattare: John Cage
      Etikett: Wergo
    • 14.35
      John Cage - Stråkkvartett
      Quator Bozzini
      Etikett: Quatuor Bozzini
    • 14.27
      John Cage - Water Walk
      John Cage
    • 14.20
      John Cage - 4,33
      William Marx
    • 14.10
      John Cage - Sonat För Preparerat Piano Nr 1 - 16 & Interludium Nr 1 - 4
      Herbert Henck
      Cage - Henck
      Etikett: Ecm
    • 14.02
      John Cage - In A Landscape
      Alice Kirwan
    • 13.48
      Dmitrij Sjostakovitj - Stråkkvartett Nr 8 c-moll Op 110
      Pavel (Pavel Haas-Kvartetten) Haas
      String Quartets 2,7,8
      Etikett: Supra Vox
    • 13.36
      Johann Sebastian Bach - Kantat Nr 104 (Du Hirte Israel Höre): Nr 3, "Verbirgt Mein Hirte Sich Zu Lange"
      Leif Aruhn-Solén, Magnus Kjellson, Göteborg Baroque
      Johann Sebastian Bach - Tenor Arias
      Textförfattare: Ej Angiven
      Etikett: Nilento Records
    • 13.25
      Arnold Schönberg - Verklärte Nacht (Op 4 Version För Stråkorkester)
      Edward Gardner, Bbc Symphony Orchestra (London)
      Verklärte Nacht
      Textförfattare: Richard Dehmel
      Etikett: Chandos
    • 13.17
      Oskar Fried - Verklärte Nacht
      Christine Rice, Stuart Skelton, Edward Gardner, Bbc Symphony Orchestra (London)
      Verklärte Nacht
      Textförfattare: Richard Dehmel
      Etikett: Chandos
    • 13.07
      Franz Lehar - Fieber
      Stuart Skelton, Edward Gardner, Bbc Symphony Orchestra (London)
      Verklärte Nacht
      Textförfattare: Erwin Weill
      Etikett: Chandos
    • 12.58
      Johann Sebastian Bach - Kantat Nr 95 (Christus Der Ist Mein Leben) : Nr 5, "Ach Schlage Doch Bald Sel'ge Stunde"
      Leif Aruhn-Solén, Magnus Kjellson, Göteborg Baroque
      Johann Sebastian Bach - Tenor Arias
      Textförfattare: Ej Angiven
      Etikett: Nilento Records
    • 12.53
      Johann Sebastian Bach - Kantat Nr 114 (Ach Lieben Christen Seid Getrost): Nr 2, "Wo Wird In Diesem Jammertale"
      Leif Aruhn-Solén, Magnus Kjellson, Göteborg Baroque
      Johann Sebastian Bach - Tenor Arias
      Textförfattare: Ej Angiven
      Etikett: Nilento Records
    • 12.45
      Johann Sebastian Bach - Kantat Nr 29 (Wir Danken Dir Gott Wir Danken Dir) : Nr 3, "Halleluja, Stärk Und Macht"
      Leif Aruhn-Solén, Magnus Kjellson, Göteborg Baroque
      Johann Sebastian Bach - Tenor Arias
      Textförfattare: Ej Angiven
      Etikett: Nilento Records
    • 12.38
      Francisco Coll - Les Plaisirs Illuminés
      Patricia Kopatchinskaja, Sol Gabetta, Francisco Coll, Camerata Bern
      Plaisirs Illuminis - Veress, Ginastera, Coll
      Etikett: Alpha Classics
    • 12.25
      Alberto Ginastera - Concerto Per Corde Op 33
      Marko Milenkovic, Thomas Kaufmann, Käthi Steuri, Patricia Kopatchinskaja, Camerata Bern
      Plaisirs Illuminis - Veress, Ginastera, Coll
      Etikett: Alpha Classics
    • 12.17
      Sandor Veress - Musica Concertante Per 12 Archi
      Patricia Kopatchinskaja, Camerata Bern
      Plaisirs Illuminis - Veress, Ginastera, Coll
      Etikett: Alpha Classics
    • 12.15
      Felix Mendelssohn-Bartholdy - Trio För Piano, Violin & Violoncell Nr 1 d-moll Op 49
      Trio Zeliha
      Etikett: Mirare
    • 12.14
      Anton Arenskij - Trio För Piano, Violin & Violoncell Nr 1 d-moll Op 32
      Trio Zeliha
      Etikett: Mirare
    • 12.12
      Martinus Raehs - Sonat För Flöjt & Bc Nr 3 c-moll
      Jonas Nordberg, Clara Guldberg Ravn, Mats Olofsson, Anna Paradiso
      The Flute Sonatas By Martinus Raehs
      Etikett: Arcantus
    • 12.10
      Nicola D Y Matteis - Variationer För Violin & Bc
      Théotime Langlois De Swarte, Thomas Dunford
      Etikett: Harmonia Mundi
    • 12.09
      John Eccles - The Mad Lover: Sats 5, Ground Aire
      Théotime Langlois De Swarte, Thomas Dunford
      Etikett: Harmonia Mundi
    • 11.53
      Amanda Bergman - Flickering Lights
      Kompositör: Amanda Bergman
      Bolag: Ingrid
    • 11.47
      Mahsa Vahdat, Coskun Karademir - Endless Ocean
      Kompositör: Mahsa Vahdat
      Bolag: Kirkelig Kulturverksted
    • 11.40
      Charles Ives - The Unanswered Question
      Leonard Bernstein, New York Philharmonic
      Etikett: Columbia
    • 11.35
      St. Petersburg Chamber Choir & Nikolai Korniev - Plotiyu Usnuv
      Album: Plotiyu Usnuv
    • 11.25
      Edward Elgar - Konsert För Violoncell & Orkester Op 85 e-moll
      Sol Gabetta, Mario Venzago, Danmarks Radios Symfoniorkester (Köpenhamn)
      Sol Gabetta (1:2)
      Etikett: Rca
    • 11.10
      Iceland Symphony Orchestra & Daniel Bjarnason - Oceans
      Album: Oceans
    • 11.00
      Julia Kent - Invitation To The Voyage
      Kompositör: Julia Kent
      Bolag: Leaf Label
    • 10.55
      Gaspar Sanz - Canarios
      Mårten Falk
      Espanoletas
      Etikett: Db Productions
    • 10.45
      Jan Dismas Zelenka - Laudate Pueri (Zwv 81)
      Tobias Hunger, Adam Viktora, Prags Barocksolister
      Psalmi Varii - Separatim Scripti
      Textförfattare: Psaltaren 112
      Etikett: Nibiru
    • 10.41
      Jan Dismas Zelenka - Lauda Jerusalem (Zwv 102)
      Adam Viktora, Ensemble Inégal (Prag), Prags Barocksolister
      Psalmi Varii - Separatim Scripti
      Textförfattare: Psaltaren 147
      Etikett: Nibiru
    • 10.34
      Trad - Fa Mi Cantar L’Amor Di La Beata
      Oni Wytars
      From Byzantium To Andalusia
      Textförfattare: Liturgisk Text
      Etikett: Naxos
    • 10.31
      Jan Antonin Losy - Svit För Luta G-dur
      Jakob Lindberg
      Etikett: Bis
    • 10.23
      Philipp Friedrich Böddecker - Sonat För Violin & Bc d-moll
      Elfa Run Kristinsdottir, Magnus (1) Andersson, Sabine Erdmann
      Baroque Violin Sonatas
      Etikett: Solaire
    • 10.18
      Jan Antonin Losy - Chaconne För Luta F-dur
      Jakob Lindberg
      Etikett: Bis
    • 09.59
      Jacques-Martin Hotteterre - Svit För Flöjt & Bc Op 5:2 c-moll
      Camerata Köln
      Complete Chamber Music (3)
      Etikett: Cpo (Classic Produktion Osnabrück)
    • 09.48
      Antonio Vivaldi - Konsert För Flöjt & Stråkorkester Med Bc Op 10:3 D-dur
      Dan Laurin, Bach Collegium Japan
      Concerti Per Flautino E Flauto Dolce
      Etikett: Bis
    • 09.34
      Antonio Vivaldi - Concerto Per La Solennita Di San Lorenzo
      Adrian Chandler, La Serenissima
      Extra Time
      Etikett: Signum Records
    • 09.26
      Moritz (Lantgreve Av Hessen) - In Dich Hab Ich Gehoffet, Herr
      Weser-Renaissance (Bremen), Manfred Cordes
      Moritz Landgraf Von Hessen - Sacred & Secular Works
      Textförfattare: Adam Reissner
      Etikett: Cpo (Classic Produktion Osnabrück)
    • 09.17
      Johann Adam Scheibl - Konsert För Cembalo & Orkester C-dur
      Michael Hell, Neue Hofkapelle (Graz)
      Etikett: Cpo
    • 09.13
      Jean Philippe Rameau - Les Fetes D'hébé: Svit
      Frans Brüggen, Orchestra Of The 18Th Century
      Orchestral Suites
      Etikett: Glossa
    • 09.11
      Jean-Philippe Rameau - Les Fetes D'hébé: Svit - 27) RIGAUDONS
      Frans Brüggen & Orchestra Of The 18Th Century
      Orchestral Suites Utgiven: 2008
      Etikett: Glossa
    • 09.09
      Jean-Philippe Rameau - Les Fetes D'hébé: Svit - 25) TAMBOURIN EN RONDEAU
      Frans Brüggen & Orchestra Of The 18Th Century
      Orchestral Suites Utgiven: 2008
      Etikett: Glossa
    • 09.07
      Jean-Philippe Rameau - Les Fetes D'hébé: Svit - 23) LOURE
      Frans Brüggen & Orchestra Of The 18Th Century
      Orchestral Suites Utgiven: 2008
      Etikett: Glossa
    • 09.03
      Jean-Philippe Rameau - Les Indes Galantes: Entrée Nr 4 (Nouvelle Entrée), Les Sauvages: Scen 6, Danse Du Grand Calumet De La Paix
      Marc Minkowski, Les Musiciens Du Louvre (Grenoble)
      Une Symphonie Imaginaire
      Etikett: Dgg
    • 08.55
      Jean Sibelius - Karelia (Op 11)
      Vladimir Ashkenazy, Kungl Filharmoniska Orkestern (Stockholm)
      Symphony No 6 Op 104
      Etikett: Octavia Records
    • 08.53
      Claudio Monteverdi - Vesper För Den Heliga Jungfrun
      L'arpeggiata, Christina Pluhar
      Vespro Della Beata Vergine
      Textförfattare: Psaltaren 110,Psaltaren 113,10-12,Psaltaren 122,Psaltaren 127,12-20,46-55,Liturgisk Text
      Ensemble/Orkester: L'arpeggiata
      Dirigent: Christina Pluhar
      Etikett: Virgin Classics
    • 08.47
      Carl Nielsen - Saul Og David: Akt 2, Förspel
      Peter Sommerer, Landestheater (Schleswig-Holstein)
      Nordic Music
      Etikett: Hänssler
    • 08.40
      Kaspar Kummer - Trio För Flöjt, Klarinett & Fagott Op 32
      Italian Classical Consort
      Chamber Music For Winds
      Etikett: Brilliant Music
    • 08.34
      Georg Friedrich Händel - Partenope: Akt Scen 13, "Io Seguo Sol Fiero"
      Nathalie Stutzmann, Orfeo 55
      Heroes From The Shadows
      Textförfattare: Okänd
      Etikett: Erato
    • 08.27
      Johan Jeverud - Trio För Violin, Viola & Violoncell
      Uppsala Kammarsolister
      Music For Bygone Parlours
      Etikett: Phono Suecia
    • 08.19
      Arthur Honegger - Symfoni Nr 4
      Vladimir Jurovskij, London Philharmonic Orchestra
      Pastorale D'été
      Etikett: London Philharmonic Orchestra
    • 08.10
      Rudolf Tobias - Stråkkvartett Nr 2 c-moll
      Tallinn-Kvartetten
      String Quartets
      Ensemble/Orkester: Tallin-kvartetten
      Etikett: Bis
    • 08.06
      Roderick Elms - Four Seasonal Nocturnes (Version För Horn & Orkester)
      Martin Owen, Stephen Bell, Royal Philharmonic Orchestra (London), Alistair Young
      A Little Fall-Ish And Other Instrumental Music
      Etikett: Dutton
    • 08.03
      Trad Från Sverige - Ack Värmeland Du Sköna
      Den (Unge) Danske Strygekvartet
      Wood Works
      Ensemble/Orkester: Den unga danska stråkkvartetten
      Etikett: Dacapo
    • 08.00
      Johann Christian Bach - Sinfonia Ess-dur
      Stephan Mai, Akademie Für Alte Musik (Berlin)
      Symphonies & Concertos
      Etikett: Harmonia Mundi
    • 07.56
      Georg Philipp Telemann - Uvertyr För Orkester Twv 44:14 D-dur
      Carin Van Heerden, L'orfeo Bläserensemble (Linz)
      Wind Overtures (1)
      Etikett: Cpo
    • 07.53
      John Rutter - My True Love Hath My Heart
      Polyphony (London), Stephen Layton
      Textförfattare: Philip Sidney
      Ensemble/Orkester: Polyphony
      Dirigent: Stephen Layton
      Etikett: Hyperion
    • 07.45
      York Bowen - Svit För Violin & Piano Op 28
      Chloe Hanslip, Danny Driver
      The Complete Works For Violin And Piano (1)
      Etikett: Hyperion
    • 07.41
      Maurice Ravel - Shéhérazade (1903): Nr 3, L'indifférent
      Isabelle Druet, Leonard Slatkin, Lyons Nationalorkester
      Ravel: Orchestral Works (5)
      Textförfattare: Tristan Klingsor
      Etikett: Naxos
    • 07.33
      Ludwig Van Beethoven - Sonat För Piano Nr 15 D-dur Op 28
      Paul Lewis
      Sonatas Op 28 49 Nos 1 & 2
      Etikett: Harmonia Mundi
    • 07.27
      Johan Svendsen - Polonäs För Orkester Nr 2 D-dur Op 28
      Thomas Dausgaard, Danmarks Radios Symfoniorkester (Köpenhamn)
      Symphonies Nos 1 & 2 - Polonaise No 2
      Etikett: Chandos
    • 07.21
      Johann Sebastian Bach - Engelsk Svit För Klaverinstrument Nr 1 A-dur Bwv 806
      Richard Egarr
      The English Suites (1:2)
      Etikett: Harmonia Mundi
    • 07.17
      William Byrd - Ave Verum Corpus
      The Tallis Scholars, Peter Phillips
      Playing Elizabeth's Tune
      Textförfattare: Liturgisk Text
      Etikett: Gimell
    • 07.10
      Joseph Martin Kraus - Rondo För Piano F-dur
      Ronald Brautigam
      The Solo Piano Music
      Etikett: Bis
    • 07.06
      Franz Liszt - Der Du Von Dem Himmel Bist
      Angelika Kirchschlager, Julius Drake
      The Complete Songs (2)
      Textförfattare: Johann Wolfgang Von Goethe
      Etikett: Hyperion
    • 07.00
      Richard Strauss - Sonatin För 16 Blåsare Nr 2 Ess-dur
      Richard Hickox, Haffner-Ensemblen
      Oboe Concerto
      Etikett: Chandos
    • 06.54
      Tomas Boström - Halleluja
      Album: Mitt Gömda Jag
      Kompositör: Leonard Cohen
      Bolag: Talking Music
    • 06.49
      Ingmar (2) Johansson, Kammarkören Levande Ton, Tore Kennestad - Du Är En Bön
      Album: Mysterium - En Mässa Om Livets Insida
      Kompositör: Ingmar (2) Johansson
      Bolag: Signatur
    • 06.45
      Davy Spillane, The Riverdance Orchestra, Proinnsias O'duinn - Caoineadh Cu Chulainn
      Album: Riverdance
      Kompositör: Bill Whelan
      Bolag: Celtic Heartbeat
    • 06.41
      Alva Klum, Marit Persson, Mikael Nahnfeldt - Lugn Jag Är Här
      Album: Himlen Och Jorden Sjuder
      Kompositör: John L Bell
      Bolag: Verbum Musik
    • 06.37
      Van Morrison, The Chieftains - Be Thou My Vision
      Album: Hymns To The Silence
      Kompositör: Trad
      Bolag: Polydor
    • 06.34
      The Cathedral Singers - Will You Come And Follow Me
      Album: Will You Come And Follow Me
    • 06.26
      Michael Mcglynn - Island
      Eimear Quinn, Anuna, Anne-Marie O'farrell
      Deep Dead Blue
      Textförfattare: Trad Från Irland
      Etikett: Danu
    • 06.20
      Iona - Iona - Mother Of Lindisfarne
      Album: Iona
      Kompositör: Joanne Hogg
      Bolag: What Records ?
    • 06.15
      Anna-Lisa Öst - Jag Seglar Fram På Livets Hav
      Album: Hela Sveriges Lapp-Lisa
      Kompositör: Okänd
      Bolag: Festival
    • 06.12
      Bedehusland - Hvi Skulle Jeg Sørge
      Album: Hvi Skulle Jeg Sørge
    • 06.07
      Eric Bibb, The Deacons, Janne Petersson, Christer Lyssarides, Göran Wennerbrandt, Olle Eriksson - Where The Green Grass Grows
      Album: Test Cd 5
      Kompositör: Eric Bibb
      Bolag: Opus 3
    • 06.03
      Kraja - Härlig Är Jorden
      Kompositör: Schlesien
      Bolag: Label Missing Sverige
    • 05.49
      Hungarian Radio Orchestra, Adam Medveczky (conductor) - The Sorcerer's apprentice - symphonic scherzo for orchestra
      Kompositör: Paul Dukas (1865-1935)
    • 05.45
      Kaunas State Choir, Petras Bingelis (conductor) - Motet: Tua Dova
      Kompositör: Juozas Naujalis (1869-1934)
    • 05.34
      Algirdas Budrys (clarinet), Sergejus Okrusko (piano) - Phantasiestucke Op 73 for clarinet & piano
      Kompositör: Robert Schumann (1810-1856)
    • 05.21
      CBC Vancouver Orchestra, Mario Bernardi (conductor) - "Postcards from the Sky" for string orchestra (1997)
      Kompositör: Marjan Mozetich (b.1948)
    • 05.12
      Lee Santana (theorbo) - Toccata arpeggiata, Toccata seconda, and Colascione for chittarone
      Kompositör: Giovanni Girolamo Kapsberger (c.1580-1651)
    • 05.05
      RTV Slovenia Symphony Orchestra, Gunter Pichler (conductor) - Il Barbiere di Siviglia, Overture
      Kompositör: Gioachino Rossini (1792-1868)
    • 04.22
      Sydney Symphony Orchestra, Edo de Waart (conductor) - Piano Quartet in G minor, Op 25
      Kompositör: Johannes Brahms (1833-1897), Arnold Schoenberg (orchestrator)
    • 04.01
      Schola Cantorum Basiliensis Vocal Ensemble, Schola Cantorum Basiliensis Instrumental Ensemble, Jorg Andreas Botticher (conductor) - Deus, judicium tuum, TWV 7:7 - grand motet after Psalm 71
      Kompositör: Georg Philipp Telemann (1681-1767)
    • 04.00
      BBC Concert Orchestra - "La Cheminée du Roi René" (excerpt from Madrigal-Nocturne)
      Kompositör: Darius Milhaud (1892-1974)
    • 03.36
      BBC Scottish Symphony Orchestra, Ilan Volkov (conductor) - La mer - three symphonic sketches (1902-05)
      Kompositör: Claude Debussy (1862-1918)
    • 03.33
      NDR Radio Philharmonic Orchestra, Andrew Manze (conductor) - Radetzky March, Op.228
      Kompositör: Johann Strauss I (1804-1849)
    • 03.22
      NDR Radio Philharmonic Orchestra, Andrew Manze (conductor) - Blue Danube Waltz, Op.314
      Kompositör: Johann Strauss II (1825-1899)
    • 03.07
      NDR Radio Philharmonic Orchestra, Andrew Manze (conductor) - Bolero
      Kompositör: Maurice Ravel (1875-1937)
    • 02.43
      NDR Radio Philharmonic Orchestra, Andrew Manze (conductor) - Suite from Der Rosenkavalier, Op.59
      Kompositör: Richard Strauss (1864-1949)
    • 02.40
      Martha Argerich (piano), Shin-Heae Kang (piano) - Dance of the Sugar Plum Fairy from 'The Nutcracker'
      Kompositör: Peter Ilyich Tchaikovsky (1840-1893)
    • 02.37
      Martha Argerich (piano), Shin-Heae Kang (piano) - Pâques, from Suite No. 1 in G minor, Op.5 (Fantaisie-tableaux)
      Kompositör: Sergey Rachmaninov (1873-1943)
    • 02.34
      Martha Argerich (piano), Shin-Heae Kang (piano) - Brazileira from Scaramouche, Op.165b
      Kompositör: Darius Milhaud (1892-1974)
    • 02.14
      Martha Argerich (piano), Shin-Heae Kang (piano), NDR Radio Philharmonic Orchestra, Andrew Manze (conductor) - Concerto for 2 pianos in D minor, FP61
      Kompositör: Francis Poulenc (1899-1963)
    • 02.01
      NDR Radio Philharmonic Orchestra, Andrew Manze (conductor) - La Valse
      Kompositör: Maurice Ravel (1875-1937)
    • 02.00
      BBC Concert Orchestra - "La Cheminée du Roi René" (excerpt from Madrigal-Nocturne)
      Kompositör: Darius Milhaud (1892-1974)
    • 01.34
      Australian String Quartet, William Hennessy (violin), Douglas Weiland (violin), Keith Crellin (viola), Janis Laurs (cello) - String Quartet in G major Op 77 No 1
      Kompositör: Joseph Haydn (1732-1809)
    • 00.58
      Bern Chamber Orchestra, Graziella Contratto (conductor) - Symphony no 3 in G minor, Op 36
      Kompositör: Louise Farrenc (1804-1875)
    • 00.52
      Sabine Devieilhe (soprano), Les Ambassadeurs, Alexis Kossenko (director) - Tu del Ciel ministro eletto (excerpt 'Il Trionfo del tempo e del disinganno')
      Kompositör: George Frideric Handel (1685-1759)
    • 00.44
      Stephane Lemelin (piano) - Nocturne in C sharp minor (Op.74)
      Kompositör: Gabriel Faure (1845-1924)
    • 00.27
      Sigiswald Kuijken (violin), Lucy van Dael (violin), La Petite Bande - Concerto for 2 violins and string orchestra (BWV.1043) in D minor
      Kompositör: Johann Sebastian Bach (1685-1750)
    • 00.12
      Cynthia Fleming (violin), Katharine Wood (cello), BBC Concert Orchestra, Ronald Corp (conductor) - Holiday Sketches (Op.16) [1908]
      Kompositör: John Foulds (1880-1939)
    • 00.09
      Tallinn Boys Choir, Lydia Rahula (conductor) - Ave Maria
      Kompositör: Jacques Arcadelt (c.1505-1568)
    • 00.01
      Geoffrey Payne (trumpet), Melbourne Symphony Orchestra, Michael Halasz (conductor) - Concertino for oboe and wind ensemble in C major (arr. for trumpet)
      Kompositör: Carl Maria von Weber (1786-1826), Unknown (arranger)
    • 00.00
      BBC Concert Orchestra - "La Cheminée du Roi René" (excerpt from Madrigal-Nocturne)
      Kompositör: Darius Milhaud (1892-1974)