Låtlistor

  • Söndag 2 januari 2022

    • 00.00
      BBC Concert Orchestra - "La Cheminée du Roi René" (excerpt from Madrigal-Nocturne)
      Kompositör: Darius Milhaud (1892-1974)
    • 23.49
      Ezio Bosso - Rain, In Your Black Eyes
      Ezio Bosso
      Etikett: Sony Classical
    • 23.47
      Alemayehu Eshete - Afer Yemegnshale
      Kompositör: Alemayehu Eshete
      Bolag: Amha Records
    • 23.44
      Baligh Hamdi - Chaka Chiko
      Kompositör: Baligh Hamdi
      Bolag: Sublime Frequencies
    • 23.41
      Bruno Battisti D'amario - Valle Celeste
      Kompositör: Bruno Battisti D'amario
      Bolag: Nike
    • 23.35
      Sha3k Stina Hellberg Agback - Time Is Up
      Kompositör: Stina Hellberg Agback
      Bolag: Xxx
    • 23.33
      Jana Horn - Optimism
      Kompositör: Jana Horn
      Bolag: Self Released
    • 23.26
      Jon Hopkins - Music For Psychedelic Therapy (Trailer)
      Kompositör: Jon Hopkins
      Bolag: Domino
    • 23.22
      Lelou Menwar - Capito
      Kompositör: Lelou Menwar
      Bolag: Green Turtle
    • 23.20
      The Memory Band - The Sweet Primroses
      Kompositör: Trad
      Bolag: Hungry Hill
    • 23.14
      Orchestra Baobab - Mouhamodou Bamba
      Kompositör: Thione Seck
      Bolag: Syllart
    • 23.06
      Maalem Mahmoud Guinia, Floating Points - Mimoun Marhaba
      Album: Mimoun Marhaba
      Kompositör: Okänd
      Bolag: Border Community
    • 23.01
      Tonstartsbandht - What Has Happened
      Kompositör: Edwin White, Andrew White
      Bolag: Mexican Summer
    • 22.58
      Johanna Sjunnesson - Flow
      Kompositör: Johanna Sjunnesson
      Bolag: Xxx
    • 22.55
      Lotte Kærså & Græsrødderne - Prøv Og Gør Ligesom Jeg
      Kompositör: Lotte Kærså
      Bolag: Tartelet Records
    • 22.48
      Derek Gripper - Jarabi
      Album: One Night On Earth - Music From The Strings Of Mali
      Kompositör: Toumani Diabaté
      Bolag: New Cape Records
    • 22.44
      Tom Sanders & Ligety Quartet - Most Of The Time
      Kompositör: Tom Sanders
      Bolag: Moshi Moshi Records
    • 22.41
      Sound Voyage - Super Molam
      Kompositör: Niko Schabel & Tom Wieland.
      Bolag: Free Soul Inc
    • 22.37
      Hidden Orchestra - East London Street (No Drums Version)
      Kompositör: Joe Acheson
      Bolag: Tru Thoughts Recordings
    • 22.34
      B Diggs - Ego Tripping
      Nikki Giovanni
      Fly Girls - B-Boys Beware: Revenge Of The Super Female Rappers (1)
      Textförfattare: Nikki Giovanni
      Etikett: Soul Jazz Records
    • 22.31
      Springtime - She Moved Through The Fair
      Kompositör: Gareth Liddiard, Jim White, And Chris Abrahams
      Bolag: Joyful Noise Recordings
    • 22.26
      Mario Batkovic - Primordium Finale
      Kompositör: M Batkovic
      Bolag: Invada
    • 22.23
      Little Simz - Gems
      Kompositör: Simbiatu Ajikawo (Little Simz)
      Bolag: Age 101 Music
    • 22.20
      Vince Guaraldi - Linus And Lucy
      Album: A Charlie Brown Christmas
      Kompositör: Vince Guaraldi
      Bolag: Fantasy
    • 22.17
      Mo Maie & Bambala - Flor Do Cacao
      Kompositör: Mo Maie
      Bolag: Xxx
    • 22.11
      Banyen Rakkaen - Lam Yao Salab
      Kompositör: B Rakkaen
      Bolag: Em Records
    • 22.07
      Bitchin Bajas - Outer Spaceways Incorporated
      Kompositör: Sun Ra
      Bolag: Drag City
    • 22.02
      Dinastía Torres & Hugo Candelario Uji - Andarele
      Kompositör: Dinastia Torres
      Bolag: Llorona Records
    • 22.00
      Nicholas Britell - Succession (Main Title Theme)
      Kompositör: Nicholas Britell
      Bolag: Milan
    • 21.54
      Wolfgang Amadeus Mozart - Ach ich fühls
      Elsa Dreisig, Basels kammarorkester, Louis Langrée
    • 21.48
      Wolfgang Amadeus Mozart - Temerari Come scoglio,
      Elsa Dreisig, Basels kammarorkester, Louis Langrée
    • 21.45
      Wolfgang Amadeus Mozart - Ah scostati!Smanie implacabili
      Elsa Dreisig, Basels kammarorkester, Louis Langrée
    • 21.40
      Wolfgang Amadeus Mozart - Pupille amante ur Lucio Silla
      Elsa Dreisig, Basels kammarorkester, Louis Langrée
    • 21.36
      Wolfgang Amadeus Mozart - Voi che sapete ur Figaros bröllop
      Elsa Dreisig, Basels kammarorkester, Louis Langrée
    • 21.30
      Wolfgang Amadeus Mozart - "Giunse alfin/Deh, vieni
      Elsa Dreisig, Basels kammarorkester, Louis Langrée
    • 21.21
      Antonín Dvorák - Andra satsen, Dumka, ur Stråkkvartett nr 10 Ess-dur, "Den slaviska"
      Belceakvartetten
    • 20.38
      Antonín Dvorák - Symfoni nr 6 D-dur
      Luzernfestivalens orkester, Jakub Hrůša
    • 20.02
      Wolfgang Amadeus Mozart - Symfoni nr 38 D-dur, Pragsymfonin
      Luzernfestivalens orkester, Jakub Hrůša
    • 19.41
      Georg Riedel kb, Jan Lundgren pi - Du ska inte tro det blir sommar
      Kompositör: Georg Riedel
    • 19.35
      Georg Riedel kb, Jan Lundgren pi - Gånglek från Älvdalen
      Kompositör: Trad, Jan Lundgren arr, Georg Riedel arr
    • 19.31
      Georg Riedel kb, Jan Lundgren pi - Visa från Rättvik
      Kompositör: Trad, Jan Lundgren arr, Georg Riedel arr
    • 19.28
      Georg Riedel kb, Jan Lundgren pi - Visa från Utanmyra
      Kompositör: Trad, Jan Lundgren arr, Georg Riedel arr
    • 19.24
      Georg Riedel kb, Jan Lundgren pi - Och jungfrun gick åt killan
      Kompositör: Trad, Jan Lundgren arr
    • 19.18
      Georg Riedel kb, Jan Lundgren pi - Arne
      Kompositör: Georg Riedel
    • 19.13
      Georg Riedel kb, Jan Lundgren pi - Tankar om natten
      Kompositör: Georg Riedel
    • 19.07
      Georg Riedel kb, Jan Lundgren pi - Stenhuggarens visa
      Kompositör: Jan Lundgren
    • 19.02
      Georg Riedel kb, Jan Lundgren pi - Too soon
      Kompositör: Jan Lundgren
    • 18.57
      Georg Riedel kb, Jan Lundgren pi - Blues for Jan Johansson
      Kompositör: Georg Riedel
    • 18.52
      Georg Riedel kb, Jan Lundgren pi - Lockrop
      Kompositör: Georg Riedel
    • 18.45
      Agnes Persson, Agnes Persson - To Snatch A Hollyhock
      Kompositör: Agnes Persson
      Bolag: Havtorn Records
    • 18.40
      Adam Forkelid, Carl Mörner Ringström, Niklas Fernqvist, Daniel Fredriksson - Down And Up
      Kompositör: Adam Forkelid
      Bolag: Prophone Records
    • 18.33
      Peps Persson - Rockin' Chair
      Album: En Del Och Andra
      Kompositör: Hoagy Carmichael
      Bolag: Sonet
    • 18.23
      Camille Bertault, Magnus Lindgren, John Beasley, The Swr Big Band And Strings - Cherokee/Koko
      Kompositör: Ray Noble, Charlie Parker
      Bolag: Act Music
    • 18.18
      Hans Backenroth Q - Segment
      Kompositör: Charlie Parker
      Bolag: Prophone Records
    • 18.11
      Bjorn Ingelstam, Calle Brickman, Matthias Petri, Andreas Svendsen - Ancestral Calling
      Kompositör: Björn Ingelstam
    • 18.04
      Kathrine Windfeld, Samuel Olsson, Bohuslän Big Band - Safe And Sorrow
      Kompositör: Kathrine Windfeld
      Bolag: Prophone Records
    • 17.52
      Esbjörn Svensson - Tuesday Wonderland
      Album: Tuesday Wonderland
      Kompositör: Dan Berglund, Esbjörn Svensson, Magnus Öström
      Bolag: Act Company
    • 17.40
      Lennart Åberg - Chris-Chros
      Album: Seven Pieces
      Kompositör: Lennart Åberg
      Bolag: Phono Suecia
    • 17.33
      Oddjob - Dwarf 'N' Tony
      Album: Oddjob
      Kompositör: Per Ruskträsk Johansson
      Bolag: Amigo
    • 17.20
      Encore (Sv) - Intryck
      Album: Space Sisters
      Kompositör: Jonas Knutsson
      Bolag: Caprice
    • 17.09
      Keith Jarrett, Jan Garbarek, Palle Danielsson, Jon Christensen - Questar
      Album: My Song
      Kompositör: Keith Jarrett
      Bolag: Ecm
    • 17.02
      Miles Davis, Gil Evans - The Duke
      Album: Miles Ahead
      Kompositör: Dave Brubeck
      Bolag: Columbia
    • 17.00
      Daniel Karlsson Trio - Principio
      Kompositör: Daniel Karlsson
      Bolag: Brus & Knaster
    • 16.57
      Regina Carter - Trampin'
      Album: Southern Comfort
      Kompositör: Trad Från Usa
      Bolag: Masterworks
    • 16.53
      Iva Nova - The Witch
      Album: The Witch
      Kompositör: Iva Nova
      Bolag: Geometry
    • 16.48
      Maria Kalaniemi, Eero Grundström - Tulten Poiga
      Kompositör: Eero Grundström, Maria Kalaniemi
      Bolag: Åkerö Records
    • 16.43
      Rasoul Jamalkareh, Aso - Kejal
      Album: Katapult För Mångfalden
      Kompositör: Trad
      Bolag: Lira
    • 16.39
      Katarina Barruk, Elina Mikaelsen, Marja Mortensson, Niillas Holmberg - Ielieh Åjaldahttieh (Radio Edit)
      Kompositör: Okänd
      Bolag: Riddu Riddu
    • 16.32
      Uji - Jenga
      Kompositör: Luis Maurette
      Bolag: Zzk Records
    • 16.30
      Aslak O Brimi, Mari Midtli, Sinfonietta Innlandet - Rosor Og Blomar
      Kompositör: Trad Från Norge
      Bolag: Ta:Lik
    • 16.27
      Långbacka / Bådagård, Andreas Ekstedt - Wish
      Kompositör: Maja Eriksson Långbacka, Matilda Bådagård
      Bolag: L/B Productions (Clap Your Hands)
    • 16.25
      Rhiannon Giddens - Following The North Star
      Album: Freedom Highway
      Kompositör: Rhiannon Giddens
      Bolag: Nonesuch
    • 16.22
      Daphne - Tout D'un Animal
      Kompositör: Daphné Vialletet, David Hadjadj
      Bolag: Naive
    • 16.17
      Dimitris Mystakidis, Ifigeneia Ioannou - Mi Me Xehnas Sta Xena
      Kompositör: Okänd Upphovsman
      Bolag: Fishbowl Music
    • 16.10
      Dreamers' Circus - Blue White Gold
      Kompositör: Rune Tonsgaard Sörensen
      Bolag: Vertical Records
    • 16.07
      Vaiteani - O Vai
      Kompositör: Vaiteani Teaniniuraitemoana
      Bolag: Motu Hani
    • 16.03
      Black Umfolosi - Busisa Abazali
      Kompositör: Luzibo Tabona Moyo
      Bolag: Arc Music
    • 16.00
      Patrick Watson - Melody Noir
      Kompositör: Patrick Watson
      Bolag: Secret City Records
    • 15.55
      Sunniva Brynnel, Ludvig Seashore - Kilesand
      Kompositör: Sunniva Brynnel
      Bolag: Rosanna Records
    • 15.53
      Triller - Vallåt (Efter Getpöjken)
      Album: Vallåt Efter Getpöjken
      Kompositör: Trad Från Sverige
      Bolag: Sjelvar Records
    • 15.50
      Mari Pokinen, Miro Mantere - Veere Veere Päevakane
      Album: Veere Veere Päevakane
      Kompositör: Trad Från Estland
      Bolag: Elwood Muusik
    • 15.46
      Jyotsna Srikanth, The Bollywood Brass Band - Rickshaw Race - Sindhubhairavi
      Kompositör: Jyotsna Srikanth
      Bolag: Bollywood Brass Band
    • 15.44
      Erlend Viken - Eldegard
      Album: Eldegard
      Kompositör: Okänd
      Bolag: Grappa
    • 15.40
      Sanba Zao, Sten Källman - Nan Fon Bwa
      Kompositör: Frantz Casseus
      Bolag: Country & Eastern
    • 15.34
      Bassekou Kouyate, Ngoni Ba - Nyame
      Kompositör: Bassekou Kouyate, Ngoni Ba
      Bolag: Outhere Records
    • 15.30
      Emir Kusturica And The No Smoking Orchestra - Life Is A Miracle
      Kompositör: Trad
      Bolag: H.Y.P
    • 15.24
      Elekctrolé, Leo Trevino - Tu Verdad
      Kompositör: Seguiriya
      Bolag: Rock Cd Records
    • 15.21
      Gad Elmaleh, Angelique Kidjo - Bidonville (Dj Abdel Remix)
      Kompositör: Vinicius De Moraes, Baden Powell
      Bolag: Decca
    • 15.18
      Farzane Zamen - Pedar
      Kompositör: Farzane Zamen
      Bolag: Lidio Safemuse Sounds
    • 15.15
      Väsen - Tiomiljonerspolskan
      Album: Brewed
      Kompositör: Roger Tallroth
      Bolag: Northside
    • 15.11
      Zachary Richard - Clif's Zydeco
      Album: Le Fou
      Kompositör: Zachary Richard
      Bolag: Avalanche
    • 15.07
      Shirley Collins - Rolling In The Dew
      Kompositör: Shirley Collins, Ian Kearey, Trad
      Bolag: Domino Recording
    • 15.02
      Nahawa Doumbia - Ndiagneko
      Kompositör: Nahawa Doumbia
      Bolag: Awesome Tapes From Africa
    • 15.00
      Lajka - Russian Rag
      Kompositör: Linnea Aall Campbell
      Bolag: Sandkvie Records
    • 14.52
      Arca - Crown
      Kompositör: Arca
      Bolag: Xl Recordings
    • 14.45
      Scott Walker, Mark Warman - The Escape (Thank You Mister K)
      Album: The Drift
      Kompositör: Scott Walker
      Bolag: 4 Ad
    • 14.39
      Joanna Brouk - Golden Cloud Layers
      Kompositör: Joanna Brouk
      Bolag: Numero Group
    • 14.36
      Christian Fennesz - Departure
      Kompositör: Christian Fennesz
      Bolag: Aiin Co.
    • 14.29
      David Friend Jace Clayton - Evil Nigger
      Kompositör: Julius Eastman
      Bolag: New Amsterdam
    • 14.20
      Christopher Roundtree. Wild Up - Feminine
      Kompositör: Julius Eastman
      Bolag: New Amsterdam
    • 14.16
      Intuence - Nuh Regular Bwoy
      Kompositör: -
      Bolag: Boysie Records
    • 14.13
      Big Voice - Chedda
      Kompositör: Linval Linroy Thompson
      Bolag: Shab Don Records
    • 14.11
      654Ar - Yoga
      Kompositör: Austin Rochez
      Bolag: Columbia Records
    • 14.06
      Arca - Intimare Flesh
      Kompositör: Arca
      Bolag: Xl Recordings
    • 14.00
      Arca - Ando
      Kompositör: Arca
      Bolag: Xl Recordings
    • 13.57
      Georg Friedrich Händel - Semele
      Louise Alder, Emily Owen, Angela Hicks, Angharad Rowlands, Lucile Richardot, Carlo Vistoli, Hugo Hymas, Peter Davoren, Dan D’Souza, Gianluca Buratto, John Eliot Gardiner, Monteverdi-Kören (London),...
      Handel - Semele
      Textförfattare: Ej Angiven,William Congreve
      Etikett: Soli Dei Gloria
    • 13.42
      Anton Bruckner - Symfoni Nr 7 E-dur
      Bernard Haitink, Nederländska Radions Filharmoniska Orkester
      Symphony No 7
      Etikett: Challenge Classics
    • 13.37
      Nino Rota - Piccola Offerta Musicale
      Emmanuel Pahud, Paul Meyer, Francois Meyer, Gilbert Audin, Benoit De Barsony
      Chamber Music
      Etikett: Alpha Classics
    • 13.30
      Max Bruch - Kvintett För Stråkar Op Posth Ess-dur
      Wdr Sinfonieorchester Chamber Players
      Bruch String Quintets & Octet
      Etikett: Alpha Classics
    • 13.20
      Sven-David Sandström - Uppbrott - Det Finns En Gammal Tid Och En Ny
      Hanna Husahr, Olle Persson, Christoffer Holgersson, Adolf Fredriks Kyrkas Kammarkör (Stockholm), Ej Angiven
      S-D Sandström: Uppbrott - Det Finns En Gammal Tid Och En Ny
      Textförfattare: Werner Aspenström
      Etikett: Daphne
    • 13.12
      Karin Rehnqvist - The Riddle
      Malvakvartetten
      Etikett: Footprint Records
    • 13.04
      Joseph Haydn - Konsert För Violoncell & Orkester Hv Vii B:1 C-dur
      Andreas Brantelid, Lars Ulrik Mortensen, Concerto Copenhagen
      Timed Of Transition
      Etikett: Naxos
    • 12.54
      Ralph Vaughan Williams - Symfoni Nr 4 f-moll
      Antonio Pappano, London Symphony Orchestra
      Vaughan Williams - Symphonies Nos 4 & 6
      Etikett: Lso (London Symphony Orchestra)
    • 12.49
      La Fonte Musica - Gloria "Fior Gentil"
      Kompositör: Zacara Da Teramo
      Bolag: Alpha Classics
    • 12.43
      Kit Armstrong (Piano) - Fantastic Pavan
      Kompositör: John Bull
      Bolag: Deutsche Grammophon
    • 12.32
      Ludwig Van Beethoven - Konsert För Piano & Orkester Nr 4 G-dur Op 58
      Krystian Zimerman, Simon Rattle, London Symphony Orchestra
      Beethoven Complete Piano Concertos
      Etikett: Dgg (Deutsche Grammophon Gesellschaft)
    • 12.28
      Helena Munktell - Trio För Piano, Violin & Violoncell
      Tobias Ringborg, Kristina Winiarski, Peter Friis Johansson
      Munktell - Dix Mélodies- Violinsonata-Pianotrio
      Etikett: Bis
    • 12.22
      Claude Debussy - Ariettes Oubliées (Arr)
      Sofie Asplund, Lunds Kammarsolister
      Les Illuminations - Ariettes Oubliées
      Textförfattare: Paul Verlaine
      Etikett: Swedish Society Discofil
    • 12.14
      Bohuslav Martinu - Konsert För Violin & Orkester Nr 2
      Frank Peter Zimmermann, Jakub Hrusa, Bamberger Symphoniker
      Martinu Violin Concertos 1 & 2 - Bartok Solo Sonata
      Etikett: Bis
    • 12.06
      Wolfgang Amadeus Mozart - Kvartett För Piano, Violin, Viola & Violoncell Nr 1 g-moll Kv 478
      Matthew Truscott, Joel Hunter, Frank-Michael Guthmann, Leif Ove Andsnes
      Mozart Momentum
      Etikett: Sony Music
    • 12.03
      Benjamin Britten - Variationer För Stråkorkester Op 10
      John Wilson, Sinfonia Of London
      English Music For Strings
      Etikett: Chandos
    • 11.55
      Depeche Mode - Enjoy The Silence
      Album: International Compilation Mute
      Kompositör: Martin Gore
      Bolag: Mute
    • 11.52
      Royal Philharmonic Orchestra (London) - Sound Of Silence
      Album: The Greatest Hits Of Simon & Garfunkel
      Kompositör: Paul Simon
      Bolag: Rpo
    • 11.49
      Tigran Hamasyan, John Parricelli, Lars (1) Danielsson, Magnus Öström - Tystnaden
      Album: Liberetto
      Kompositör: Lars (1) Danielsson, Tigran Hamasyan
      Bolag: Act Company
    • 11.45
      Style Of Five, Constantine Orbelian & Novaya Opera Orchestra Dmitri Hvorostovsky - Moments Of Silence
      Kompositör: Andrey Pavlovich Petrov
      Bolag: Delos
    • 11.37
      Arvo Pärt - Nunc Dimittis
      Bengt Ollén, Sofia Vokalensemble (Stockholm)
      In Paradisum
      Textförfattare: 29 - 32
      Etikett: Footprint Records
    • 11.33
      Pelle Jakobsson - Vallåt Från Mockfjärd (Efter Anders Frisell)
      Album: Locklåtar Och Musik På Horn Och Pipa
      Kompositör: Trad Från Sverige: Dalarna: Mockfjärd
      Bolag: Sveriges Radio
    • 11.32
      Erika & Cecilia - Vallåt
      Kompositör: Traditional
      Bolag: Do Music Records
    • 11.28
      The Monks Of The Grande Chartreuse - Hymn Eternal Creator Of The World
      Kompositör: Anonymous
      Bolag: Philip Gröning
    • 11.20
      Rosemary Standley & Dom La Nena - Le Chant Des Oiseaux
      Kompositör: Pablo Casals
      Bolag: Air Rytmo
    • 11.11
      Jane Antonia Cornish & Hamilton Berry - Scattered Light
      Kompositör: Jane Antonia Cornish
      Bolag: Innova
    • 11.00
      Saeunn Thorsteinsdottir, Caitlin Sullivan, Claire Bryant, Hamilton Berry, Vicky Chow & Jane Antonia Cornish Anna Elashvili - Into Silence I
      Kompositör: Jane Antonia Cornish
      Bolag: Innova
    • 10.54
      Anonymus 1600-Tal - Greensleeves To A Ground
      Richard Harvey, Philip Thorby, Jakob Lindberg
      The Genteel Companion
      Etikett: Asv
    • 10.50
      Johann Sebastian Bach - Menuett För Klaverinstrument Bwv Anh 114 G-dur (Arr)
      Calmus-Ensemblen, Lautten Compagney (Berlin)
      Bacharcades
      Etikett: Carus
    • 10.47
      Francesco Cavalli - Pompeo Magno: Io T'abbraccio
      Raquel Andueza, Xavier Sabata, La Galania
      Textförfattare: Nicolo Minato
      Etikett: Anima E Corpo
    • 10.43
      Francesco Cavalli - Elena: Che Dunque Sara
      Raquel Andueza, Xavier Sabata, La Galania
      Textförfattare: Nicolo Minato
      Etikett: Anima E Corpo
    • 10.38
      Francesco Cavalli - La Calisto: Dolcissimi Baci
      Raquel Andueza, Xavier Sabata, La Galania
      Textförfattare: Giovanni Faustini
      Etikett: Anima E Corpo
    • 10.09
      Jean Philippe Rameau - Nais: Svit
      Jordi Savall, Le Concert Des Nations
      L'orchestre De Louis Xv (1:2)
      Etikett: Alia Vox
    • 10.03
      Phemius Consort - Dig Min Söde Skat At Möde
      Album: Brorson - The Rare Treasure Of Faith
      Kompositör: Ej Angiven
      Bolag: Dacapo
    • 10.00
      Johann Sebastian Bach - Goldberg-Variationerna (Bwv 988)
      Johan Hugosson
      Goldberg Variations
      Etikett: Johan Hugosson
    • 09.55
      Johann Sebastian Bach - Jesu, Meine Freude
      Calmus-Ensemblen, Lautten Compagney (Berlin)
      Bacharcades
      Textförfattare: Johann Franck
      Etikett: Carus
    • 09.51
      Johann Sebastian Bach - Nun Lob, Mein Seel, Den Herren
      Calmus-Ensemblen, Lautten Compagney (Berlin)
      Bacharcades
      Etikett: Carus
    • 09.45
      Johann Sebastian Bach - Komm O Tod Du Schlafes Bruder (Arr)
      Calmus-Ensemblen, Lautten Compagney (Berlin)
      Bacharcades
      Textförfattare: Johann Franck
      Etikett: Carus
    • 09.40
      Johann Sebastian Bach - Ach Wie Nichtig, Ach Wie Fluchtig (Arr)
      Calmus-Ensemblen, Lautten Compagney (Berlin)
      Bacharcades
      Etikett: Carus
    • 09.36
      Johann Sebastian Bach - Wachet Auf Ruft Uns Die Stimme (Bwv 645) (Arr)
      Calmus-Ensemblen, Lautten Compagney (Berlin)
      Bacharcades
      Textförfattare: Philipp Nicolai
      Etikett: Carus
    • 09.32
      Michael Eysertt - Canzona För Luta F-dur
      Magnus Andersson
      Nürnberger Lautenschläger
      Etikett: Br Klassik
    • 09.29
      Michael Eysertt - Canzona För Luta D-dur
      Magnus Andersson
      Nürnberger Lautenschläger
      Etikett: Br Klassik
    • 09.19
      Georg Philipp Telemann - Kvartett För Flöjt, Fagott, Viola Da Gamba & Bc C-dur Twv 43:C2
      Camerata Köln
      Georg Philipp Telemann - Concerti Da Camera Vol 2
      Etikett: Cpo (Classic Produktion Osnabrück)
    • 09.15
      Henry Purcell - Dido And Aeneas: Nr 38, Akt 3, "When I Am Laid In Earth" (Arr)
      Calmus-Ensemblen, Lautten Compagney (Berlin)
      Bacharcades
      Etikett: Carus
    • 09.11
      Johann Sebastian Bach - Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen (Bwv 12): Nr 2, Kör, Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen (Arr)
      Calmus-Ensemblen, Lautten Compagney (Berlin)
      Bacharcades
      Textförfattare: Salomo Franck
      Etikett: Carus
    • 09.07
      Alessandro Scarlatti - Svit För Flöjt & Bc Nr 2 G-dur: Sats 1, Preludium
      Fuoco E Cenere
      Umana E Inumana
      Etikett: Arion
    • 09.03
      Tarquinio Merula - Chaconne För 2 Melodiinstrument & Bc
      His Majesties Sagbutts & Cornetts (London), Timothy Roberts
      Grand Tour
      Etikett: Hyperion
    • 08.56
      Johann (2) Strauss - Im Krapfenwald'l (Op 336)
      Manfred Honeck, Wiener Symphoniker
      Johann Strauss
      Etikett: Wiener Symphoniker
    • 08.50
      Frédéric Chopin - Impromptu För Piano Nr 4 ciss-moll Op 66 Posth
      Stanislav Bunin
      Etikett: Dgg
    • 08.45
      Henri Rabaud - Éclogue (Op 7)
      Leif Segerstam, Rheinland-Pfalz Statliga Filharmoni
      Orchestral Works
      Etikett: Marco Polo
    • 08.41
      Johann Christian Bach - Konsert För Klaverinstrument & Stråkorkester Op 1:6 D-dur
      Steven Devine, Ian Page, The Mozartists
      Mozart In London (1)
      Etikett: Signum Records
    • 08.38
      Leonard Bernstein - Somewhere
      Nadine Sierra, Robert Spano, Royal Philharmonic Orchestra (London)
      There's A Place For Us
      Textförfattare: Stephen Sondheim
      Ensemble/Orkester: Royal Philharmonic Orchestra
      Dirigent: Robert Spano
      Etikett: Deutsche Grammophon
    • 08.31
      Willy Brandt - Konsertstycke För Kornett & Piano Nr 2 Ess-dur Op 12
      Wolfgang Bauer, Oliver Triendl
      Music For Trumpet
      Etikett: Mdg
    • 08.25
      Wolfgang Amadeus Mozart - Die Zauberflöte
      René Jacobs, Anna-Kristiina Kaappola, Marlis Petersen, Sunhae Im, Inga Kalna, Alois Mühlbacher, Christoph Schlögl, Anna Grevelius, Isabelle Druet, Philipp Pötzlberger, Daniel Behle, Kurt Azesberger...
      Die Zauberflöte
      Textförfattare: Emanuel Schikaneder
      Etikett: Harmonia Mundi
    • 08.18
      Yngve Sköld - Symfoni Nr 2 Op 36
      Tuomas Ollila, Sveriges Radios Symfoniorkester (Stockholm)
      Symfoni Nr 2 Op 36 - Violinkonsert Op 40
      Etikett: Phono Suecia
    • 08.14
      Max Bruch - 4 Stycken För Violoncell & Piano Op 70
      Nash Ensemble
      Bruch - String Quartet No 2 - Romance Op 85 - Four Pieces Op 70 - Piano Trio Op 5
      Etikett: Hyperion
    • 08.09
      Germaine Tailleferre - Liten Svit För Orkester
      David Snell, Foundation Philharmonic Orchestra
      Women Write Music
      Etikett: Atma Disques
    • 08.02
      Gabriela Lena Frank - Danza De Los Saqsampillos
      Christopher Norton, Todd Kemp
      Hilos (Threads) - Danza De Los Saqsampillos - Adagio Para Amantaní - Quijotadas
      Etikett: Naxos
    • 07.57
      Gaetano Donizett - La Favorita: Nr 14 Akt 4, "Favorita Del Re...Spirto Gentil"
      Vittorio Grigolo, Pier Giorgio Morandi, Orkester
      The Italian Tenor
      Textförfattare: Calisto Bassi
      Etikett: Sony
    • 07.51
      Jules Massenet - Thais: Akt 2, Méditation
      Lucie Svehlova, Ondrej Lenard, Prags Filharmoniska Kör, Prags Nationalteaters Orkester
      Italian Operatic Arias
      Etikett: Supraphon
    • 07.43
      Joseph Martin Kraus - Rondo För Piano F-dur
      Ronald Brautigam
      The Solo Piano Music
      Etikett: Bis
    • 07.39
      Jean-Philippe Rameau - Dardanus: Utdrag
      Anders J Dahlin, Michi Gaigg, L'orfeo Barockorchester
      Pigmalion Dardanus Suites & Arias
      Textförfattare: Charles Antoine Le Clerc De La Bruere
      Ensemble/Orkester: L'Orfeo barockorkester
      Dirigent: Michi Gaigg
      Etikett: Cpo (Classic Produktion Osnabrück)
    • 07.35
      Giovanni Pierluigi Da Palestrina - Se Ben Non Veggon Gli Occhi
      Il Compagnia Del Madrigale
      Orlando Furioso
      Textförfattare: Lodovico Ariosto
      Ensemble/Orkester: Il compagnia del madrigale
      Etikett: Arcana
    • 07.27
      Gaziza Zjubanova - Stråkkvartett Nr 1
      Kazachstans Statliga Stråkkvartett
      Etikett: Divox
    • 07.24
      Carl Nielsen - Moderen: Nr 1A, Tågen Letter
      Anna Dina Schick, Nina Kathrin Schlemm
      Chamber Music (1)
      Etikett: Dacapo
    • 07.20
      Flor Peeters - Suite Modale För Orgel Op 43
      D'arcy Trinkwon, Kapellet
      Organ Music
      Etikett: Hyperion
    • 07.12
      Niels Wilhelm Gade - Konsert För Violin & Orkester Op 56 d-moll
      Thomas Albertus Irnberger, Doron Salomon, Jerusalems Symfoniorkester
      Etikett: Gramola
    • 07.05
      Franz Schubert - Impromptu För Piano D 899:4 Ass-dur
      Paul Lewis
      Piano Sonatas D 840, 850, 894 | Impromptus D 899 | Klavierstücke D 946 (2:2)
      Etikett: Harmonia Mundi
    • 07.02
      Johann Sebastian Bach - Kantat Nr 147 (Herz Und Mund Und Tat Und Leben): Nr 10, "Jesus Bleibet Meine Freude "
      Trinity Baroque, Julian Podger, The English Concert (London), Albrecht Mayer
      Voices Of Bach
      Textförfattare: Okänd
      Ensemble/Orkester: The English Concert/Trinity baroque
      Dirigent: Julian Podger
      Etikett: Decca
    • 07.00
      Fritz Kreisler - Schön Rosmarin (Op 55:4)
      Gil Shaham, Orpheus Chamber Orchestra (New York)
      Violin Romances
      Etikett: Dgg
    • 06.56
      Simon Phipps, Svenska Kammarkören - Julsång
      Album: So Fair And Bright
      Kompositör: Hugo Alfvén
      Bolag: Footprint Records
    • 06.54
      Orsa - En Stjärna Gick På Himlen Fram (Efter Anna Bruksner)
      Karin Lindqvist
      Änglanatt
      Textförfattare: Johan Olof Wallin
      Etikett: Swedish Society
    • 06.49
      Skruk Rim Banna - Mitt Hjerte Alltid Vanker
      Kompositör: Trad Svensk Folkmelodi
      Bolag: Kirkelig Kulturverksted
    • 06.43
      Mahalia Jackson - O Come All Ye Faithful
      Album: Silent Night
      Kompositör: John Francis Wade
      Bolag: Columbia
    • 06.38
      Kraja - Dagen Är Kommen
      Kompositör: John Francis Wade
      Bolag: Westpark Music
    • 06.31
      Emma Kirkby, Michael Lees, Tom Raskin, Simon Birchall, Martin Neary, Westminster Abbey Choir (London), Paul Willey, English Chamber Orchestra (London) - Adeste Fideles
      Album: Adeste Fideles
      Kompositör: John Francis Wade
      Bolag: Sony Classical
    • 06.26
      Bing Crosby, John Scott Trotter - Adeste Fideles
      Kompositör: John Francis Wade
      Bolag: Decca
    • 06.22
      John Francis Wade - Adeste Fideles
      Aage Kvalbein, Iver Kleive
      Julemeditasjoner
      Etikett: Kirkelig Kulturverksted
    • 06.17
      Frida Augustsson - Kommer Du I Natten
      Kompositör: Stefan Jämtbäck
      Bolag: Farec
    • 06.13
      Trad Från Tyskland - Det Är En Ros Utsprungen
      Stefan Parkman, Uppsala Akademiska Kammarkör
      En Stjärna Gick På Himlen Fram
      Textförfattare: Tekla Knös
      Etikett: Vanguard Classics
    • 06.10
      Okänd - Hell Dig Du Härliga Julafton Klara
      Anders Göransson, Linné-Kvintetten (Uppsala)
      Till Betlehem Mitt Hjärta
      Textförfattare: Charlotte Cecilia Af Tibell
      Etikett: Musik I Uppland
    • 06.03
      Maria Brengesjö Sven Brengesjö - Blott En Dag
      Kompositör: Oscar Ahnfelt
      Bolag: Sven Brengesjö
    • 05.52
      Sinfonia Varsovia, Robert Trevino (conductor) - Two Hungarian Dances - no 11 in D minor, no 5 in G minor
      Kompositör: Johannes Brahms (1833-1897)
    • 05.43
      Maureen Forrester (alto), I Solisti Zagreb, Antonio Janigro (conductor) - Air: 'Return, O God of hosts' from "Samson", Act 2
      Kompositör: George Frideric Handel (1685-1759)
    • 05.36
      English Chamber Orchestra, Mitsuko Uchida (conductor) - 4 Kontratanze (K.267)
      Kompositör: Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
    • 05.25
      Violetas Visinskas (flute), Algirdas Simenas (violin), Gediminas Derus (cello), Daumantas Slipkus (piano) - Trio sonata in G major
      Kompositör: Antonio Sacchini (1735-1786)
    • 05.12
      Zoltan Kocsis (piano) - Lyric Pieces, Book 3 (Op.43)
      Kompositör: Edvard Grieg (1843-1907)
    • 05.03
      Flemish Radio Orchestra, Marc Soustrot (conductor) - Nocturne (1931)
      Kompositör: August de Boeck (1865-1937)
    • 04.59
      Ola Eliasson (baritone), Mats Jansson (piano) - Le Jardin mouille, Op 3 No 3
      Kompositör: Albert Roussel (1869-1937), Henri de Regnier (author)
    • 04.46
      Owen Dennis (oboe) - 6 Metamorphoses after Ovid
      Kompositör: Benjamin Britten (1913-1976)
    • 04.21
      Robert Aitken (flute), CBC Vancouver Orchestra, Mario Bernardi (conductor) - Concerto for flute and strings in G major, Wq.169
      Kompositör: Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788)
    • 04.01
      Claire Lefilliatre (soprano), Currende, Erik van Nevel (director) - Confitebor tibi, Domine (Psalm) for soprano, strings and continuo
      Kompositör: Anonymous
    • 04.00
      BBC Concert Orchestra - "La Cheminée du Roi René" (excerpt from Madrigal-Nocturne)
      Kompositör: Darius Milhaud (1892-1974)
    • 03.26
      Augustin Hadelich (violin), Monte-Carlo Philharmonic Orchestra, Christian Vasquez (conductor) - Symphonie espagnole in D minor, Op 21
      Kompositör: Edouard Lalo (1823-1892)
    • 03.01
      Maria Wloszczowska (violin), Joseph Puglia (violin), Timothy Ridout (viola), Xenia Jankovic (cello), Alasdair Beatson (piano) - Fugue in D minor; Sarabande in D minor; Polka in D; Excerpts from 'The Seasons'
      Kompositör: Alexander Glazunov (1865-1936),Anatoly Lyadov (1855-1914),Peter Ilyich Tchaikovsky (1840-1893)
    • 02.29
      WDR Symphony Orchestra, Cologne, Krzysztof Urbanski (conductor) - Symphony no 4 in A, Op 90 ('Italian')
      Kompositör: Felix Mendelssohn (1809-1847)
    • 02.05
      Augustin Hadelich (violin), WDR Symphony Orchestra, Cologne, Krzysztof Urbanski (conductor) - Violin Concerto, Op 14
      Kompositör: Samuel Barber (1910-1981)
    • 02.01
      WDR Symphony Orchestra, Cologne, Krzysztof Urbanski (conductor) - Scherzo for Piano
      Kompositör: Grazyna Bacewicz (1909-1969), Krzysztof Urbanski (arranger)
    • 02.00
      BBC Concert Orchestra - "La Cheminée du Roi René" (excerpt from Madrigal-Nocturne)
      Kompositör: Darius Milhaud (1892-1974)
    • 01.50
      Kotaro Fukuma (piano) - The Nutcracker, suite, Op 71a (excerpts)
      Kompositör: Peter Ilyich Tchaikovsky (1840-1893)
    • 01.28
      Finnish Radio Symphony Orchestra, Kari Tikka (conductor) - Sinfonia Piccola (1935)
      Kompositör: Heikki Suolahti (1920-1936)
    • 01.02
      Fine Arts Quartet - Quartet for strings (Op.77`1) in G major Hob III/81 "Lobkowitz"
      Kompositör: Joseph Haydn (1732-1809)
    • 00.46
      David Kadouch (piano) - In the Mists
      Kompositör: Leos Janacek (1854-1928)
    • 00.30
      BBC National Orchestra of Wales, Vassily Sinaisky (conductor) - Svetliy prazdnik [Russian Easter festival] overture (Op.36)
      Kompositör: Nikolai Rimsky-Korsakov (1844-1908)
    • 00.16
      Stephen Powell (tenor), Lorraine Reinhardt (soprano), Linda Lee Thomas (piano), Gwen Thompson (violin), Eugene Osadchy (cello), Vancouver Chamber Choir, Jon Washburn (conductor) - Five Scottish and Irish songs
      Kompositör: Ludwig van Beethoven (1770-1827)
    • 00.08
      Luc Tooten (cello), Flemish Radio Orchestra, Jan Latham-Koenig (conductor) - Naar Hoger Licht (Towards a Higher Light), symphonic poem with cello solo (1933)
      Kompositör: Lodewijk De Vocht (1887-1977)
    • 00.05
      Kaia Urb (soprano), Heiki Matlik (guitar) - Oo (The Night) (1998)
      Kompositör: Margo Kolar (b.1962), I.Hirv (author)
    • 00.01
      Hyun-Mi Kim (violin), Seung-Hye Choi (piano) - Melody, from Souvenir d'un lieu cher, Op 42
      Kompositör: Peter Ilyich Tchaikovsky (1840-1893)
    • 00.00
      BBC Concert Orchestra - "La Cheminée du Roi René" (excerpt from Madrigal-Nocturne)
      Kompositör: Darius Milhaud (1892-1974)