Låtlistor

  • Söndag 9 januari 2022

    • 00.00
      BBC Concert Orchestra - "La Cheminée du Roi René" (excerpt from Madrigal-Nocturne)
      Kompositör: Darius Milhaud (1892-1974)
    • 23.54
      Joni Mitchell, Wayne Shorter, Vince Mendoza - Both Sides Now
      Album: Both Sides Now
      Kompositör: Joni Mitchell
      Bolag: Reprise
    • 23.49
      Abraham Fogg - The Ceremony
      Kompositör: Grégoire Vaillant
      Bolag: Warp Records
    • 23.46
      Ruum, Maarja Nuut - Käed-Mäed
      Kompositör: Hendrik Kaljujärv
      Bolag: Fatcat Records
    • 23.43
      Tone Of Voice Orchestra - He Loves Her For It
      Kompositör: Trinelise Væring, Fredrik Lundin
      Bolag: Stunt Records/Sundance Music Aps
    • 23.37
      Trio Mio - Filingpolska
      Album: Love & Cigars
      Kompositör: Jens Ulvsand
      Bolag: Go Danish Folk Music
    • 23.32
      Marching Band - Travel In Time
      Album: Spark Large
      Kompositör: Marching Band
      Bolag: U & L Records
    • 23.28
      Ola Sandström, Maja Heurling - Till Mitt Hem (Radio Edit)
      Kompositör: Ola Sandström, Maja Heurling
      Bolag: Kakafon Records
    • 23.24
      Dick Oatts, High Coast Jazz Orchestra - Loss Of You
      Kompositör: Dick Oatts
    • 23.18
      Hailu Mergia - Tche Belew
      Album: Tche Belew
      Bolag: Awesome Tapes From Africa
    • 23.15
      Ajak Kwai - You Don't Need To Be Cool
      Kompositör: Ajak Kwai
      Bolag: 100 Pianos For Australia
    • 23.12
      Alberto Benati, Daniele Benati - The Last Eden
      Kompositör: Alberto Benati, Daniele Benati
      Bolag: Flipper
    • 23.06
      Second Hand Orchestra - Choices Wide As Rivers
      Kompositör: James Yorkston, Karl Jonas Winqvist
      Bolag: Sing A Song Fighter
    • 22.55
      Henrik Oja, Frida Johansson - Mist In The Mire
      Kompositör: Henrik Oja, Frida Johansson
      Bolag: Electronic Arts Music
    • 22.51
      Jonsi - Hengilas
      Album: Go
      Kompositör: Jon Thor Birgisson
      Bolag: Parlophone
    • 22.47
      Håkan Hellström - Tro På Livet
      Album: Illusioner
      Kompositör: Håkan Hellström, Björn Olsson
      Bolag: Woah Dad
    • 22.42
      Gabriel Fauré - Cantique De Jean Racine (Op 11)
      Laurence Equilbey, Accentus, Orchestre National De France (Paris)
      Requiem
      Textförfattare: Jean Racine
      Etikett: Naive
    • 22.36
      Syriana - Galatian Bridge At Dawn
      Album: The Road To Damascus
      Kompositör: Abdullah Chhadeh, Dubulah, Bernard O'neill
      Bolag: Realworld
    • 22.34
      Brand X Music - Kings Gambit
      Kompositör: Roberto Terreiro Prado
      Bolag: Brand X Music
    • 22.30
      Haig Sarikouyoumdjian, Gaguik Mouradian, Jordi Savall, Viva Biancaluna Biffi, David Mayoral - Menk Kadj Tohmi
      Album: Esprit D'armenie
      Kompositör: Tigran Tjuchadzjian
      Bolag: Alia Vox
    • 22.25
      Neil Cowley, Ben Lukas Boysen - Solitary Refinement
      Kompositör: Neil Cowley, Ben Lukas Boysen
      Bolag: Mote
    • 22.24
      The Touré-Raichel Collective, Eyal Sela - Gassi Gabbi
      Album: The Paris Session
      Kompositör: Idan Raichel, Vieux Farka Touré
      Bolag: Cumbancha
    • 22.17
      Orquesta Tangarte - Verano Porteño
      Kompositör: Astor Piazzolla
      Bolag: Monophon
    • 22.11
      Luciano Supervielle, Adriana Varela, Campo - Perfume
      Album: Bajofondo Tango Club Presents Supervielle
      Kompositör: Luciano Supervielle
      Bolag: Surco
    • 22.05
      Galento Sound Service - Musik Kidogo
      Kompositör: Tommy Galento Nilsson
      Bolag: Rootsy.Nu
    • 22.00
      Hidè Takemoto - Moon Springs
      Kompositör: Hideyuki Takemoto
      Bolag: Hidè Takemoto
    • 21.56
      Sergej Rachmaninov - Vårflöden ( Vesenniye vody) op 14:11
      Krassimira Stoyanova, Ludmil Angelov
      Textförfattare: Fjodor Tiuttjev
    • 21.54
      Sergej Rachmaninov - Jag väntar dig (Ya zhdu tebya) op 14:1
      Krassimira Stoyanova, Ludmil Angelov
      Textförfattare: Marija Davidova
    • 21.52
      Sergej Rachmaninov - Här är ljuvligt (Zdes′ khorosho) op 21:7
      Krassimira Stoyanova, Ludmil Angelov
      Textförfattare: Glafira Galina
    • 21.51
      Sergej Rachmaninov - Fyra sånger
    • 21.50
      Sergej Rachmaninov - Natt i min trädgård (Noch′yu v sadu u menya) op 38:1
      Krassimira Stoyanova, Ludmil Angelov
      Textförfattare: Afasnij Fet, efter Avetik Isaakian
    • 21.46
      Sergej Rachmaninov - Natt (Noch'), ur 12 Songs without Opus, No. 10
      Krassimira Stoyanova, Ludmil Angelov
      Textförfattare: Daniil Rathaus
    • 21.43
      Sergej Rachmaninov - Bönen (Molitva) op 8:6
      Krassimira Stoyanova, Ludmil Angelov
      Textförfattare: Aleksej Plesjtjejev, efter Goethe
    • 21.41
      Sergej Rachmaninov - A-oo - Sökandet (А-у!), op 38:6
      Krassimira Stoyanova, Ludmil Angelov
      Textförfattare: Konstantin Balmont, efter Edgar Allan Poe
    • 21.37
      Sergej Rachmaninov - Blomman har vissnat, (Uvjal Tsvetok)
      Krassimira Stoyanova, Ludmil Angelov
      Textförfattare: Daniil Rathaus
    • 21.34
      Sergej Rachmaninov - Tusenskönor (Margaritki), op. 38/3
      Krassimira Stoyanova, Ludmil Angelov
      Textförfattare: Igor Severjanin
    • 21.32
      Sergej Rachmaninov - Till min olycka förälskade jag mig, (Polyubila ya na pechal′ svoyu) op 8:4
      Krassimira Stoyanova, Ludmil Angelov
      Textförfattare: Aleksey Pleshcheyev, efter Taras Sjevtjenko
    • 21.31
      Sergej Rachmaninov - Drömmen, (Son) op 8:5
      Krassimira Stoyanova, Ludmil Angelov
      Textförfattare: Aleksey Pleshcheyev, efter Heinrich Heine
    • 21.23
      Sydvästtyska radions symfoniorkester/Teodor Currentzis - Montague och Capulet ur Romeo och Julia
      Kompositör: Sergej Prokofjev
    • 20.38
      Sergej Prokofjev - Symfoni nr 5 B-dur
      Sydvästtyska radions symfoniorkester, Stuttgart, Teodor Currentzis
    • 20.32
      Frédéric Chopin - Nocturne nr 20 ciss-moll
      Julianna Avdeeva
    • 20.03
      Sergej Prokofjev - Pianokonsert nr 3 C-dur
      Sydvästtyska radions symfoniorkester, Stuttgart, Teodor Currentzis, Julianna Avdeeva
    • 19.40
      Ellen Andersson sång, Peter Asplund trp, Norrlandsoperans symfoniorkester, Mats Hålling dir - Over the rainbow
      Kompositör: Harold Arlen, Mats Hålling arr
    • 19.34
      Ellen Andersson sång, Peter Asplund sång, Norrlandsoperans symfoniorkester, Mats Hålling dir - S'Wonderful
      Kompositör: George Gershwin, Mats Hålling arr
    • 19.20
      Peter Asplund trp, Norrlandsoperans symfoniorkester, Mats Hålling dir - In A Sentimental Mood
      Kompositör: Duke Ellington, Mats Hålling arr
    • 19.15
      Ellen Andersson sång, Hans Andersson kontrabas - Let's do it (Let's fall in love)
      Kompositör: Cole Porter
    • 19.06
      Norrlandsoperans symfoniorkester, Mats Hålling dir - Irving Berlin medley
      Kompositör: Irving Berlin, Mats Hålling arr
    • 18.56
      Ellen Andersson sång, Peter Asplund trp, Norrlandsoperans symfoniorkester, Mats Hålling dir - Stardust
      Kompositör: Hoagy Carmichael, Mats Hålling arr
    • 18.51
      Ellen Andersson sång, Peter Asplund trp, Norrlandsoperans symfoniorkester, Mats Hålling dir - There's a Boat dat's Leavin' Soon For New York
      Kompositör: George Gershwin, Mats Hålling arr
    • 18.40
      Weedie Braimah, Raja Kassis, Christian Scott Atunde Adjuah, Dave Eggar, Cory Henry, Cheikh Ndoye, Sam Dickey, Luke Quaranta, Munir Zakee - Sackodougou
      Kompositör: Weedie Braimah, Cory Henry
      Bolag: Stretch Music
    • 18.36
      Sons Of Kemet - To Never Forget The Source
      Kompositör: Shabaka Hutchings
      Bolag: Impulse
    • 18.29
      Konkarong, Elias Källvik - Machacha Is Here
      Kompositör: Robert Tjäderkvist, Sofi Hellborg
      Bolag: Periferi Records
    • 18.25
      Göran Strandberg Trio - Falling Grace
      Kompositör: Steve Swallow
      Bolag: Resonansium Records
    • 18.21
      John Scofield, Ryan Lerman, Jack Conte, Larry Goldings, Mononeon, Lemar Carter - The Shiner
      Kompositör: Scary Goldings
      Bolag: Pockets Inc
    • 18.15
      Johan Borgström Sextett, Erik Weissglas, Johan Borgström, Anders Persson, Olli Rantala, Michael Andersson, Göran Kroon - Chica Española
      Kompositör: Johan Borgström
      Bolag: Nilento Records
    • 18.10
      Anna Berglund, Anton Dromberg - Oavsett Vad
      Kompositör: Harold Arlen, Anna Berglund
      Bolag: Label missing
    • 18.03
      Håkan Broström, Britta Virves, Jon Henriksson, Karl-Henrik Ousbäck - Everyday Life
      Kompositör: Håkan Broström
      Bolag: Voe Records
    • 17.56
      Monica Zetterlund, Bill (1) Evans, Chuck Israels, Larry Bunker - Jag Vet En Dejlig Rosa
      Album: Waltz For Debby
      Kompositör: Trad
      Bolag: Philips
    • 17.51
      Igor Stravinskij - Konsert För Violin & Orkester I D
      Isaac Stern, Igor Stravinskij, Columbia Symphony Orchestra
      Concertos
      Etikett: Sony Classical
    • 17.46
      Lennie Tristano, Peter Ind, Jeff Morton - Line Up
      Album: Lennie Tristano / The New Tristano
      Kompositör: Lennie Tristano
      Bolag: Rhino
    • 17.39
      Miles Davis, Wayne Shorter, Herbie Hancock, Ron Carter, Tony Williams - Esp
      Album: E S P
      Kompositör: Miles Davis, Wayne Shorter
      Bolag: Columbia
    • 17.35
      John Coltrane, Mccoy Tyner, Jimmy Garrison, Elvin Jones - Say It
      Album: Ballads
      Kompositör: Jimmy Mchugh
      Bolag: Impulse
    • 17.26
      Miles Davis, John Coltrane, Red Garland, Paul Chambers, Philly Joe Jones - When Lights Are Low
      Album: The Legendary Prestige Quintet Sessions
      Kompositör: Benny Carter
      Bolag: Prestige
    • 17.17
      Clifford Brown, Carl (2) Perkins, George Bledsoe, Max Roach - Clifford's Axe
      Album: In Concert
      Kompositör: Clifford Brown
      Bolag: Gnp Crescendo
    • 17.11
      Bud Powell - Conception
      Album: Piano Interpretations
      Kompositör: George Shearing
      Bolag: Norgran
    • 17.02
      Modern Jazz Quartet - Ralph's New Blues
      Album: Concorde
      Kompositör: Milt Jackson
      Bolag: Prestige
    • 17.00
      Bobo Stenson Trio - Cancion Contra La Indecision
      Kompositör: Silvio Rodriguez
      Bolag: Ecm
    • 16.56
      Cesaria Evora - Estanhadinha (Versao Carnaval)
      Kompositör: Frank Cavaquim
      Bolag: Lusafrica
    • 16.52
      Kolinga - Earthquake
      Kompositör: Rebecca M'boungou, Arnaud Estor
      Bolag: Talaklé Production
    • 16.47
      Le Vent Du Nord - Lettre A Durham
      Album: Tromper Le Temps
      Kompositör: Nicolas Boulerice, Réjean Brunet, Olivier Demers
      Bolag: Borealis Records
    • 16.41
      Transglobal Underground - Ruma Jhuma
      Kompositör: Upphovsperson Ej Angiven
      Bolag: Mule Satellite Records
    • 16.37
      Lena Jonsson Trio - Rallpersgubben Kör Timmer
      Kompositör: Lena Jonsson
      Bolag: Hedgehog Music
    • 16.34
      Alice Howe - You've Been Away So Long
      Kompositör: Alice Howe
      Bolag: Alice Howe
    • 16.31
      Haig Sarikouyoumdjian, Georgi Minassyan - Sevmut Amper
      Album: Esprit D'armenie
      Kompositör: Trad Från Armenien
      Bolag: Alia Vox
    • 16.27
      Rosa Mestre - Tonte Navega Ness Tempe
      Kompositör: Jorge Lima Gomes, Helder Cipriano
      Bolag: Orkka International
    • 16.23
      L'alba - So Diventatu
      Kompositör: L'alba
      Bolag: Buda Musique
    • 16.19
      Marta Topferova, Milokraj - Srdecko Moje
      Kompositör: Marta Topferova
      Bolag: Moravia Publishing
    • 16.15
      Groupa - Light Of Life
      Kompositör: Jonas Simonsson, Trad Från Island
      Bolag: All Ice Records
    • 16.12
      Katerina Papadopoulou, Sokratis Sinopoulos - Se Kainourgia Varka Mpika
      Kompositör: Trad Från Grekland
      Bolag: Golden Horn
    • 16.08
      Maja Francis, First Aid Kit - Mama
      Kompositör: Maja Francis, David Wikberg, Johannes Runemark
      Bolag: Rmv Grammofon
    • 16.06
      Dom La Nena - Ela
      Album: Ela
      Kompositör: Dominique Pinto
      Bolag: Six Degrees
    • 16.02
      Kalibé - Indignawa
      Kompositör: Ermanno Panta, Matteo Crugnola
      Bolag: Naxos
    • 16.00
      Chang Jing - In The Past
      Album: The Rough Guide To The Music Of China
      Kompositör: Qi Gang
      Bolag: World Music Network
    • 15.56
      Onipa, Wiyaala - Makoma (Feat. Wiyaala)
      Kompositör: Kweku Sackey, Tom Excell
      Bolag: Strut Records
    • 15.53
      Elin & The Woods, Hilda Länsman - I'm Nature
      Kompositör: Upphovsman Ej Angiven
      Bolag: Fajo Music
    • 15.48
      Kardajala Kirridarra - Abala Barlawa (Everything Was At Peace)
      Kompositör: Kardajala Kirridarra
      Bolag: Kardajala Kirridarra
    • 15.45
      Trio Wolski - The Orange Dog
      Kompositör: Kristian Wolski
      Bolag: Trio Wolski
    • 15.42
      Gong Linna - Pan Ge
      Kompositör: Trad Från Kina
      Bolag: Arc
    • 15.39
      Anna Kruse - Hemkomst
      Kompositör: Anna Kruse
      Bolag: Gateway Music
    • 15.34
      Oumou Sangare, Tony Allen - Yere Faga (Natureboy Flako Version)
      Kompositör: Oumou Sangare
      Bolag: No Format
    • 15.31
      Süperstar Orkestar - Prizemsko Oro
      Kompositör: Ferus Mustafov
      Bolag: Hajde Records
    • 15.26
      Zürös Banda - Zöld Erdöben De Magos
      Kompositör: Zürös Banda
      Bolag: Fono Budai Zenehaz
    • 15.23
      Daymé Arocena, Gilles Peterson's Havana Cultura Band - Yambu (Daisuke Tanabe And Yosi Horikawa Atamix Remix)
      Kompositör: Daymé Arocena
      Bolag: Brownswood Recordings
    • 15.19
      Béla Fleck, Chris Thile - Psalm 136
      Kompositör: Béla Fleck, Chris Thile
      Bolag: Bmg Rights Management
    • 15.15
      Merit Hemmingson, Merit Hemmingson, Samuel Starck, Josef Karnebäck, Ola Hultgren - Lorem Ipsum
      Kompositör: Merit Hemmingson
      Bolag: Fire Egg Recordings
    • 15.12
      Ana Carla Maza - Te Esperé
      Kompositör: Ana Carla Maza Sierra
      Bolag: Persona Editorial
    • 15.07
      Alireza Ghorbani - Arghavan
      Kompositör: Upphovsman Ej Angiven
      Bolag: Barbad Music
    • 15.03
      Jubin Nautiyal, Tanishk Bagchi, Nusrat Fateh Ali Khan, Emraan Hashmi - Lut Gaye
      Kompositör: Manoj Muntashir, Tanishk Bagchi, Nusrat Fateh Ali Khan
      Bolag: Super Cassettes Industries
    • 15.00
      Emma Ahlberg, Niklas Roswall, Daniel Ek - Gammelvalsen (Efter Joel Böhlén)
      Album: Aer
      Kompositör: Trad Från Sverie: Medelpad: Lidensboda
      Bolag: Dimma Sweden
    • 14.52
      Blackhaine - Saddleworth
      Kompositör: Blackhaine
      Bolag: Head Ii
    • 14.46
      Lorraine James - Self Doubt (Leaving The Club Early)
      Kompositör: Lorraine James
      Bolag: Hyperdub
    • 14.43
      Iceboy Violet Aya - Emly Lights Us Moor
      Kompositör: Aya Sinclair, Lucien Sargant
      Bolag: Hyperdub
    • 14.38
      Space Afrika - Yyyyyy2222
      Kompositör: Alessio Nova, Daniel Johnston, Dominic Faber, Josh Inyang, Josh Reid
      Bolag: Dais Records
    • 14.32
      James Holden Mario Batkovic - Chorea Duplex
      Kompositör: James Holden, Mario Batkovic
      Bolag: Invada Records Uk
    • 14.29
      Leron Carson - Runaway Train Trax
      Kompositör: Leron Carson
      Bolag: Sound Signature
    • 14.22
      Leron Carson - 72Nd & Ogelsby
      Kompositör: Leron Carson
      Bolag: Sound Signature
    • 14.16
      Aya - The Only Solution I Have Found Is To Simply Jump Higher
      Kompositör: Aya Sinclair
      Bolag: Hyperdub
    • 14.09
      Blackhaine - Black Lights On The M6
      Kompositör: Jack Bowes, Tom Heyes
      Bolag: Fixed Abode
    • 14.06
      Rainy Miller - Yellowman
      Kompositör: Alex Currie, Jack Bowes
      Bolag: Fixed Abode
    • 14.00
      Space Afrika - Honest Labour (Feat. Hforspirit)
      Kompositör: Josh Reidy, Joshua Inyang
      Bolag: Dais Records
    • 13.48
      Robert Schumann - Kvintett För Piano & Stråkkvartett Op 44 Ess-dur
      Leonard Bernstein, Juilliard-Kvartetten
      Leonard Bernstein - A Portrait
      Etikett: Sony Classical
    • 13.36
      Claude Debussy - Pelléas Et Mélisande
      Pierre Dumoussaud, Chiara Skerath, Maelig Querré, Janina Baechle, Stanislas De Barbeyrac, Alexandre Duhamel, Jerome Varnier, Jean-Vincent Blot, Choeur De L'opera National De Bordeaux, Orchestre Nat...
      Pelléas Et Mélisande
      Textförfattare: Maurice Maeterlinck
      Etikett: Alpha Classics
    • 13.00
      Giuseppe Verdi - Il Trovatore: Akt 2, "Tutto E Deserto...Il Balen Del Suo Sorriso"
      Michael Spyres, Marko Letonja, Strasbourgs Filharmoniska Orkester
      Baritenor
      Textförfattare: Salvatore Cammarano
      Etikett: Erato
    • 12.52
      Gioacchino Rossini - Il Barbiere Di Siviglia: Nr 4 (2), Akt 1, "Largo Al Factotum"
      Michael Spyres, Marko Letonja, Strasbourgs Filharmoniska Orkester
      Baritenor
      Textförfattare: Cesare Sterbini
      Etikett: Erato
    • 12.43
      Adolphe Adam - Le Postillon De Longjumeau: Akt 1, "Mes Amis Écoutez L'histoire"
      Michael Spyres, Marko Letonja, Kör, Strasbourgs Filharmoniska Orkester
      Baritenor
      Textförfattare: Léon Lévy Brunswick,Adolphe De Leuven
      Etikett: Erato
    • 12.38
      Ludwig Van Beethoven - Fidelio
      Marek Janowski, Lise Davidsen, Christina Landshamer, Cornel Frey, Aaron Pegram, Christian Elsner, Johannes Martin Kränzle, Günther Groissböck, Georg Zeppenfeld, Chao Deng, Sächsischer Staatsopernch...
      Fidelio
      Textförfattare: Joseph Sonnleithner,Georg Friedrich Treitschke
      Etikett: Pentatone Classics
    • 12.13
      Joseph Haydn - L'isola Disabitata
      Anett Fritsch, Sunhae Im, Krystian Adam, André Morsch, Bernhard Forck, Akademie Für Alte Musik (Berlin)
      Haydn - L'isola Disabiata
      Textförfattare: Johann Otto Heinrich Schaum
      Etikett: Pentatone Classics
    • 12.11
      Domenico Cimarosa - Il Matrimonio Segreto
      Klara Ek, Giulia Semenzato, Loriana Castellano, Jesus Alvarez, Renato Girolami, Donato Di Stefano, Alessandro De Marchi, Academia Montis Regalis
      Il Matrimonio Segreto
      Textförfattare: Giovanni Bertati
      Etikett: Cpo (Classic Produktion Osnabrück)
    • 12.09
      César Franck - Hulda
      Meagan Miller, Irina Jae Eun Park, Katerina Hebelkova, Anja Jung, Joshua Kohl, Jin Seok Lee, Fabrice Bollon, Operakör, Philharmonisches Orchester (Freiburg)
      Hulda
      Textförfattare: Charles Grandmougin
      Etikett: Naxos
    • 11.56
      Richard Strauss - Morgen (Op 27:4)
      Jussi Björling, Frederick Schauwecker
      Jussi Bjoerling In Song
      Etikett: Rca
    • 11.53
      Umberto Giordano - Andrea Chénier: (28)
      Jussi Björling, Nils Grevillius, Kungl Hovkapellet (Stockholm)
      Great Operatic Arias
      Etikett: Rca
    • 11.48
      Trio Wanderer - Piano Trio No. 1 In D Minor, Op. 63
      Kompositör: Robert Schumann
      Bolag: Harmonia Mundi
    • 11.40
      Johann Sebastian Bach - Konsert För Klaverinstrument & Stråkorkester Med Bc Nr 1 d-moll Bwv 1052
      Alexandre Tharaud, Bernard Labadie, Les Violons Du Roy (Quebec)
      Keyboard Concertos
      Etikett: Virgin Classics
    • 11.31
      Georg Friedrich Händel - Zadok The Priest
      Monteverdi-Kören (London), John Eliot Gardiner, Monteverdi-Orkestern (London)
      Etikett: Erato
    • 11.24
      Georg Friedrich Händel - Dixit Dominus
      Harry Christophers, Elin Manahan Thomas, Grace Davidson, Ruth Massey, Jeremy Budd, Mark Dobell, Eamonn Dougan, The Sixteen
      Dixit Dominus
      Textförfattare: Psaltaren 110
      Etikett: Coro
    • 11.19
      Harry Christophers & The Sixteen - Tenebrae Responsories (From 'Officium Hebdomadae Sanctae'), Holy Saturday: Second Nocturn: Ii.O Vos Omnes - Si Est Dolor - Attendite
      Kompositör: Tomás Luis De Victoria
      Bolag: Emi / Virgin Classics
    • 11.08
      Franz Schubert - Sonat För Piano Nr 20 A-dur D 959
      Maurizio Pollini
      Etikett: Dgg
    • 11.00
      Stefan Nilsson - Fäboden
      Album: Filmmusik
      Kompositör: Stefan Nilsson
      Bolag: Virgin
    • 10.56
      John Dowland - The King Of Denmark's Galliard
      Paul O'dette, Stephen Stubbs, Andrew Lawrence-King, Erin Headley
      Orpheus I Am
      Etikett: Emi
    • 10.54
      Jan Jacob Van Eyck - Fantasia & Echo
      Francois Lazarevitch
      Etikett: Alpha Classics
    • 10.50
      Lucas Ruiz De Ribadayas - Paradeta
      Andrew Lawrence King
      Folias & Canarios
      Etikett: Astrée
    • 10.37
      Johann Sebastian Bach - Konsert För Violin & Stråkorkester Med Bc Nr 1 a-moll Bwv 1041
      Margaret Batjer, Jeffrey Kahane, Los Angeles Chamber Orchestra
      Jalbert - Bach - Pärt - Vasks
      Etikett: Bis
    • 10.33
      Johann Erasmus Kindermann - Jetzund Kommt Die Nacht Herbei
      Jan Kobow, United Continuo Ensemble
      Opitianischer Orpheus
      Etikett: Cpo (Classic Produktion Osnabrück)
    • 10.20
      Giovanni Antonio Pandolfi Mealli, Österbotten - Sex Polskor Från Vöyri & Pedersöre
      Kreeta-Maria Kentala, Tea Polso
      Polska Pandolfi
      Etikett: Alba Records
    • 10.11
      Joseph Martin Kraus - Olympie: Uvertyr
      Werner Ehrhardt, L'arte Del Mondo (Leverkusen)
      La Primavera
      Etikett: Phoenix Edition
    • 10.06
      Johann Adolf Hasse - Semiramide Riconosciuta: Akt 3, "In Bracio A Mille Furie"
      Franco Fagioli, Riccardo Minasi, Il Pomo D'oro
      Arias For Caffarelli
      Textförfattare: Pietro Metastasio
      Etikett: Naive
    • 10.01
      Claudio Monteverdi - Si Dolce E Il Tormento
      Philippe Jaroussky, Christina Pluhar, L'arpeggiata
      Teatro D'amore
      Textförfattare: Okänd
      Etikett: Virgin Classics
    • 09.55
      Johann Sebastian Bach - Goldberg-Variationerna (Bwv 988)
      Simone Dinnerstein
      Goldberg Variations
      Etikett: Telarc Records
    • 09.35
      Johann Sebastian Bach - Svit För Orkester Med Bc Nr 1 C-dur Bwv 1066
      Lars Ulrik Mortensen, Concerto Copenhagen
      Johann Sebastian Bach: The Overtyres Bwv 1066-1069 (Original Versions)
      Etikett: Cpo (Classic Produktion Osnabrück)
    • 09.30
      Johann Sebastian Bach - Allein Gott In Der Höh' Sei Ehr' (Bwv 717)
      Masaaki Suzuki, Domkyrkan
      Etikett: Bis
    • 09.27
      Johann Sebastian Bach - Herr Jesu Christ Dich Zu Uns Wend (Bwv 709)
      Masaaki Suzuki, Domkyrkan
      Etikett: Bis
    • 09.20
      Heinrich Schütz - Wo Der Herr Nicht Das Haus Bauet (Swv 473)
      Gerlinde Sämann, Isabel Schicketanz, David Erler, Georg Poplutz, Felix Schwandtke, Hans-Christoph Rademann, Dresdner Kammerchor
      Psalmen & Friedensmusiken
      Textförfattare: Psaltaren 127
      Etikett: Carus
    • 09.14
      Henry Purcell - King Arthur: Nr 20, "What Power Art Thou"
      Christopher Purves, Emmanuelle Haim, Le Concert D'astrée (Paris)
      Un Fete Baroque
      Textförfattare: John Dryden
      Etikett: Virgin Classics
    • 09.11
      Henry Purcell - King Arthur: Akt 3, Nr 22, "What Power Art Thou" (Arr)
      Asja Fatejeva, Lautten Compagney (Berlin), Wolfgang Katschner
      Time Travel - Songs By Purcell & Lennon/Mccartney
      Etikett: Deutsche Harmonia Mundi (Dhm)
    • 09.07
      Henry Purcell - Fairy Queen: Akt 5: Nr 43, Thus The Gloomy World
      Asja Fatejeva, Lautten Compagney (Berlin), Wolfgang Katschner
      Time Travel - Songs By Purcell & Lennon/Mccartney
      Etikett: Deutsche Harmonia Mundi (Dhm)
    • 09.03
      Johann Sebastian Bach - Svit För Orkester Med Bc Nr 1 C-dur Bwv 1066
      Lars Ulrik Mortensen, Concerto Copenhagen
      Johann Sebastian Bach: The Overtyres Bwv 1066-1069 (Original Versions)
      Etikett: Cpo (Classic Produktion Osnabrück)
    • 08.53
      Franz Schubert - Symfoni Nr 5 B-dur D 485
      Thomas Dausgaard, Svenska Kammarorkestern (Örebro)
      Symphonies Nos 3 | 4 | 5
      Etikett: Bis
    • 08.49
      Fanny Hensel - Stråkkvartett Ess-dur
      Takacs-Kvartetten
      Felix & Fanny Mendelssohn String Quartets
      Ensemble/Orkester: Takácskvartetten
      Etikett: Hyperion
    • 08.42
      Gottlieb Muffat - Svit För Klaverinstrument Nr 3 D-dur
      Flora Fabri
      Etikett: Cpo (Classic Produktion Osnabrück)
    • 08.38
      Kievs Kammarkör, Mykola Hobdytj, Valentyna Seleznova - Chrysostomos-Liturgi (Op 31): Nr 2, Blagoslovi Dusje Moja Gospoda
      Album: Duchovni Sjedevry Rosijskogo Romantyzmu
      Kompositör: Sergej Rachmaninov
      Bolag: Chamber Choir Kyiv
    • 08.32
      Lili Boulanger - Renouveau
      Clemence Boullu, Bernadette Beckermann, Joachim Streckfuss, Antonyj Barysjevskyj, Michael Alber, Orpheus Vokalensemble
      Hymne Au Soleil
      Textförfattare: Armand Silvestre
      Etikett: Carus
    • 08.26
      Peter Tjajkovskij - Svit För Orkester Nr 1 d-moll Op 43
      Jevgenij Svetlanov, Sovjetunionens Statliga Symfoniorkester (Moskva)
      Etikett: Chant Du Monde
    • 08.23
      Trad Från Sverige - Ack Värmeland Du Sköna
      Danish String Quartet
      Wood Works
      Ensemble/Orkester: Den unga danska stråkkvartetten
      Etikett: Dacapo
    • 08.18
      Wolfgang Amadeus Mozart - Le Nozze Di Figaro: Nr 10, Akt 2, "Porgi Amor"
      Marina Rebeka, Speranza Scappucci, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra
      Mozart Arias
      Textförfattare: Lorenzo Da Ponte
      Etikett: Warner Bros
    • 08.16
      Sergej Prokofjev - Zimnij Kostior (Op 122)
      Ronald Corp, New London Orchestra, Finchley Children's Music Group
      Music For Children
      Textförfattare: Samuil Marsjak
      Etikett: Hyperion
    • 08.08
      Joao Domingos Bomtempo - Kvintett För Piano & Stråkkvartett Op 16 Ess-dur
      Imre Rohmann, Kódaly-Kvartetten
      Quintet Opus 16
      Etikett: Portugalsom
    • 08.00
      Richard Wagner - Die Meistersinger Von Nürnberg: Akt 3, "Sankt Crispin Lobet Ihn...Herrje Herrje Mädel Von Fürth...Wach Auf Es Nahet Gen Den Tag"
      Göran Eliasson, Leif Segerstam, Operakören (Stockholm), Kungl Hovkapellet (Stockholm)
      Operakörer
      Textförfattare: Richard Wagner
      Etikett: Naxos
    • 07.56
      Pierre Alexandre Monsigny - On Ne S'avise Jamais De Tout: "Jusque Dans La Moindre Chose" (Arr)
      Catherine Zimmer
      Airs D'opéra Accommodés Pour Le Clavecin
      Etikett: L'encelade
    • 07.48
      Felix Mendelssohn-Bartholdy - Ave Maria (Op 23:2)
      Nicol Matt, Chamber Choir Of Europe
      Chorwerke (6:10)
      Textförfattare: Liturgisk Text
      Etikett: Brilliant Classics
    • 07.44
      Jean Sibelius - Humoresk För Violin & Orkester Nr 1 d-moll Op 87:1
      Pekka Kuusisto, Tapiola Sinfonietta (Esbo)
      Works For Violin And Orchestra
      Etikett: Ondine
    • 07.40
      Johann Sebastian Bach - Kantat Nr 147 (Herz Und Mund Und Tat Und Leben): Nr 10, "Jesus Bleibet Meine Freude" (Arr)
      Simone Dinnerstein
      A Strange Beauty
      Etikett: Sony Classical
    • 07.34
      Maurice Ravel - Miroirs: Nr 5, La Vallée Des Cloches (Arr)
      Simon Rattle, City Of Birmingham Symphony Orchestra
      Shéhérazade
      Etikett: Emi
    • 07.29
      Hilary Tann - The Moor
      Amelia Leclair, Cappella Clausura
      Exultet Terra
      Textförfattare: Psaltaren,Ronald Thomas Thomas
      Etikett: Navona Records
    • 07.21
      Leo Weiner - Divertimento För Orkester Nr 5 Op 39
      Neeme Järvi, Estlands Nationella Symfoniorkester (Tallinn)
      Leo Weiner
      Etikett: Chandos
    • 07.15
      César Franck - Sonat För Violin & Piano A-dur
      Renaud Capucon, Chatia Bunjatisjvili
      Franck
      Etikett: Erato
    • 07.10
      Guillaume Dufay - Ave Maris Stella
      The Hilliard Ensemble, Jan Garbarek
      Officium
      Textförfattare: Liturgisk Text
      Etikett: Ecm
    • 07.04
      Claude Debussy - La Cathédrale Engloutie
      Philippe Bianconi
      Préludes
      Etikett: La Dolce Volta
    • 07.00
      Antonio Vivaldi - Konsert För Violin & Stråkorkester Med Bc Rv 771 c-moll
      Lina Tur Bonet, Musica Alchemica
      Premieres
      Etikett: Pan Classics
    • 06.54
      Peter Mattei, Gustaf Sjökvist, Stockholm Sinfonietta - O Helga Natt
      Album: Jul Med Peter Mattei
      Kompositör: Adolphe Adam
      Bolag: Ladybird
    • 06.51
      Mahalia Jackson, Mildred Falls, Louise Overal - Go Tell It On The Mountain
      Album: In The Upper Room
      Kompositör: Trad
      Bolag: Vogue
    • 06.44
      Marie Nilsson Lind - Anropar Himlen
      Kompositör: Tim Bergling, Daniel Adams-Ray, Jonas Wallin, Petter Tarland, Henrik Jonback
      Bolag: Hedgehog Music
    • 06.39
      Trygve Skaug - Velsignelsen
      Kompositör: Maria Mena, Trygve Skaug
      Bolag: Grammofon
    • 06.34
      Trygve Skaug - Julelyset
      Kompositör: Trad Irländsk
      Bolag: Koke Plate
    • 06.28
      Trygve Skaug - Martyren
      Album: Martyren
      Kompositör: Trygve Skaug
      Bolag: Fashion Moves Music
    • 06.23
      Trygve Skaug - Det Går Over (Akustisk Versjon)
      Kompositör: Trygve Skaug
      Bolag: Grammofon
    • 06.18
      Trygve Skaug - Brenner Overalt
      Kompositör: Eiolf Aasland, Trygve Skaug
      Bolag: Warner Music
    • 06.15
      Mariakören (Västerås), Agneta Sköld, Mats Ericson, Orgel I Dingtuna Kyrka - Mitt I Vintern Var Det
      Album: Klangerna Når Långt
      Kompositör: Gustav Holst
      Bolag: Mariakören
    • 06.08
      Anonymus 1400-Tal - Mariam Matrem Virginem
      Montserrat Figueras, Ninos Cantores De Navarra, Montserrat-Klostrets Nunnekör, Hesperion Xx, Jordi Savall
      Llibre Vermell De Montserrat
      Textförfattare: Anonymus 1400-Tal
      Etikett: Virgin Veritas
    • 06.05
      Olle Persson, Göteborgs Domkyrkas Gosskör, Simon Phipps - Weihnachtslieder (Op 8): Nr 3B, Die Könige (Arr)
      Album: Dagen Är Kommen
      Kompositör: Peter (1) Cornelius
      Bolag: Naxos
    • 06.03
      Esaias (1) Reusner - In Dulci Jubilo
      Christoph Elghuber
      Weyhnacht Gesaenge
      Etikett: Christophorus
    • 05.50
      Peter Mattei (baritone), Swedish Radio Symphony Orchestra, Manfred Honeck (conductor) - Ithaka, Op 21
      Kompositör: Wilhelm Stenhammar (1871-1927)
    • 05.43
      Bernard Lagace (organ) - Passacaglia in D minor BuxWV.161
      Kompositör: Dietrich Buxtehude (1637-1707)
    • 05.34
      Melbourne Symphony Orchestra, Leonard Dommett (conductor) - Essay II
      Kompositör: Robert Hughes (1912-2007)
    • 05.28
      Amsterdam Loeki Stardust Quartet - A la fontaine du prez
      Kompositör: Adrian Willaert (c.1490-1562)
    • 05.22
      Hungarian Radio Orchestra, Viktor Vaszy (conductor) - Comedy Overture
      Kompositör: Viktor Vaszy (1903-1979)
    • 05.11
      Olga Pasiecznik (soprano), Krzysztof Szmyt (tenor), Grzegorz Zychowicz (bass), Il Tempo Baroque Ensemble - Vanitas vanitatum (KBPJ 46)
      Kompositör: Kaspar Forster (1616-1673)
    • 04.36
      Prague Radio Symphony Orchestra, Vladimir Valek (conductor) - Symphony No.5 (H.310) [1946]
      Kompositör: Bohuslav Martinu (1890-1959)
    • 04.23
      Yulianna Avdeeva (piano) - Polonaise-fantasy in A flat major, Op 61
      Kompositör: Fryderyk Chopin (1810-1849)
    • 04.01
      Gradus ad Parnassum, Concerto Palatino, Choral scholars from Wiener Hofburgkapelle, Konrad Junghanel (director) - Vesperae sollennes
      Kompositör: Johann Heinrich Schmelzer (c.1620-1680)
    • 04.00
      BBC Concert Orchestra - "La Cheminée du Roi René" (excerpt from Madrigal-Nocturne)
      Kompositör: Darius Milhaud (1892-1974)
    • 03.33
      Oslo Quartet - String Quartet in F major, Op 135
      Kompositör: Ludwig van Beethoven (1770 - 1827)
    • 03.22
      Gidon Kremer (violin), Madara Petersone (violin), Georgijs Osokins (piano) - Five Pieces
      Kompositör: Dmitry Shostakovich (1906-1975), Lewon Atowmjan (arranger)
    • 03.17
      kapelle 21, Petr Popelka (conductor) - Adagio cantabile, from 'Piano Sonata No. 8 in C minor, op. 13 ('Pathétique')'
      Kompositör: Ludwig van Beethoven (1770 - 1827), Dmitry Shostakovich (arranger)
    • 02.52
      kapelle 21, Petr Popelka (conductor) - Chamber Symphony, after the 'String Quartet No. 10 in A-flat major, op. 188a'
      Kompositör: Dmitry Shostakovich (1906-1975), Rudolf Barshai (arranger)
    • 02.38
      Borodin Quartet - String Quartet No. 1 in C, op. 49
      Kompositör: Dmitry Shostakovich (1906-1975)
    • 02.32
      Julia Sitkovetsky (soprano), Anna Kudriashova-Stepanets (mezzo soprano), Dmitry Sitkovetsky (violin), Yulianna Avdeeva (piano) - Serenade
      Kompositör: Gaetano Braga (1829-1907), Dmitry Shostakovich (arranger)
    • 02.01
      Danel String Quartet (soloist) - String Quartet No. 5 in B-flat major, op. 92
      Kompositör: Dmitry Shostakovich (1906-1975)
    • 02.00
      BBC Concert Orchestra - "La Cheminée du Roi René" (excerpt from Madrigal-Nocturne)
      Kompositör: Darius Milhaud (1892-1974)
    • 01.36
      Philip Pavlov (piano), Sofia Symphony Orchestra, Ivan Marinov (conductor) - Noches en los jardines de Espana [Nights in the Gardens of Spain]
      Kompositör: Manuel de Falla (1876-1946)
    • 01.22
      Yannick Van de Velde (piano) - Estampes [1903]
      Kompositör: Claude Debussy (1862-1918)
    • 00.49
      Neue Dusseldorfer Hofmusik, Mary Utiger (director) - Suite from "Les Indes galantes"
      Kompositör: Jean-Philippe Rameau (1683-1764)
    • 00.40
      Johan van Dommele (organ) - Premier Choral
      Kompositör: Hendrik Andriessen (1892-1981)
    • 00.29
      Vancouver Bach Choir, Bruce Pullan (conductor) - Five Spirituals from the oratorio "A Child of our Time"
      Kompositör: Michael Tippett (1905-1998)
    • 00.19
      Charles Medlam (cello), London Baroque - Cello Concerto in D minor, RV 407
      Kompositör: Antonio Vivaldi (1678-1741)
    • 00.13
      Bengt-Ake Lundin (piano) - 3 Preludes (1926): No 1 in B flat; No 2 in C sharp minor; No 3 in E flat
      Kompositör: George Gershwin (1898-1937)
    • 00.08
      BBC Symphony Orchestra, Sakari Oramo (conductor) - Overture to the opera 'Maskarade'
      Kompositör: Carl Nielsen (1865-1931)
    • 00.01
      Camerata Koln, Michael Schneider (recorder), Rainer Zipperling (viola da gamba), Harold Hoeren (harpsichord) - Sonata in A major – from Der Getreue Music-Meister
      Kompositör: Georg Philipp Telemann (1681-1767)
    • 00.00
      BBC Concert Orchestra - "La Cheminée du Roi René" (excerpt from Madrigal-Nocturne)
      Kompositör: Darius Milhaud (1892-1974)