Låtlistor

  • Lördag 22 september 2018

    • 16.58
      Jan Pieterszoon Sweelinck - Sine Cerere et Baccho friget Venus, kanon
      Jan Pieterszoon Sweelinck
      Sine Cerere et Baccho friget Venus, kanon
      Ensemble/Orkester: Gesualdo Consort
      Dirigent: Harry van der Kamp
      Etikett: Glossa
    • 16.51
      Olivier Peters - Feu vif (I)
      Olivier Peters
      Feu vif, för flöjtkvartett och saxofonkvintett
      Ensemble/Orkester: Vif/Kölns saxofonmaffia
      Etikett: Ars Produktion
    • 16.44
      Gustav Holst - Planeterna (IV) Jupiter, glädjebringaren
      Gustav Holst
      The Planets op 32
      Ensemble/Orkester: Storbritanniens nationella ungdomsorkester
      Dirigent: Edward Gardner
      Etikett: Chandos
    • 16.35
      Franz Schubert - Pianosonat nr 17 D-dur (IV)
      Franz Schubert
      Pianosonat nr 17 D-dur D 850
      Solist: Alice Sara Ott
      Etikett: DGG
    • 16.26
      Gustav Mahler - Symfoni nr 5 ciss-moll: Adagietto, i körversion
      Gustav Mahler
      Symfoni nr 5 ciss-moll
      Ensemble/Orkester: Accentus
      Dirigent: Laurence Equilbey
      Etikett: Naïve
    • 16.18
      Jean Sibelius - Suite mignonne
      Jean Sibelius
      Suite mignonne op 98a
      Ensemble/Orkester: Helsingfors kammarorkester
      Dirigent: Leif Segerstam
      Etikett: BIS
    • 16.13
      Robert Schumann - Pianosonat nr 2 g-moll (IV)
      Robert Schumann
      Pianosonat nr 2 g-moll op 22
      Solist: Angela Hewitt
      Etikett: Hyperion
    • 16.08
      William Harris - Faire is the heaven
      William Harris
      Faire is the heaven, för kör
      Ensemble/Orkester: Queen's College Choir, Oxford
      Dirigent: Owen Rees
      Etikett: Signum Records
    • 16.05
      Trad. från Sverige - Ack Värmeland du sköna
      Trad. från Sverige
      Ack Värmeland du sköna
      Ensemble/Orkester: Den unga danska stråkkvartetten
      Etikett: Dacapo
    • 16.00
      Johan Peter Emilius Hartmann - Pianosonat d-moll (II)
      Johan Peter Emilius Hartmann
      Pianosonat d-moll op 34
      Solist: Nina Gade
      Etikett: Dacapo
    • 15.53
      Enrique Granados - Spanska danser: Oriental
      Enrique Granados
      Danzas españolas
      Solist: Milos Karadaglic
      Etikett: DGG
    • 15.49
      Joseph Haydn - Symfoni nr 96 D-dur (III)
      Joseph Haydn
      Symfoni nr 96 D-dur
      Ensemble/Orkester: Cappella Coloniensis, Köln
      Dirigent: Bruno Weil
      Etikett: Ars Produktion
    • 15.47
      Lili Boulanger - Clarières dans le ciel: Elle était descendue au bas de la prairie
      Lili Boulanger
      Clarières dans le ciel, sångcykel för tenor och piano
      Solist: Alain Jacquon/Jean-Paul Fouchécourt
      Etikett: Timpani
    • 15.43
      Johann Sebastian Bach - Solocellosvit nr 6 D-dur (V)
      Johann Sebastian Bach
      Solocellosvit nr 6 D-dur BWV 1012
      Solist: Dmitrij Badiarov
      Etikett: Ramée
    • 15.37
      Alan Menken - Skönheten och odjuret: Transformation (med slutkör)
      Alan Menken
      The Beauty and the Beast
      Ensemble/Orkester: Orkester & kör
      Dirigent: David Friedman
      Etikett: Walt Disney
    • 15.30
      Peter Tjajkovskij - Pianokonsert nr 1 b-moll (II)
      Peter Tjajkovskij
      Pianokonsert nr 1 b-moll op 23
      Solist: András Schiff
      Ensemble/Orkester: Chicagos symfoniorkester
      Dirigent: Georg Solti
      Etikett: Decca
    • 15.24
      Ernst Krenek - Soloviolinsonat nr 1 (IV)
      Ernst Krenek
      Soloviolinsonat nr 1 op 33
      Solist: Christoph Schickedanz
      Etikett: Audite
    • 15.20
      Gioacchino Rossini - Wilhelm Tell: Mathildes aria ur andra akten
      Gioacchino Rossini
      Guillaume Tell
      Solist: Malin Byström
      Ensemble/Orkester: Sankta Ceciliaakademins orkester, Rom
      Dirigent: Antonio Pappano
      Etikett: EMI
    • 15.06
      Sergej Rachmaninov - Symfoni nr 2 e-moll (III)
      Sergej Rachmaninov
      Symfoni nr 2 e-moll op 27
      Ensemble/Orkester: Detroits symfoniorkester
      Dirigent: Leonard Slatkin
      Etikett: Naxos
    • 14.49
      Richard Strauss - Salome: De sju slöjornas dans
      Richard Strauss
      Salome op 54
      Ensemble/Orkester: Wiens filharmoniker
      Dirigent: Gustavo Dudamel
      Etikett: DGG
    • 14.42
      Clara Schumann - Pianotrio g-moll (IV)
      Clara Schumann
      Pianotrio g-moll op 17
      Ensemble/Orkester: Trio Nordica
      Etikett: Japis
    • 14.38
      William Byrd - Laudibus in sanctis
      William Byrd
      Cantiones sacrae, del 2
      Ensemble/Orkester: Monteverdikören
      Dirigent: John Eliot Gardiner
      Etikett: Soli Dei Gloria
    • 14.29
      Mikael Edlund - Trio Sol
      Mikael Edlund
      Trio Sol
      Ensemble/Orkester: Fagéus-trion
      Etikett: Phono suecia
    • 14.25
      John Williams - Jurassic Park: Tema
      John Williams
      Jurassic Park
      Ensemble/Orkester: Hollywood Bowl-orkestern
      Dirigent: John Mauceri
      Etikett: Philips
    • 14.17
      Frédéric Chopin - Polonäs nr 6 Ass-dur, "Den heroiska"
      Frédéric Chopin
      Polonäs nr 6 Ass-dur op 53
      Solist: Piotr Anderszewski
      Etikett: Virgin Classics
    • 14.10
      Carl Nielsen - Liten svit för stråkorkester a-moll (III)
      Carl Nielsen
      Liten svit för stråkorkester a-moll op 1
      Ensemble/Orkester: Norska kammarorkestern
      Dirigent: Terje Tönnesen
      Etikett: Simax
    • 14.03
      Jean Philippe Rameau - Tredje cembaloboken: Allemande
      Jean Philippe Rameau
      Pièces de clavecin, bok 3
      Solist: Mahan Esfahani
      Etikett: Hyperion
    • 14.00
      Georges Bizet - Carmen: Carmens habanera
      Georges Bizet
      Carmen
      Solist: Denyce Graves
      Ensemble/Orkester: Münchens radioorkester
      Dirigent: Paolo Barbacini
      Etikett: RCA
    • 13.56
      William Walton - Bagatell nr 2
      William Walton
      Fem bagateller för gitarr
      Etikett: Arctic
    • 13.49
      Wolfgang Amadeus Mozart - Pianokonsert nr 23 A-dur (II)
      Wolfgang Amadeus Mozart
      Pianokonsert nr 23 A-dur K 488
      Solist: Mitsuko Uchida
      Ensemble/Orkester: Clevelandorkestern
      Dirigent: Mitsuko Uchida
      Etikett: Decca
    • 13.46
      Ivar Hallström - Hertig Magnus och sjöjungfrun: Annas romans, "Jag lekte som barn"
      Ivar Hallström
      Hertig Magnus och sjöjungfrun
      Solist: Ingela Bohlin
      Ensemble/Orkester: Norrköpings symfoniorkester
      Dirigent: Niklas Willén
      Etikett: Naxos
    • 13.41
      Antonio Vivaldi - Cellokonsert h-moll Ryom 424 (I)
      Antonio Vivaldi
      Cellokonsert h-moll Ryom 424
      Solist: Jean-Guihen Queyras
      Ensemble/Orkester: Akademin för tidig musik, Berlin
      Dirigent: Georg Kallweit
      Etikett: Harmonia mundi
    • 13.34
      Dietrich Buxtehude - Cembalosvit C-dur BuxWV 227
      Dietrich Buxtehude
      Cembalosvit C-dur BuxWV 227
      Solist: Ton Koopman
      Etikett: Challenge Records.
    • 13.28
      Joseph Martin Kraus - Symfoni e-moll (I)
      Joseph Martin Kraus
      Symfoni e-moll VB 141
      Ensemble/Orkester: Svenska kammarorkestern, Örebro
      Dirigent: Petter Sundkvist
      Etikett: Naxos
    • 13.19
      Louis Spohr - Pianosonat A-dur (I)
      Louis Spohr
      Pianosonat A-dur op 125
      Solist: Howard Shelley
      Etikett: Hyperion
    • 13.15
      Richard Rodgers - Kungen och jag: De siamesiska barnens marsch
      Richard Rodgers
      The King and I
      Ensemble/Orkester: National Symphony Orchestra, London
      Dirigent: John Owen Edwards
      Etikett: TER
    • 13.00
      Antonín Dvorák - Pianokvintett A-dur (I)
      Antonín Dvorák
      Pianokvintett A-dur op 81
      Solist: Teo Gheorghiu
      Ensemble/Orkester: Carminakvartetten
      Etikett: Sony
    • 12.56
      Georg Friedrich Händel - Xerxes: Ombra mai fù
      Georg Friedrich Händel
      Serse
      Solist: Cecilia Bartoli
      Ensemble/Orkester: Il giardino armonico
      Dirigent: Giovanni Antonini
      Etikett: Decca
    • 12.52
      Miklos Rozsa - El Cid: Kärlekstema
      Miklos Rozsa
      El Cid
      Solist: Daniel Hope
      Ensemble/Orkester: Kungliga Filharmonikerna, Stockholm
      Dirigent: Alexander Shelley
      Etikett: DGG
    • 12.48
      Willy Brandt - Vaggvisa
      Willy Brandt
      Wiegenlied, för kornett och piano op 14
      Solist: Oliver Triendl/Wolfgang Bauer
      Etikett: MD+G
    • 12.39
      Wilhelm Peterson-Berger - Symfoni nr 1 B-Dur, "Baneret" (IV) Mot nya vårar
      Wilhelm Peterson-Berger
      Symfoni nr 1 B-dur, "Baneret"
      Ensemble/Orkester: Saarländska radions symfoniorkester
      Dirigent: Michail Jurowski
      Etikett: CPO
    • 12.34
      Joseph Haydn - Den gäckade otroheten: Vespinas aria ur andra akten
      Joseph Haydn
      L'infedelta delusa
      Solist: Anna Bonitatibus
      Ensemble/Orkester: Il complesso barocco
      Dirigent: Alan Curtis
      Etikett: Deutsche Harmonia mundi
    • 12.32
      Felix Mendelssohn - Sång utan ord fiss-moll op 67:2
      Felix Mendelssohn
      Lieder ohne Worte op 67
      Solist: Chatia Bunjatisjvili
      Etikett: Sony Classical
    • 12.24
      Arthur Honegger - Symfoni nr 4, "Deliciae basiliensis" (III)
      Arthur Honegger
      Symfoni nr 4, "Deliciae basiliensis"
      Ensemble/Orkester: Londons filharmoniker
      Dirigent: Vladimir Jurovskij
      Etikett: London Philharmonic Orchestra
    • 12.15
      César Franck - Symfoni d-moll (II)
      César Franck
      Symfoni d-moll
      Ensemble/Orkester: Orchestre de la Suisse romande
      Dirigent: Marek Janowski
      Etikett: Pentatone Classics
    • 12.08
      Radamés Gnattali - Liten svit för gitarr
      Radamés Gnattali
      Liten svit för gitarr. Petite suite
      Solist: Franz Halasz
      Etikett: BIS
    • 11.59
      Amanda Maier-Röntgen - Violinsonat h-moll (I)
      Amanda Maier-Röntgen
      Violinsonat h-moll
      Solist: Bengt Forsberg/Cecilia Zilliacus
      Etikett: DB Productions
    • 11.57
      Cipriano de Rore - Da le belle contrade d'Oriente
      Cipriano de Rore
      Femte madrigalboken
      Ensemble/Orkester: Orlando Consort
      Etikett: Harmonia mundi
    • 11.55
      William Seymer - Svit för klarinett och piano (II)
      William Seymer
      Svit för klarinett och piano op 8
      Solist: Hermann Stefansson
      Ensemble/Orkester: Lars David Nilsson
      Etikett: Intim musik
    • 11.50
      Edward Elgar - Cellokonsert e-moll (II)
      Edward Elgar
      Cellokonsert e-moll op 85
      Solist: Paul Watkins
      Ensemble/Orkester: BBC:s filharmoniker, Manchester
      Dirigent: Andrew Davis
      Etikett: Chandos
    • 11.44
      Hector Berlioz - Trojanerna: Didos monolog och avsked ur femte akten
      Hector Berlioz
      Les troyens
      Solist: Véronique Gens
      Ensemble/Orkester: Les talents lyriques
      Dirigent: Christophe Rousset
      Etikett: Virgin Classics
    • 11.38
      Joaquin Turina - Pianokvartett a-moll (I)
      Joaquin Turina
      Pianokvartett a-moll op 67
      Ensemble/Orkester: Nash-ensemblen
      Etikett: Hyperion
    • 11.30
      Ludwig van Beethoven - Symfoni nr 1 C-dur (I)
      Ludwig van Beethoven
      Symfoni nr 1 C-dur op 21
      Ensemble/Orkester: La chambre philharmonique
      Dirigent: Emmanuel Krivine
      Etikett: NAIVE
    • 11.23
      Eriks Esenvalds - Long road
      Eriks Esenvalds
      Long road, för kör a cappella
      Ensemble/Orkester: Polyphony
      Dirigent: Stephen Layton
      Etikett: Hyperion
    • 11.19
      Germaine Tailleferre - Pianotrio (I)
      Germaine Tailleferre
      Pianotrio
      Ensemble/Orkester: Morgensterntrion
      Etikett: Avi Music
    • 11.07
      Richard Wagner - Parsifal: Förspel
      Richard Wagner
      Parsifal
      Ensemble/Orkester: Berlins filharmoniker
      Dirigent: Claudio Abbado
      Etikett: DGG
    • 10.59
      Heitor Villa-Lobos - Sextuor mystique
      Heitor Villa-Lobos
      Sextuor mystique för flöjt, oboe, saxofon, gitarr, celesta och harpa
      Ensemble/Orkester: Selandia ensemble
      Etikett: Kontrapunkt
    • 10.52
      Franz Schubert - Forellkvintetten (IV)
      Franz Schubert
      Pianokvintett A-dur, "Forellkvintetten" D 667
      Solist: Antti Siirala
      Ensemble/Orkester: Stråkkvartett
      Etikett: Sony Classical
    • 10.49
      Guillaume de Machaut - Motett nr 9
      Guillaume de Machaut
      Motett nr 9
      Ensemble/Orkester: Musica Nova
      Etikett: Aeon
    • 10.46
      Edvard Grieg - Två elegiska melodier: Hjärtesår
      Edvard Grieg
      Två elegiska melodier
      Ensemble/Orkester: Bergens filharmoniska orkester
      Dirigent: Ole Kristian Ruud
      Etikett: BIS
    • 10.34
      Joanna Bruzdowicz - Symfoni nr 2, "Concertino för orkester"
      Joanna Bruzdowicz
      Symfoni nr 2, "Concertino för orkester"
      Ensemble/Orkester: Filharmonia Podkarpacka
      Dirigent: Lukasz Wódecki
      Etikett: Acte Préalable
    • 10.30
      Wilhelm Stenhammar - Fantasi nr 3 h-moll
      Wilhelm Stenhammar
      Fantasi h-mol för piano op 11:3
      Solist: Staffan Scheja
      Etikett: Swedish Society
    • 10.27
      Johann Sebastian Bach - Kantat nr 80: Und wenn die Welt voll Teufel wär
      Johann Sebastian Bach
      Kantat nr 80, "Ein feste Burg ist unser Gott"
      Ensemble/Orkester: Bach Collegium Japan med kör
      Dirigent: Masaaki Suzuki
      Etikett: BIS
    • 10.21
      Henri Vieuxtemps - Cellokonsert nr 2 h-moll (III)
      Henri Vieuxtemps
      Cellokonsert nr 2 h-moll op 50
      Solist: Wen-Sinn Yang
      Ensemble/Orkester: Evergreen Symphony Orchestra
      Dirigent: Gernot Schmalfuss
      Etikett: CPO
    • 10.15
      Claude Debussy - Lycksalighetens ö
      Claude Debussy
      L'isle joyeuse
      Solist: Rafal Blechacz
      Etikett: DGG
    • 10.08
      Giovanni Paisiello - Nina: Ninas aria ur första akten
      Giovanni Paisiello
      Nina
      Solist: Mojca Erdmann
      Ensemble/Orkester: La Cetra
      Dirigent: Andrea Marcon
      Etikett: DGG
    • 09.59
      Henri Tomasi - Pastoral konsert
      Henri Tomasi
      Cloncert champêtre, för oboe, klarinett och fagott
      Solist: Francois Meyer/Gilbert Audin/Paul Meyer
      Etikett: RCA
    • 09.58
      Nikolaj Rimskij-Korsakov - Tsar Saltan: Humlans flykt
      Nikolaj Rimskij-Korsakov
      Tsar Saltan
      Ensemble/Orkester: Malaysias filharmoniska orkester
      Dirigent: Kees Bakels
      Etikett: BIS
    • 09.52
      Anna Bon - Cembalosonat g-moll (II)
      Anna Bon
      Cembalosonat g-moll op 2:1
      Solist: Anke Dennert
      Etikett: Aeolus.
    • 09.49
      Allan Pettersson - Barfotasånger: Blomma säj
      Allan Pettersson
      Barfotasånger
      Solist: Olle Persson
      Ensemble/Orkester: Musica vitae
      Dirigent: Petter Sundkvist
      Etikett: Caprice
    • 09.43
      Carl Nielsen - Fantasistycken op 2
      Carl Nielsen
      För oboe och piano
      Solist: Leif Ove Andsnes/Steinar Hannevold
      Etikett: BIS
    • 09.36
      Ludwig van Beethoven - Symfoni nr 1 C-dur (II)
      Ludwig van Beethoven
      Symfoni nr 1 C-dur op 21
      Ensemble/Orkester: Svenska kammarorkestern, Örebro
      Dirigent: Thomas Dausgaard
      Etikett: Simax
    • 09.25
      Camille Saint-Saëns - Havanaise
      Camille Saint-Saëns
      Havanaise för violin och orkester op 83
      Solist: Harriet Langley
      Ensemble/Orkester: Lieges filharmoniska orkester
      Dirigent: Christian Arming
      Etikett: Zig Zag
    • 09.18
      Stephen Hough - Piccolosonatin
      Stephen Hough
      Un piccolo sonatina, för piccolaflöjt solo
      Solist: Michael Hasel
      Etikett: BIS
    • 09.15
      Giulio Caccini - Ave Maria
      Giulio Caccini
      Ave Maria
      Solist: Vittorio Grigolo
      Ensemble/Orkester: Roms sinfonietta
      Dirigent: Fabio Cerroni
      Etikett: Sony Classical
    • 09.05
      Joseph Haydn - Pianokonsert nr 3 F-dur (II)
      Joseph Haydn
      Pianokonsert F-dur Hob. XVIII:3
      Solist: Oliver Schnyder
      Ensemble/Orkester: Academy of Saint Martin in the Fields
      Dirigent: Oliver Schnyder
      Etikett: Sony
    • 08.59
      Nancy Van de Vate - Divertimento (I)
      Nancy Van de Vate
      För harpa och stråkkvintett
      Solist: Adriana Antalova/Dagmar Smejkalova/Karel Zakopal/Ludmila Bubeniscova/Milada Cer
      Etikett: VIENNA MODERN MASTERS
    • 08.53
      Gabriel Fauré - Pavane
      Gabriel Fauré
      Pavane op 50
      Ensemble/Orkester: Västerås sinfonietta
      Dirigent: Howard Shelley
      Etikett: DB Productions
    • 08.46
      Felix Mendelssohn - Tre psalmer op 78: Warum toben die Heiden?
      Felix Mendelssohn
      Tre psalmer op 78
      Ensemble/Orkester: Uppsala akademiska kammarkör
      Dirigent: Stefan Parkman
      Etikett: Footprint Records
    • 08.43
      Erik Satie - Gymnopedie nr 2
      Erik Satie
      Tre gymnopedier
      Solist: Anne Queffelec
      Etikett: Mirare
    • 08.37
      Hans Eklund - Kammarmusik nr 7 (II)
      Hans Eklund
      Kammarmusik nr 7 för klarinett och orkester
      Solist: Staffan Mårtensson
      Ensemble/Orkester: Helsingborgs symfoniorkester
      Dirigent: Tuomas Ollila
      Etikett: Phono suecia
    • 08.35
      Giuseppe Verdi - Rigoletto: Hertigens ballad
      Giuseppe Verdi
      Rigoletto
      Solist: Rolando Villazón
      Ensemble/Orkester: Teatro Regios orkester, Turin
      Dirigent: Gianandrea Noseda
      Etikett: Universal Music
    • 08.28
      Wolfgang Amadeus Mozart - Symfoni nr 40 g-moll (I)
      Wolfgang Amadeus Mozart
      Symfoni nr 40 g-moll K 550
      Ensemble/Orkester: Danmarks Radios Kammarorkester
      Dirigent: Adam Fischer
      Etikett: Dacapo
    • 08.20
      Elisabeth Kuyper - Violinkonsert (II)
      Elisabeth Kuyper
      Violinkonsert op 10
      Solist: Aleksandra Maslovaric
      Ensemble/Orkester: Brno-filharmonins orkester
      Dirigent: Mikel Toms
      Etikett: Feminae Records
    • 08.15
      Sergej Prokofjev - Pianosonat nr 8 B-dur (II)
      Sergej Prokofjev
      Pianosonat nr 8 B-dur op 84
      Solist: Boris Giltburg
      Etikett: Orchid classics
    • 08.08
      Heinrich Schütz - Meine Seele erhebt den Herren
      Heinrich Schütz
      Symphoniae sacrae II
      Solist: Maria Cristina Kiehr
      Ensemble/Orkester: Barockensemble
      Dirigent: René Jacobs
      Etikett: Harmonia mundi
    • 07.59
      Gustav Mahler - Symfoni nr 1 D-dur (II)
      Gustav Mahler
      Symfoni nr 1 D-dur "Titan"
      Ensemble/Orkester: Baltimores symfoniorkester
      Dirigent: Marin Alsop
      Etikett: Naxos
    • 07.56
      Domenico Scarlatti - Sonat G-dur K 201
      Domenico Scarlatti
      Sonat G-dur K 201
      Solist: Vladimir Horowitz
      Etikett: Sony
    • 07.46
      Franz Schreker - Klangen i fjärran: Gretes skogsscen ur tredje akten
      Franz Schreker
      Der ferne Klang
      Solist: Sally du Randt
      Ensemble/Orkester: Augsburgs filharmoniker
      Dirigent: Dirk Kaftan
      Etikett: Ars Produktion
    • 07.39
      Arvo Pärt - Orient och occident
      Arvo Pärt
      Orient och occident, för stråkorkester
      Ensemble/Orkester: Nederländska kammarorkestern
      Dirigent: Risto Joost
      Etikett: Globe
    • 07.33
      James Horner - Avatar: You don't dream in cyro
      James Horner
      Avatar
      Ensemble/Orkester: Orkester
      Dirigent: James Horner
      Etikett: Atlantic
    • 07.28
      Julius Röntgen - Blåsartrio (I)
      Julius Röntgen
      Trio för flöjt, oboe och fagott
      Ensemble/Orkester: Linos-ensemblen
      Etikett: CPO
    • 07.23
      Lars-Erik Larsson - Symfoni nr 1 D-dur (II)
      Lars-Erik Larsson
      Symfoni nr 1 D-dur op 2
      Ensemble/Orkester: Helsingborgs symfoniorkester
      Dirigent: Hans-Peter Frank
      Etikett: BIS
    • 07.20
      Joseph Martin Kraus - Stråkkvartett G-dur op 1:6, "Den skotska" (II) Scozzese
      Joseph Martin Kraus
      Stråkkvartett G-dur op 1:6, "Schottisches Quartett" VB 187
      Ensemble/Orkester: Salagonkvartetten
      Etikett: Carus
    • 07.18
      Franz Schubert - Heidenröslein
      Franz Schubert
      Heidenröslein D 257
      Solist: Florian Boesch/Malcolm Martineau
      Etikett: Onyx Classics
    • 07.10
      Ester Mägi - Bucolica
      Ester Mägi
      Bukoolika, pastorala scener för orkester
      Ensemble/Orkester: Estlands nationella symfoniorkester
      Dirigent: Arvo Volmer
      Etikett: Toccata Classics
    • 06.59
      Robert Schumann - Symfoni nr 2 C-dur (III)
      Robert Schumann
      Symfoni nr 2 C-dur, op 61
      Ensemble/Orkester: Kungliga Filharmonikerna, Stockholm
      Dirigent: Sakari Oramo
      Etikett: Sony Classical
    • 06.50
      Joseph Haydn - Stråkkvartett d-moll op 76:2, "Kvintkvartetten" (I)
      Joseph Haydn
      Stråkkvartett d-moll op 76:2, "Kvintkvartetten"
      Ensemble/Orkester: Leipzigkvartetten
      Etikett: MDG
    • 06.42
      Franz Waxman - Revansch i Burma: Planet lyfter och Ombord på planet
      Franz Waxman
      Objective, Burma!, film från 1945
      Ensemble/Orkester: Moskvas symfoniorkester
      Dirigent: William Stromberg
      Etikett: Naxos
    • 06.35
      Charles Bochsa d.ä. - Andante amabile
      Charles Bochsa
      Andante amabile för klarinett och harpa op 52
      Solist: Elena Gorna/Luigi Magistrelli
      Etikett: Bayer
    • 06.32
      Johann Sebastian Bach - Orkestersvit nr 3 D-dur (II) Air
      Johann Sebastian Bach
      Orkestersvit nr 3 D-dur BWV 1068
      Ensemble/Orkester: Café Zimmermann
      Etikett: Alpha Productions
    • 06.29
      Oskar Lindberg - Stjärntändningen
      Oskar Lindberg
      Stjärntändningen
      Ensemble/Orkester: Radiokören & Eric Ericsons kammarkör
      Dirigent: Gustaf Sjökvist
      Etikett: Musica Sveciae
    • 06.26
      Luise Adolpha Le Beau - Nocturne op 57:2
      Luise Adolpha Le Beau
      Tre pianostycken op 57
      Solist: Ana-Marija Markovina
      Etikett: Genuin
    • 06.17
      Gija Kantjeli - Begråten av vinden (III)
      Gija Kantjeli
      Begråten av vinden, liturgi för viola och orkester
      Solist: Jurij Basjmet
      Ensemble/Orkester: Georgiens statliga symfoniorkester
      Dirigent: Dzjanzug Kachidze
      Etikett: Melodija
    • 06.12
      Joseph Canteloube - Sånger från Auvergne: Baïlèro
      Joseph Canteloube
      Sånger från Auvergne
      Solist: Véronique Gens
      Ensemble/Orkester: Lilles nationalorkester
      Dirigent: Jean-Claude Casadesus
      Etikett: Naxos
    • 06.04
      Alexandre Levy - Brasiliansk svit: Samba
      Alexandre Levy
      Suite Brasileira
      Ensemble/Orkester: São Paulos symfoniorkester
      Dirigent: Roberto Minczuk
      Etikett: BIS
    • 06.00
      Ludwig van Beethoven - Stråktrio nr 3 G-dur (IV)
      Ludwig van Beethoven
      Stråktrio nr 3 G-dur op 9:1
      Ensemble/Orkester: Trio Zimmermann
      Etikett: BIS
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".