Nu vänder det för glashyttan i Åhus

Studio Glashyttan i Åhus nådde botten i våras när man hotades av konkurs, men nu har beställningarna börjat komma in igen.
– De sista månaderna har det börjat röra på sig, så vi ser positivt på framtiden. Det börjar ringa folk som vill beställa, berättar glasblåsarmästare Martin Zirnsack.
Varje dag blir nya fiskar, skålar, frukter eller skulpturer i klara färger till på glashyttan. Men finanskrisen höll på att sätta stopp för glasblåsandet. Nyheterna berättade i våras att hyttan räddats i sista stund från konkurs. Grundaren Arthur Zirnsack köpte tillbaka sitt företag och drog ner på personalstyrkan.
Sommarens försäljning gick bra och nu har telefonen börjat ringa igen. Enligt deras storkund i Kina har dessutom marknaden vänt där, och snart drar ju julhandeln igång med tomtar, lucior och snögubbar i glas.
Företaget satsar nu på en marknadsundersökning tillsammans med Högskolan i Kristianstad som ska utöka försäljningen i Sverige.
Och när det gäller exporten hoppas glasblåsarmästare Lennart Nissmark på en mässa i Frankfurt i februari där de alltid brukar hitta gamla och nya utländska kunder.
– Det känns positivt. Det ska bli väldigt spännande att åka till Frankfurt och se hurdant gensvar vi får på våra produkter. Man får verkligen säga att vi är snabbt tillbaka på banan.
Abigail Sykes
abigail.sykes@sr.se
044-28 15 75