Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på https://kundo.se/org/sverigesradio/

Malmö växer och Båstad krymper

Publicerat måndag 22 februari 2016 kl 14.04
Niklas: Det värsta som kan hända är att man tappar invånare, år efter år
(0:39 min)
Folkvimmel, arkivbild
Folkvimmel, arkivbild. Foto: Christine Olsson / TT

Nu har det kommit färsk befolkningsstatistik från Statistiska centralbyrån. Den visar att alla utom två skånska kommuner har en positiv befolkningsutveckling.

Den största ökningen i Skåne stod Malmö för med 4.467 personer till 322.574. Därefter kommer Helsingborg, som ökade sin befolkning med 2.565 personer till 137.909.

Perstorp är den kommun som har den minsta ökningen med 37 personer. De två kommuner som minskar är Båstad -46 och Skurup -18.

För många av Skånes mindre kommuner betyder varje ny invånare en ny skatteintäkt och nya möjligheter. Niklas Larsson är centerpartist och vice ordförande för kommunstyrelsen i Osby Kommun, som har ökat med 126 personer, till 12.954. Han tycker det är viktigt att en kommun ökar, för då kan kommunen erbjuda mer kommunalservice, med lärare, undersköterskor och annan kommunal personal.

– Det värsta som kan hända för en kommun är att man tappar invånare, år efter år,

 

KommunFolkmängdFolkökning
Svalöv13655195
Staffanstorp23119125
Burlöv17430219
Vellinge34667557
Östra Göinge14102238
Örkelljunga983198
Bjuv1496268
Kävlinge30104296
Lomma23324378
Svedala20462214
Skurup15149-18
Sjöbo1851499
Hörby1502093
Höör15970200
Tomelilla13132125
Bromölla12513113
Osby12954126
Perstorp721137
Klippan16917184
Åstorp15193132
Båstad14373-46
Malmö3225744467
Lund116834866
Landskrona43961387
Helsingborg1379092565
Höganäs25610312
Eslöv32438259
Ystad28985214
Trelleborg43359386
Kristianstad82510684
Simrishamn19065160
Ängelholm40732503
Hässleholm51048483

 

Källa: Statistiska centralbyrån

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".