Skottlossning i bostadsområde i Skarpnäck
Polisen söker tre personer efter en skottlossning i centrala Skarpnäck i södra Stockholm sent på torsdagskvällen. Enligt polisen avlossades minst tio skott från ett finkalibrigt automatvapen bakom biblioteket på Skarnäcks Allé. Polisen har hittat tomhylsor vid platsen och tagit bilder.
En av de tre gärningsmännen ska enligt vittnen ha skjutit på en container och en rikoschett träffade ett fönster i kulturhuset där biblioteket ligger.
– Skottlossningen skedde mitt i ett bostadsområde och det som är mest oroande är att det finns automatvapen i stadsdelen, säger Gunnar Samuelsson, stationsbefäl vid Söderortspolisen säger till Radio Stockholm.
Ingen person skadades dock vid skottlossningen på torsdagen. Händelsen rubriceras som olaga vapeninnehav och framkallande av fara för annan. Det är inte känt vad som ligger bakom skottlossningen i Skarpnäck.