Åtalade blir kvar i häktet

Samtliga åtalade i målet angående morden på Vår krog och bar blir kvar i häktet i väntan på hovrättens dom, det meddelade rätten under fredagseftermiddagen.
Under fredagen avslutades rättegången i hovrätten angående skjutningen på Vår Krog och Bar på Hisingen i Göteborg förra året. Åklagarna vill att de långa fängelsestraff som utdömdes i tingsrätten ska kvarstå.
Thomas Larsson som försvarar en av dem som dömdes för mord i tingsrätten pekar i sitt slutanförande på svagheterna i åklagarnas utredning.
– Hur har det gått till och hur kan det komma sig att det överhuvudtaget inte finns ett enda spår av gärningsmännen på brottsplatsen? Det finns ingenting som visar vilka som har varit på plats, sa han i sin slutplädering.
Åtta personer dömdes mot sitt nekande till långa fängelsestraff för att gemensamt och i samråd genomfört skjutningen på Vårväderstorget förra året. Två personer dödades och åtta skadades. Förundersökningen och rättegången är en av de största i Västra Götaland någonsin och åklagarna lägger fram en omfattande kartläggning av vapen, bilar, uppkopplingar av mobiltelefoner och annat men har inte kunnat bevisa vem som höll i vapnen.
Nu blir det hovrättens sak att avgöra om bevisen räcker.
– Utredningen är mycket grundlig och omfattande och vi menar att den visar de här fem personerna som är åtalade som gärningsmän och tre personer som medhjälpare, säger kammaråklagare Ulrika Åberg.
I tingsrättens dom beskrivs händelsen som en uppgörelse mellan kriminella gäng. Men från de tilltalade saknas många förklaringar.
Under hela rättsprocessen har de haft svårt att minnas och varit ovilliga att berätta. Många vänner och anhöriga till de anklagade fanns på plats i säkerhetssalen denna sista rättegångsdag.
Hovrätten meddelar dom den 22 december.