De träffades för livslångt idrottande
Hur ska träning se ut för att ungdomar ska fortsätta idrotta hela livet. Det var rubriken då Blekinge Idrottsförbund bjöd till konferens.
Susanne Linnér som är lektor i idrottsvetenskap på Linnéuniversitetet sa att det är viktigt för idrottsföreningar att ha en långsiktig verksamhet.
Framgång
Klubbar som varit framgångsrika på det här har gång på gång lyckats få fram elitidrottare ur de egna leden och samtidigt behålla bredden. Ledarnas kompetens är också viktig.
I de miljöer som har lyckats så ser vi att det finns en form av tanke och struktur för ledarutbildning
Fredrik Olsson från Blekinge Idrottsförbund tyckte konferensen var bra för att se över om det går att förändra träning och tävlande inom svensk idrott för att fler ska idrotta hela livet.
– Det är många som faller bort i tidig ålder, hur kan vi behålla dem och på det sättet få en bättre verksamhet i våra föreningar, sa han.
Kontakter
Emma Lindoffsson från Johannishus Ryttarförening var en av deltagarna på konferensen.
– Det lät som en rolig grej och att man kan skapa nya kontakter och stärka gemenskapen i klubben, sa hon.