Sven-Olof Edvinsson nummer tre på valsedeln i Umeå för(C). Foto Tommy Engman/SR.
Umeå

Centerns valsedel till kommunfullmäktige klar

Igår bestämde sig Umeås centerpartister vilka som ska stå med på valsedeln till kommunfullmäktige.  De tre i topp är Mattias Larsson, gruppledare, Anna-Karin Sjölander och Sven-Olov Edvinsson.

Den fastställda valsedeln i sin helhet:

1. Mattias Larsson, gruppledare, Umedalen

2. Anna-Karin 'Kajsa' Sjölander, enhetschef, Teg

3. Sven-Olov Edvinsson, överläkare, Kasamark

4. Kerstin Nilsson, ekonomie Dr, Tavelsjö

5. Eric Bergner, pol sek, Bullmark

6. Solveig Granberg, undersköterska, Västerbacka

7. Sören Olsson, kyrkoherde, Sävar

8. Eva Maahera-Lövheim, trafikplanerare, Ålidhem

9. Petter Bergner, företagare, Hössjö

10. Maja Westling, civilekonom stud, Tomtebo

11. Lars-Erik Edlund, professor, Umeå

12. Ellinor Hansson, receptionist/säljare, Ytterboda

13. Per Hansson, jägmästare, Sävar/Holmön

14. Inger Renström, universitetsadjunkt, Holmsund

15 Lennart Persson, behandlingsass, Hissjö

16. Desiree Öhlund, billackerare, Holmsund

17. Lars Weinehall, professor/öv läkare, Umeå

18. Gunnel Lagerqvist, organisationskonsult, Mariehem

19. Anders Jonsson, ordermottagare, Mariehem

20. Delia Zadius, företagare, Umeå

21. Fredrik Rönn, civilingenjör, Innertavle

22. Isabell Sandström, truckförare, Teg

23. Gerard Ågren, truckförare, Flurkmark

24. Monika Sandström, fd universitetsadjunkt, Långviken

25. Per Lundgren, 1:a forskningsingenjör, Mariedal

26. Ann-Louise Eriksson, kontorist, Hörnefors

27. Torbjörn Wennerbro, företagare, Tavelsjö

28. Rune Sjöström, fd kommunalråd, Umeå

29. Ron Mahieu, universitetslektor, Holmsund

30. Marie Sandström-Öberg, verksamhetschef, Norrmjöle

31 Tord Renström, byggnadsingenjör, Holmsund

32. Sven-Allan Andersson, fd kronokommisarie, Hörnefors

33. Inger Enström, sjuksköterska, Böleäng

34. Roger Sandström, ekobonde, Stöcksjö

35. Christina Edblom, specialpedagog, Böleäng

36. Lars-Jöran Edström, lantmästare, Hössjö

37. Margareta Sandeström, f d kontorist, Böle

38. Erik Weinehall, mekaniker, Långviken

39. Corina Selberg, skötare, Långviken

40. Christer Edvardsson, företagare, Anumark

41. Ann-Sofi Appelblad, enhetschef, Umeå

42. Robin Holmgren, ombudsman, Holmsund

43. Gottner Holmberg, fastighetsägare, Böleäng

44. Torbjörn Lindahl, projektledare, Grubbe

45. Joakim Höfler, gastronomistudent, Umeå

46. Birgit Johansson, f.d ekonomi- o studieadm, Svedjan Tavelsjö

47. Per Kroon, ingenjör, Carlshem

48. Håkan Appelblad, universitetslektor, Västerhiske

49. Tobias Gillberg, produktspecialist, Tomtebo

50. Hans Jonsson, f d företagare, Bjenberg

51. Evelina Persson, lärarstudent, Västerhiske

52. Tord Johansson, lärare, Täfteå

53. Fredric Bergner, ingenjör, Bodbyn

54. Karolina Torgilsson, fotvårdsterapeut Sävar

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista