
Patienter i USA får bättre stöd kring levnadsvanor än svenska
Patienter i USA får mer stöd från sina läkare i primärvården för att förändra sina levnadsvanor än vad patienter i Sverige får. Det visar en ny svensk-amerikansk studie.
Studien har genomförts av en grupp forskare vid Umeå universitet, Högskolan i Dalarna och en högskola i delstaten New York.
Senior professor, Lars Weinehall, som jobbar med Epidemiologi och global hälsa vid Umeå universitet är en av författarna till studien.
– Vi trodde att vi skulle få lite bättre betyg än de amerikanska, det trodde både vi och de amerikanska kollegorna, säger han.
Vi i Sverige har den medvetenheten, men däremot har vi haft svårt att göra verkstad av det här.
En slutsats i studien är att läkarna i USA är mer intresserade av frågor kring levnadsvanor än de svenska.
– En möjlighet är att de haft problemen så mycket längre, kanske att vi i Sverige har ägnat oss åt andra saker i hälso- och sjukvården, säger Lars Weinehall.
Studien ska publiceras i den medicinska tidskriften Global Health Action. Totalt har 629 patienter intervjuats.