ABB:s vinst större - men mindre än väntat

ABB redovisar en nettovinst på 763 miljoner dollar, motsvarande cirka 4,9 miljarder kronor, för andra kvartalet i år. Det är mer än vinsten på 4,2 miljarder kronor motsvarande period i fjol. Ändå är resultatet sämre än vad analytikerna hade väntat sig, enligt en sammanställning från nyhetsbyrån Reuter.
Analytikerna hade i genomsnitt räknat med en nettovinst på 791 miljoner dollar, rapporterar Reuter.
Intäkterna steg till 10 225 miljoner dollar, från 9 663 miljoner dollar ett år tidigare.
Orderingången föll till 9 312 miljoner dollar, från 10 052 miljoner dollar.
Marknaderna var fortsatt blandade under kvartalet, skriver koncernen i ett pressmeddelande.
– Vi fortsätter att se de positiva effekterna på vårt resultat av vår balanserade geografiska täckning och verksamhetsportfölj, säger ABB:s koncernchef Joe Hogan i ett pressmeddelande.
I vissa länder och sektorer ökade efterfrågan. Den fortsatt svaga marknaden i Sydeuropa uppvägdes av högre orderingång i Sverige och Tyskland, enligt ABB.
– Vi ökade orderingången i ett antal nyckelbranscher och geografiska regioner, inklusive Kina, vi såg en hoppfull trend med sekventiell ordertillväxt i de flesta av våra produktverksamheter jämfört med första kvartalet i år, säger Joe Hogan i pressmeddelandet.
För resten av året är utsikterna oförändrade jämfört med slutet av första kvartalet, enligt Hogan.
ABB:s delår i siffror
Kvartal 2, 2013
Kvartal 2, 2012
(Siffror i miljoner dollar om ej annat anges.)
Intäkter
10 225
9 663
Orderingång
9 312
10 052
Rörelseresultat
1 188
1 001
Resultat efter skatt
763
656
Resultat per aktie
0:33 dollar
0:29 dollar
/TT/