Valdebatter i Sörmland

Vi sänder valdebatter i varje kommun i Sörmland inför valet. Tisdagar och torsdagar ägnar vi eftermiddagsprogrammet från 15.00 till 16.30 åt politik med avbrott för nyheter och sport.

Besök också:


Tisdag 17 augusti - Eskilstuna

Debattledare: Michael Berwick och Petra Levinsson.

Plats: Gallerian i Eskilstuna

Medverkande:
Jimmy Jansson, Socialdemokraterna
Eila Clarstedt, Vänsterpartiet
Magnus Johansson, Miljöpartiet
Kjell-Erik Israelsson, Moderaterna
Lotta Jonsson, Kristdemokraterna
Niklas Frykman, Folkpartiet
Christina Andersson, Centerpartiet
Kim Fredriksson, Sverigedemokraterna


Torsdag 19 augusti - Strängnäs

Debattledare: Jonas Carnesten och Katarina Wahlström.

Plats: Gyllenhjelmstorget i Strängnäs.

Medverkande:
Tord Tjernström, Socialdemokraterna
Therese Holmberg, Miljöpartiet
David Aronsson, Vänsterpartiet
Maria von Beetzen, Moderaterna
Jens Persson, Centerpartiet
Helene Brodin Rheindorf, Kristdemokraterna
Helena Hallgarn, Folkpartiet
Margit Urtegård, Strängnäspartiet
Dag Bremberg, Mariefredspartiet


Tisdag 24 augusti - Oxelösund

Debattledare: Michael Berwick och Petra Levinsson.

Plats: Biblioteket i Oxelösund.

Medverkande:
Olov Zakrisson, Socialdemokraterna
Linda Bogne, Miljöpartiet
Lotta Johnsson Fornarve, Vänsterpartiet
Dag Bergentoft, Moderaterna
Mårthen Backman, Kristdemokraterna
Solweig Ericsson Kurg, Folkpartiet
Siw Sjöholm Johansson, Centerpartiet


Torsdag 26 augusti - Flen

Debattledare: Jonas Carnesten och Katarina Wahlström.

Plats: Utanför biblioteket i Flen.

Medverkande:
Anders Berglöv, Socialdemokraterna
Robert Nordgren, Miljöpartiet
Kerstin Soläng, Vänsterpartiet
Björn Zetterqvist, Moderaterna
Annika Jennersjö, Kristdemokraterna
Berit Hyllbrant, Folkpartiet
Lotta Jonsson, Centerpartiet
Lena Hagelberg, A2000
Sven Bager, Sverigedemokraterna


Tisdag 31 augusti - Nyköping

Debattledare: Michael Berwick och Petra Levinsson.

Plats: Tessinskolans aula

Medverkande:
Urban Granström, Socialdemokraterna
Marco Venegas, Miljöpartiet
Nicklas Franzén, Vänsterpartiet
Anne-Marie Wigertz, Moderaterna
Carolina Björkman, Folkpartiet
Curt Eriksson, Kristdemokraterna
Eva Andersson, Centerpartiet


Torsdag 2 september - Gnesta

Debattledare: Jonas Carnesten och Katarina Wahlström.

Plats: Strömmentorget i Gnesta, vid regn i b-salen i Elektron

Medverkande:
Johan Rocklind, Socialdemokraterna
Kukkamariia Valtola Sjöberg, Miljöpartiet
Mikke Schirén, Vänsterpartiet
Henric Sörblad, Moderaterna
Bo Wingård, Kristdemokraterna
Göran Benedicks, Folkpartiet
Lena Lindberg, Centerpartiet


Tisdag 7 september - Vingåker

Debattledare: Michael Berwick och Petra Levinsson.

Plats: Ungdomsgården bakom biblioteket.

Medverkande:
Anneli Bengtsson, Socialdemokraterna
Kjell Rosén, Miljöpartiet
Åke Tholin, Vänsterpartiet
Kim Fröde, Moderaterna
Bo Sävhammar, Kristdemokraterna
Margareta Karlsson, Folkpartiet
Gunnar Österberg, Centerpartiet
Marie Janson, Vägen till livskvalitet


Torsdag 9 september - Trosa

Debattledare: Jonas Carnesten och Katarina Wahlström.

Plats: Torget i Trosa eller på biblioteket vid regn.

Medverkande:
Ann-Sofie Soleby-Eriksson, Socialdemokraterna
Maria Arman Rehnsfeldt, Miljöpartiet
Daniel Portnoff, Moderaterna
Arne Karlsson, Kristdemokraterna
Bengt-Eric Sandström, Folkpartiet
Martina Johansson, Centerpartiet
Gitte Jutvik, Trosaradikalerna


Tisdag 14 september - Katrineholm

Debattledare: Michael Berwick och Petra Levinsson.

Plats: Näringslivscentrum i Katrineholm

Medverkande:
Berit Örtell, Socialdemokraterna
Gudrun Lindvall, Miljöpartiet
Lotta Back, Vänsterpartiet
Lars Härnström, Moderaterna
Juha Frondelius, Kristdemokraterna
Ewa Callhammar, Folkpartiet
Inger Fredriksson, Centerpartiet


Onsdag 15 september - Landstingsdebatt

Debattledare: Jonas Carnesten och Katarina Wahlström.

Plats: Mälarsjukhusets entré

Medverkande:
Åsa Kullgren, Socialdemokraterna
Angelique Carlsson, Miljöpartiet
Peter Linnstrand, Vänsterpartiet
Gustaf Wachtmeister, Moderaterna
Marie-Louise Forslund Mustaniemi, Kristdemokraterna
Thomas af Bjur, Folkpartiet
Mattias Claesson, Centerpartiet
Adam Marttinen, Sverigedemokraterna
Mihkel Nõmm, Sjukvårdspartiet


Torsdag 16 september - Riksdagskandidaterna om "Vision Sörmland"

Plats: Mälardalens högskola i Eskilstuna

Medverkande:
Hans Ekström, Socialdemokraterna
Gunvor G Ericson, Miljöpartiet
Maria Chergui, Vänsterpartiet
Per Westerberg, Moderaterna
Lotta Jonsson, Kristdemokraterna
Liselott  Hagberg, Folkpartiet
Roger Tiefensee, Centerpartiet


Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista