Konflikts programledare Ivar Ekman och Robin Olin
Konflikts programledare Ivar Ekman och Robin Olin Foto: Micke Grönberg/Sveriges Radio

Om Konflikt

Konflikt är Sveriges Radios fördjupande utrikesmagasin som knyter ihop världen och Sverige.

Ge oss beröm, kritik eller tipsa! Kontakta oss genom konflikt@sverigesradio.se
Vi finns även på Twitter som @p1konflikt, och på Facebook. 

I redaktionen: 
Ivar Ekman är programledare Konflikt. Han har tidigare varit redaktionschef på magasinet Filter och Skandinavien-korrespondent för International Herald Tribune.
ivar.ekman@sverigesradio.se  
Twitter: @ivarekman 

Robin Olin är programledare på Konflikt. Han har tidigare varit programledare för P4 Världen och Sveriges Radios korrespondent för ungdomsfrågor.
robin.olin@sverigesradio.se 
Twitter: @robinolin

Anja Sahlberg är producent på Konflikt. Hon har en bakgrund som utrikesreporter på både Ekot och SVT, och har ett särskilt fokus på fransk politik och Nord- och Västafrika. 
anja.sahlberg@sverigesradio.se
Twitter: @aesahlberg

Stephanie Zakrisson är producent på Konflikt. Hon har tidigare bl a varit utrikesreporter på Ekot, och har ett särskilt fokus på Storbritannien och Mellanöstern. 
stephanie.zakrisson@sverigesradio.se
Twitter: @stephzakrisson

Ulrika Bergqvist är vikarierande producent på Konflikt 2018. Hon är annars verksam som frilansjournalist inom radio och film.
ulrika.bergqvist@sverigesradio.se
 Twitter: @P1konflikt 

Sally Henriksson är producent på Konflikt. Hon har tidigare bl a producerat Ekots Lördagsintervju och Studio Ett, och har bott flera år i Spanien.
sally.henriksson@sverigesradio.se 
Twitter: @sallyhenriksson 

Abdelaziz Maaloum är reporter på Konflikt och på Radio Swedens arabiska redaktion. Han har särskilt fokus på Nordafrika. 
abdelaziz.maaloum@sverigesradio.se 
Twitter: @maaloumabd

Nina Benner är gruppchef för Ekots helgprogram, där bl a Konflikt, Godmorgon, världen! och USApodden ingår. 
nina.benner@sverigesradio.se
Twitter: @ninabenner

Konflikt är en del av Ekoredaktionen på Sveriges Radio.

 

 

Publiceras i Sveriges Radio Play och som podd torsdag 17.00
Sänds i P1 lördag 09.03.
Repris lördag 22.05 & måndag 03.02.

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".