Östergötland

KD:s nomineringar till valet klara

De östgötska kristdemokraternas listor till höstens val är nu klara. Vid gårdagens nomineringsstämma klubbades Yvonne Andersson från Linköping som förstanamn på riksdagslistan före Magnus Oscarsson från Ödeshög och Levi Eckeskog från Boxholm.

När det gäller valet till Östergötlands landstingsting står Levi Eckeskog överst på samtliga fem valkretsars lista.

Topp 10 på Kristdemokraternas riksdagslista i Östergötland:
1. Yvonne Andersson, riksdagsledamot, Linköping
2. Magnus Oscarsson, kommunalråd, Ödeshög
3. Levi Eckeskog, landstingsråd, Boxholm
4. Margaretha Ericsson, oppositionsråd, Norrköping
5. Anders Eksmo, kommunalråd, Söderköping
6. Martina Axene, undersköterska, Motala
7. Patrick Vigren, läkare, Linköping
8. Iréne Langvik, undersköterska, Skänninge
9. Linus Dagbäck-Printz, student, Vadstena
10. Lena Käcker Johansson, sjuksköterska, Kinda

Topp 6 på Kristdemokraternas landstingslistor:

Valkrets 1, Linköping
1. Levi Eckeskog, landstingsråd, Boxholm
2. Lars Eklund, gruppledare, Linköping
3. Berit K-Lehnér, sjuksköterska, Linköping
4. Tommy Sennehed, patienttransportör, Linköping
5. Per Larsson, politisk sekreterare, Linköping
6. Liselotte Fager, ombudsman, Linköping

Valkrets 2, Norrköping
1. Levi Eckeskog, landstingsråd, Boxholm
2. Sven Brus, f.d. riksdagsledamot, Norrköping
3. Noomi Nilsson, kurator, Norrköping
4. Marita Forsman, företagare, Vikbolandet
5. Anibal Rojas, studerande, Norrköping
6. Anders Eksmo, kommunalråd, Söderköping 

Valkrets 3, Kinda-Åtvidaberg-Söderköping-Valdemarsvik
1. Levi Eckeskog, landstingsråd, Boxholm
2. Lena Käcker Johansson, sjuksköterska, Kinda
3. Anders Eksmo, kommunalråd, Söderköping
4. Solveig Danielsson, barnmorska, Kinda
5. Madelene Ottosson, förskollärare, Valdemarsvik
6. Kalle Sandell, folkhögskollärare, Kinda 

Valkrets 4, Mjölby-Boxholm-Ödeshög-Ydre-Vadstena
1. Levi Eckeskog, landstingsråd, Boxholm
2. Iréne Langvik, undersköterska, Skänninge
3. Magnus Oscarsson, kommunalråd, Ödeshög
4. Karin Starkhammar, narkossköterska, Mantorp
5. Linus Dagbäck Printz, studerande, Vadstena
6. Therese Gustafsson, badvärd, Mjölby

Valkrets 5, Motala-Finspång
1. Levi Eckeskog, landstingsråd, Boxholm
2. Nils-Ingvar Graan, reporter, Motala
3. Jessica Antebrink, behandlingsassistent, Motala
4. Ingo Alander, skolledare, Finspång
5. Sofie Drake, företagare, Finspång
6. Martina Axene, undersköterska, Motala

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".