Föräldrakritik mot skollov
Nästan 80 skollovsdagar har skolbarnen i länet under året. Och det innebär ett problem för alla föräldrar som bara har 30 dagars semester. Jessica Lindberg, är ensamstående trebarnsmor, och hon tror inte att det gynnar vare sig barnen eller föräldrarna med så mycket ledighet när den ändå inte går att utnyttja.
- Om det är så många som ändå måste vara på fritids kan de ju lika gärna vara i skolan, säger Jessica Lindberg från Falun. Man får ju dåligt samvete för att man måste lämna dom där under alla lov. Det blir ju samma rutiner för barnen som när de går i skolan.
Även om man är två så är det svårt att alltid vara hemma när barnen är lediga och för Jessica Lindberg som är ensamstående är det än svårare. Men hon försöker snåla så mycket som det går med semesterdagarna för att åtminstone försöka täcka in några av alla de dagar som barnen är lediga från skolan.